Hírlevél feliratkozás
Hajdu Miklós
2018. szeptember 2. 12:12 Élet

Ha melegebb van 21 foknál, romlik a diákok teljesítménye

A meleg közismert hatása, hogy visszaveti a koncentrációs képességet, nehezebbé válik a munkára vagy a tanulásra figyelni. Felmerül azonban a kérdés, hogy a teljesítményünkön valóban meglátszik-e ez, és ha igen, akkor milyen mértékben. Amerikai kutatók 10 millió középiskolás teszteredményeit vizsgálták meg 2001 és 2014 között, hogy választ kapjanak erre a felvetésre.

Az eredmények szerint az általános szövegértési és számolási képességeket, illetve az íráskészséget felmérő PSAT*Preliminary Scholastic Assessment Test
Az amerikai középiskolások vesznek részt rajta, a legjobban teljesítők ösztöndíjakat nyerhetnek el.
teszten elért pontszámok összefüggést mutatnak a vizsga évében mért hőmérséklettel, méghozzá a várakozásoknak megfelelően negatív irányút.

A diákok teljesítőképessége tehát a melegebb tanévekben jelentősen visszaesett.

Az alábbi ábrán jól látszik, hogy minden egyes újabb 21 Celsius-fok feletti (ez az ábrán használt Fahrenheit-skálán 70 foknak felel meg) csúcshőmérsékletű iskolai nap 0,25-0,75 százalékkal rontotta a tanulók eredményét az adott évi vizsgán. Ezen túl minél melegebb egy adott nap, annál inkább visszaveti a diákok teljesítményét.

Forrás: NBER

A tanévek átlaghőmérsékletét nézve pedig arra jutottak a kutatók, hogy minden egyes Fahrenheit-foknyi (0,55 Celsius-fok) emelkedéssel egy százalékkal kevesebbet tudnak megtanulni a diákok a tananyagból.

A légkondicionálók azonban lehetővé teszik, hogy a diákok a meleg napokon is jól tudjanak tanulni: a klimatizált iskolákban az említett hatásokat nem lehetett kimutatni. A kutatók ugyanakkor arra hívják fel a figyelmet, hogy csak egy szűk jómódú réteg engedheti meg magának, hogy ilyen jól felszerelt intézményekbe járassa gyermekeit. A globális felmelegedés tehát az iskolai eredményeken keresztül növeli a társadalmi egyenlőtlenségeket, hacsak nem válik általános gyakorlattá a tantermek légkondicionálása.

Az eredmények magyar szempontból sem érdektelenek, hiszen 21 foknál magasabb csúcshőmérséklet idehaza is bőven előfordul szeptemberben, nem is beszélve a májusi-júniusi időszakról. A tantermek klimatizálásáról pedig legfeljebb álmodhatnak a legtöbb magyar iskolában.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Élet hőség iskola tanulmányi eredmény Olvasson tovább a kategóriában

Élet

Torontáli Zoltán
2024. május 1. 04:34 Élet, Vállalat

Hogyan lehet olcsóbb az Afrikából ideszállított eper, mint a magyar?

Az semmi, hogy a görög-spanyol-egyiptomi szamóca olcsóbb, mint a magyar, de lassan a német-holland-belga is az lesz, ha nem fejlesztjük sürgősen az ágazatot.

Bucsky Péter
2024. április 29. 04:33 Adat, Élet

Külföldi polgármestert is választhatna több magyar település a nagy arányuk alapján

Nem feltétlenül ott él a legtöbb külföldi állampolgár Magyarországon, ahol azt a gazdasági fejlettség alapján várnánk.

Hajdu Miklós
2024. április 28. 04:33 Élet

Ha így megy tovább, az alapkamat helyett a folyók vízállása határozza meg az inflációt

Eddig a globális felmelegedés árakra gyakorolt hatásait többnyire átmenetinek, esetlegesnek tartották az elemzők, de eljött az ideje a szemléletváltásnak.

Fontos

Váczi István
2024. április 30. 04:37 Világ

Olyan lehetőség előtt áll az orosz hadsereg Ukrajnában, mint utoljára két éve

Nem sikerült kihúzniuk az ukránoknak jelentősebb területveszteség nélkül a lőszerutánpótlás és létszámbeli erősítés beérkezéséig, és az is kérdés, nem kerülnek-e még nagyobb bajba.

Avatar
2024. április 27. 04:37 Világ

Amerika részben hátat fordít a fenntarthatóságnak, Európa még kitart

Bár az ESG-célkitűzéseket mindössze néhány évvel ezelőtt állították fel, már annyi feszültséget okoztak, hogy az Egyesült Államokban részben feladták őket.

Váczi István
2024. április 26. 04:39 Adat, Világ

Kimeríthetetlen orosz hadsereg? Egyre fogy az egyik legfontosabb fegyverük

Népszerű elképzelés, hogy az orosz hadsereg szinte bármekkora veszteséget képes pótolni, ám a Szovjetunióról örökölt fegyverkészletek sem végtelenek.