Hírlevél feliratkozás
Kasnyik Márton
2018. szeptember 26. 13:08 Élet

Erős a házasságkötési szezon, de nem ez fogja megóvni Magyarországot a demográfiai katasztrófától

Magyarországon évente 35-40 ezer emberrel csökken a népesség, és ez nagyjából 1993 óta így van (csak 1998-ban és 1999-ben volt néhány ezerrel nagyobb a lakosság természetes fogyása).

Idén sem lesz másként, az év elejétől júliusig már 25 ezer fővel kevesebben lettünk. A nyári hónapokban általában több a születés és kevesebb a halálozás, de most sem történt meg a csoda, hogy legalább egy hónapig beérje a születések száma a halálozásokét, júliusban 1800 volt a különbség a halál javára.

 

A kormány gyakran szóba hozza a népesedési problémát, és több családpolitikai intézkedést is hozott azzal a céllal, hogy ösztönözze a gyermekvállalást. Ilyen például az otthonteremtési vagy a folyamatosan bővített családi adókedvezmény. Érdekes módon ezek a gyermekvállalási kedvet látszólag nem javították, idén például eddig ezerrel kevesebb gyerek született, mint ugyanebben az időszakban egy évvel korábban (51,3 vs 52,3 ezer). A házasodási kedvet viszont annál inkább:

 

Ha a korábbi trenddel számolunk, akkor 2015 óta átlagosan 30 százalékkal, évente 15 ezerrel több házasságkötés van (igaz, ezeket nem lehet mind a kormány családpolitikájának tulajdonítani, a gazdaság élénkülése is szerepet játszhat benne). A KSH friss adatai szerint az idei nyári házasságkötési szezon is erős lesz, május és július között 18,8 ezer volt (pont ugyanannyi, mint ebben a három hónapban tavaly), és várhatóan az augusztus és a szeptember is jelentősen növelni fogja a számokat.

Egyelőre azonban a házasodás nem járt együtt a gyerekszám növekedésével.

Ehhez érdemes azonban számításba venni, hogy egyre több gyerek születik házasságon kívül. A kilencvenes évek elején még 80 százalékban házas anyák szülték a gyereket, ez mára 50 százalékra esett.

 

Érdekes módon nem a kozmopolita Budapesten nyert teret a házasságon kívüli gyerekvállalás (itt még kétharmados arányban családban születnek a gyerekek), hanem az 1000-5000 lelkes falvakban, ahol viszont a gyerekek többségét hajadon anyák szülik.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Élet családpolitika gyerekvállalás házasság lakodalom Olvasson tovább a kategóriában

Élet

Bucsky Péter
2024. április 29. 04:33 Adat, Élet

Külföldi polgármestert is választhatna több magyar település a nagy arányuk alapján

Nem feltétlenül ott él a legtöbb külföldi állampolgár Magyarországon, ahol azt a gazdasági fejlettség alapján várnánk.

Hajdu Miklós
2024. április 28. 04:33 Élet

Ha így megy tovább, az alapkamat helyett a folyók vízállása határozza meg az inflációt

Eddig a globális felmelegedés árakra gyakorolt hatásait többnyire átmenetinek, esetlegesnek tartották az elemzők, de eljött az ideje a szemléletváltásnak.

Bucsky Péter
2024. április 25. 04:39 Adat, Élet

Több ezer milliárdos rezsivédelem után a magyarok harmada fával fűt

Az energiaválság megmutatta, hogy miért tévút hosszú távon a rezsicsökkentés, amelyből ráadásul az igazán szegények többsége ki is marad, hiszen fával fűt.

Fontos

Váczi István
2024. április 30. 04:37 Világ

Olyan lehetőség előtt áll az orosz hadsereg Ukrajnában, mint utoljára két éve

Nem sikerült kihúzniuk az ukránoknak jelentősebb területveszteség nélkül a lőszerutánpótlás és létszámbeli erősítés beérkezéséig, és az is kérdés, nem kerülnek-e még nagyobb bajba.

Avatar
2024. április 27. 04:37 Világ

Amerika részben hátat fordít a fenntarthatóságnak, Európa még kitart

Bár az ESG-célkitűzéseket mindössze néhány évvel ezelőtt állították fel, már annyi feszültséget okoztak, hogy az Egyesült Államokban részben feladták őket.

Váczi István
2024. április 26. 04:39 Adat, Világ

Kimeríthetetlen orosz hadsereg? Egyre fogy az egyik legfontosabb fegyverük

Népszerű elképzelés, hogy az orosz hadsereg szinte bármekkora veszteséget képes pótolni, ám a Szovjetunióról örökölt fegyverkészletek sem végtelenek.