Hírlevél feliratkozás
Kasnyik Márton
2018. október 5. 12:44 Élet

Jövőre indul az utolsó államilag támogatott évfolyam a Corvinuson, ami utat mutat majd a többi egyetemnek

Oktatói értekezletet tartottak tegnap a Budapesti Corvinus Egyetemen, ahol az intézmény vezetője, Lánczi András elmondott néhány új részletet a közgazdaságtani egyetem átalakulásáról. Azt már eddig is tudni lehetett a kormány bejelentéseiből, hogy a Corvinus októbertől az innovációs minisztérium fenntartása alá került, jövőre pedig kiszerveznék egy állami vagyonból létrehozott közalapítványba.

A jelenlévőktől származó információink szerint Lánczi és az egyetem vezetősége több kérdést nyitva hagyott a “Megújul az egyetem – Corvinus 2030” című eligazításon, részben arra hivatkozva, hogy az évtizedes léptékű átalakulási folyamatban több kérdést még nem döntöttek el a felső szinteken. De több újdonság is elhangzott. Ezek közül a legfontosabb, hogy

jövőre indul az utolsó államilag támogatott évfolyam a Corvinuson, 2020 szeptemberétől már nem lesznek államilag támogatott helyek az egyetemen, csak önköltséges, azaz költségtérítéses képzések indulnak.

Ezzel párhuzamosan új ösztöndíj-rendszer indul, ami nem állami lesz: a Corvinus alapítványa teremti majd elő ennek forrásait. Az alapítványt az állam fogja feltőkésíteni, de külső befektetőket is bevonnának majd, az egyetem célja pedig az, hogy a vagyon hozamaiból folytathassa majd működését. A hallgatókat is szeretnék a fajlagosan magasabb bevételű képzések felé terelni. Ilyen például a vezetőképzés. De általában is emelni tervezik majd a tandíjakat.

Az ígéret szerint az egyetem több szempontból is “rugalmasabb” lesz majd: a közbeszerzéseknél egyszerűbb lesz a sima beszerzés, a munkavállalók is lehetnek a közalkalmazotti státusznál rugalmasabb formában foglalkoztatva, és a vállalati partnereket is könnyebb lesz bevonni. Az egyetem vezetői elmondták, hogy az oktatók magasabb bérre, több kutatási időre és kevesebb egy oktatóra jutó diákra számíthatnak.

Azt is leszögezték az egyetem vezetői, hogy nem adnak el ingatlanokat – sőt, új nemzetközi kollégiumot építenek, mondta Pavlik Lívia kancellár -, és a rektor szerint nem is tervezik feldarabolni a most három karból álló egyetemet (erre azért volt szükség, mert korábban elterjedt a pletyka, miszerint a K-kart az ELTE-hez, a T-kart pedig a Nemzeti Közszolgálati Egyetemhez csatolnák, így az egyetemen csak az üzleti G-kar maradna). Igaz, azt is elismerte Lánczi, hogy a végső döntéseket nem az egyetem vezetése, hanem a kormány fogja meghozni. A Corvinus átalakítási folyamatának zökkenőmentességére is az a garancia, hogy a kormány bízik az egyetem mostani vezetésében, mondta, viszont a kuratórium összetételéről vagy az alapítvány rendelkezésére bocsátott vagyonról az állam fog dönteni. Az egyetlen cél, amit a kormány elvár az egyetemtől ezzel az átalakítással, hogy világszínvonalú műhellyé váljon.

Az átalakítás egyik indoka és célja az egyetem belső kultúrájának a megváltoztatása, fűzte mondandójába Lánczi. A rektor szerint egyébként a Corvinus átalakulása egyfajta minta is lesz majd a többi egyetem előtt, ám a kormány egyelőre csak nekik engedélyezte a folyamat indítását. Igaz, azt nem fejtette ki, hogy melyik egyetem a Corvinus átalakításának melyik elemét tenné magáévá – például hogy máshol is az intézményi szervezet része lenne egy alapítvány, vagy hogy máshol is megszüntetik az államilag támogatott képzéseket.

Budapest, 2018. október 5. Lánczi András, a Corvinus Egyetem rektora, Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank elnöke és Csen Cse-min, a sanghaji Fudan Egyetem alelnöke (b-j) a jegybank és a két egyetem között létrejött háromoldalú megállapodás aláírásán. MTI Fotó: Kovács Attila

Közben Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank elnöke pénteken bejelentette, hogy a Corvinus új MBA-képzést indít a sanghaji Fudan egyetemmel közösen.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA kormány úgy csinál, mint akinek egyáltalán nincs szüksége a magyar közgazdaságtanraFelmerült, hogy a kormány megszüntetné a legeredményesebb közgazdasági kutatóintézetet, a Corvinust pedig egy alapítványba játszanák át. Megrendítő csapás lehet a magyar közgazdaságtannak.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkMég nehezebb lett bekerülni a felsőoktatásba az ország legszegényebb vidékeirőlAz elitet építi az oktatáspolitika, és ez megtette a hatását.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Élet Olvasson tovább a kategóriában

Élet

Stubnya Bence
2025. március 31. 06:01 Élet, Pénz

Meglepő városokban kell keresni a leggyorsabban dráguló lakótelepi lakásokat

Az abszolút listán Pest és Debrecen kiszorította Győrt és Sopront, de a leggyorsabb áremelkedés Komlón, Várpalotán, Miskolcon és Szegeden ment végbe.

Vámosi Ágoston
2025. március 30. 06:07 Élet

Feles reggelire, cigi helyett Xanax, ebben a közegben indul kirakatháború a drogok ellen

Nem várható kedvező változás a kábítószer-ellenes felbuzdulástól, az egymilliárdos kocsmaprogramnak pedig nagyon rossz az üzenete szakemberek szerint.

Stubnya Bence
2025. március 26. 06:01 Élet, Vállalat

Temetik az otthoni munkát, de éppen most alakul ki a mindenki számára hasznos formája

Szigorításról szólnak a hírek, pedig stabilizálódik a távmunka szerepe, és egyre inkább látszik, hogy hány irodai nappal kerülhetők el a hátrányai.

Fontos

Hajdu Miklós
2025. március 29. 15:04 Világ

Európában a klímavédelem nyírta ki az olcsó kisautókat, Amerikában Trump vámjai fogják

Az áremelkedés miatt jellemzően az olcsóbb és kisebb típusok tűnhetnek el az amerikai autópiacról. Ilyeneket már Európában is egyre nehezebb találni.

Bucsky Péter
2025. március 29. 06:06 Podcast

Lemarad a gazdaság a népesség növekedése mögött, ha nem csökken Afrika kizsákmányolása

A nehézségekben a rossz kormányzási gyakorlatoknál is nagyobb szerepe lehet az adóelkerülésnek és az egyoldalú kereskedelmi kapcsolatoknak.

Hajdu Miklós
2025. március 28. 13:29 Adat

Olyasmiről árulkodhat a rekordalacsony születésszám, amiről a kormány hallani sem akar

Ha folytatódik a kedvezőtlen tendencia, az arra utalhat, hogy a családtámogatások csak előrehozták az amúgy is tervezett gyermekek megszületését.