Egy évig tartó kísérletet végeztek a brit Országos Egészségügyi Szolgálat ülőmunkát végző alkalmazottainál, és ennek most tették közzé az eredményeit. A teszt lényege az volt, hogy a megfigyelt 146 dolgozó közül 77-en olyan íróasztalokat kaptak, amelyek igény szerint álló helyzetbe is hozhatóak.
A munkatársak kaptak iránymutatást arra, hogy naponta mennyit és hogyan lenne célszerű állva dolgozniuk, de szabadon váltogathatták a pozíciókat. A többi 69 résztvevő viszont maradt az egész napos ülésnél.
A kísérlet kezdetekor a napi üléssel töltött átlagos idő 9,7 óra volt. Azok viszont, akik lehetőséget kaptak néha felállni, három hónap múlva átlagosan 50,62 perccel, hat hónap múlva 64,4 perccel, egy év múlva pedig már 82,39 perccel csökkentették a naponta ülve töltött idejüket – írja a BBC.
A részben állva dolgozók egy év után azt mondták, csökkent a szorongásuk, és úgy érzik, javult az életminőségük. A munkájukkal való elégedettségük nem változott semmit, a kognitív funkcióikban sem észleltek változásokat, és nem volt kimutatható különbség a betegszabadságon töltött idejükben sem.
A mozgásszervi problémáik azonban szintén enyhültek, és azt mondták, hogy kevésbé érzik magukat fáradtnak a nap végén, a munkájukra pedig jobban oda tudnak figyelni.
(Ezt a cikket a szerző állva írta.)
Élet
Fontos