Hírlevél feliratkozás
Kasnyik Márton
2017. november 6. 15:51 Pénz

A felső tízezrelék az adójának 30 százalékát offshore-ozza el

Újabb nagy globális offshore-botrány van Paradise néven, miután egy-két londoni adóoptimalizálásban segédkező ügyvédi irodától kiszivárgott egy rakat (egész pontosan 13,4 millió darab) irat. Ahogy a másfél évvel ezelőtti Panama-iratokat, úgy ezeket is a Süddeutsche Zeitung vezetésével, az ICIJ nevű tényfeltáróújságíró-hálózat részvételével dolgozta és dolgozza fel több száz újságíró.

Könnyű elveszni az ilyenkor kibukó rengeteg apró történetben – az angol királynőtől Soros Györgyön és Trump miniszterein, globális óriásvállalatokon át egészen az Orbán-kormány svájci nagykövetéig és más magyarokig derültek ki kínos dolgok -, de van egy átfogó vezérfonal: hogy a vagyon offshore cégeken keresztüli rejtegetése tömegsport a legfelsőbb vagyoni elit körében, ami tovább ront a globális vagyoni egyenlőtlenségeken.

Pont október elején jelent meg az eddigi legrészletesebb tanulmány, ami a korábbi, tömegesen kiszivárogott dokumentumtömegekből (a Panama-iratokból és az HSBC svájci magánbankjából) szerzett mikroadatokból próbálta meg kiszámolni, hogyan változik az adóelkerülés mértéke a háztartások vagyoni helyzete szerint.

Arra jutottak, hogy a legtöbb háztartás nagyjából hasonló, alacsony mértékben kerüli el az adókat, de a jövedelmi lépcső tetején hirtelen drámaian, egészen 25-százalékig emelkedik az adóelkerülés.

 

Zucman, Alstadsaeter és Joahnnesen a skandináv adatokból indultak ki (itt hagyományosan magas az adófizetési hajlandóság), és számításaik szerint például a svéd háztartások átlagosan az adó 3 százalékát nem fizették be, ez a felső 1 százaléknál 10 százalék körüli mértékre emelkedett. Viszont a legfelső 1 tízezrelék (a fenti ábrán P99.99-P100), akik vagyona 12 milliárd forintnak megfelelő svéd korona felett van, már az adó közel harmadát nem fizette be.

Viszont az is megállapítják a szerzők, hogy a helyi adóhivatalok véletlenszerű vizsgálatainál nem látni ilyen különbséget a vagyoni szintek szerint, tehát arányaiban nagyjából ugyanannyi befizetetlen adót találnak a leggazdagabbaknál, mint a vagyoni ranglétra alsóbb fokain. Ha a kiszivárgott offshore-adatokkal korrigálják a számokat, akkor egészen kiugró lesz a különbség – ezek viszont értelemszerűen rejtve vannak a helyi adóhivatalok előtt.

Az offshore adóoptimalizálás-csalás tehát kétféleképpen is ront a jövedelmi egyenlőtlenségek globális helyzetén. Egyrészt az eleve kiemelkedően leggazdagabbak fognak könnyebben élni ezekkel az eszközökkel, tehát még gazdagabbak lesznek, másrészt még el is lepleződik a probléma valódi mértéke. A Panama-iratok kiszivárogtatója egyébként pont emiatt a jól látható folyamat miatt szánta el magára arra, hogy az újságírókhoz juttassa a dokumentumtömeget. Ugyan az utóbbi években volt némi haladás az offshore-kiskapuk és banktitkok megszüntetésében, de a legtöbb kritikus szerint messze vagyunk még attól, hogy érdemi változásról lehessen beszélni.

Ugyanez röviden:

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Pénz jövedelmi egyenlőtlenség offshore paradise-iratok Olvasson tovább a kategóriában

Pénz

Elek Péter
2024. április 24. 04:35 Pénz

Olyan gazdagok a nyugdíjba vonuló amerikaiak, hogy azt még a forint is megérzi

Amerikai infláció: volt, van, lesz; és az emiatt magasan ragadó dollárkamatokhoz mérik minden más deviza hozamát - a forintét is.

Bukovszki András
2024. április 22. 04:37 Pénz

Kifulladni látszik a magyar államadósság-ráta csökkenése

Nemcsak rövid, hanem középtávon is magasan ragadhat az adósságráta, ami a gazdasági felzárkózási folyamatunkat is megnehezítheti.

Gergely Péter
2024. április 20. 04:31 Pénz

Az új otthonfelújítási program átrendezheti a lakáshitelek piacát

A támogatás révén több tízmilliárd forint felújítási hitel jut majd a piacra, amelyhez várhatóan jelentős mennyiségű piaci feltételű kölcsön is társul majd.

Fontos

Bucsky Péter
2024. április 25. 04:39 Adat, Élet

Több ezer milliárdos rezsivédelem után a magyarok harmada fával fűt

Az energiaválság megmutatta, hogy miért tévút hosszú távon a rezsicsökkentés, amelyből ráadásul az igazán szegények többsége ki is marad, hiszen fával fűt.

Bucsky Péter
2024. április 23. 04:33 Élet, Tech

Sikerült volna csökkenteni az autók fogyasztását, helyette jöttek a SUV-ok

Hiába szorgalmazza az Európai Unió, hogy legyenek egyre kevésbé szennyezők a személyautók, a városi terepjárók miatt egyre rosszabb a helyzet.

Hajdu Miklós
2024. április 21. 04:36 Élet

Kivételes szerencsével léphettek be a 90-es évek közepe után született fiatalok a munkaerőpiacra

A gazdasági fellendülés időszakában pályára lépő fiatalok viszonylag könnyen találtak munkát jó fizetés mellett, kérdés, hogy ez miként hat a motivációjukra.