Nem érhette meglepetésként a befektetőket, hogy borzalmas negyedéve volt a Teslának, hiszen hónapok óta jöttek arról hírek, hogy a cég nem tudja tartani a határidőket az első elektromos tömegautó, a Model 3 termelésénél. A tegnap éjjel megjelent számok viszont a vártnál is rosszabbak voltak: soha nem volt még ekkora vesztesége a cégnek.
Ezekből az adatokból is látszik, hogy a Teslának óriási szüksége van a befektetők jóindulatára, hiszen ha nincs saját eredmény, akkor külső pénzből kell megfinanszírozni a nagyratörő terveket. A cég becslése szerint idén 3,6 milliárd dollárt költenek tőkeberuházásokra, de a működés is viszi a pénzt, ezért biztosan rácsapnak arra a 4,1 milliárd dollárra még ebben az évben, amit idén bevontak a tőkepiacokról. Csak ebben a negyedévben 1,1 milliárd dollár ment tőkeberuházásokra, amiből egyelőre alig jutottak bevételhez.
Ennél is nagyobb baj, hogy komoly és a jelek szerint egyelőre megoldatlan gondok vannak a vállalat nevadai gyárában. Ugyan a két luxusautó, a Model S és a Model X gyártása jól halad (ezekből jön a cég mostani bevétele szinte teljes egészében), de a tömegautónak szánt Model 3 felfuttatása nem megy. Most már ki is derült, hogy miért: egy beszállító “labdát vesztett”, ahogy Elon Musk fogalmazott, és ezért szinte teljes egészében át kellett írniuk a gyár automatikáját vezérlő szoftvert. A problémák miatt most a két jól menő autó gyártását is visszafogják, csak hogy a Model 3 végre beindulhasson.
Musk ugyanakkor továbbra is ragaszkodik ígéretéhez, hogy márciusban már heti ötezer autó gurul ki a nevadai gyárból, amit a cég valamiért Gigafactory-nak nevez. Amíg ezt nem sikerül megoldani, addig várhatóan erősen veszteséges marad a Tesla, és további adósságokat kell bevonni a tőkepiacról, hogy fizetőképesek maradjanak. Azt is megígérte a cég, hogy amíg nem futtatja fel a Model 3-at, addig nem vág bele új, beruházásigényes projektbe – bár egy három éven belül beindítandó kínai gyár szóba került Musk beszámolójában. Az elemzőket meglepetésként érte, hogy Musk őszintén próbált szembenézni azzal a ténnyel, hogy talán nem biztos, hogy jól fog elsülni, ha túl gyorsan akarnak túl nagyra nőni.
A tőzsdét mindenesetre nem sikerült meggyőzni, a részvényárfolyam több mint öt százalékot esett az eredmények megjelenése után, és az eddigi, négyszáz dollárhoz közeli csúcshoz képest elég sokat, jó 17 százalékot esett.
Tech
Fontos