Mennyi pénzt szed be és költ el az önkormányzat, ahol laksz? Nekem például fogalmam sincs, pedig az átlagnál jobban foglalkoztatnak a közpénzek. Megnéztem, az önkormányzatom honlapján nem nagyon reklámozzák a közös pénz elköltéséről szóló dokumentumot, végül néhány menüpont mögött elbújtatva, több tucatnyi kevésbé fontos rendelet között ömlesztve sikerült megtalálni.
Ez egyáltalán nem egyedi eset, így van ez például a budapesti I., V., VI., IX., XII., kerületekben is, de nem sokkal jobb a helyzet a legnagyobb megyei jogú városok, így Győr, Miskolc vagy Debrecen esetében sem (utóbbi honlapjáról nem is lehet megtalálni közvetlenül a költségvetési rendeletet, csak az országos önkormányzati rendeletkeresőben). De jellemzően minél kisebb településről van szó, annál nehezebb tájékozódni a költésekről. Az I. kerület honlapján könnyebb volt megtalálni a talált tárgyak jegyzékét, mint az önkormányzat költségvetését, az éves beszámolóban egy szót nem szólnak a kerületi polgárok közös pénzügyeiről, a költségvetéshez pedig külön keresni kellett, hogy aztán letölthessek egy húszmegás pdf-et.
Egyszóval nem az átláthatóság elve vezeti az önkormányzati politikusokat, amikor a pénzről van szó. Ahelyett, hogy megpróbálnák elmagyarázni az önkormányzat bevételeit és költéseit, inkább akadályokat gördítenek ezek megismerése elé, legyen szó az adatok elrejtéséről vagy a szöveg jogi zsargonjának megfogalmazásáról. Ennek megfelelően a polgárok jellemzően tökéletesen informálatlanok a helyi pénzügyekkel kapcsolatban. Ez a politikusoknak megkönnyíti elrejteni azokat az ügyeket, amiknél nem örülnének, ha nyilvánosságra kerülnének, egyébként pedig megnehezíti, hogy érvényesüljön a közérdek.
Ebből a szempontból üdítő kezdeményezésnek tűnik a zuglói önkormányzat lépése, a XIV. kerület ugyanis – a szokásos, nehezen kiismerhető jogi nyelvű rendeletszöveg mellett – külön honlapot hozott létre, ahol áttekinthető formában lehet nézegetni a kerület kiadásait.
A honlapról nem láthatunk igazán mélyre a költségvetési kiadásokban (például a szerződések vagy a közbeszerzések teljesítésének szintjéig, vagy az önkormányzati cégek és szervek gazdálkodásáig), és jó lenne több évet és a bevételi oldalt is részletesebben látni, de az összkép jól kirajzolódik az önkormányzat gazdálkodásáról. A honlap kialakításában a Költségvetési Felelősségi Intézet (KFIB) és a K-Monitor segítette a zuglói önkormányzatot.
Kíváncsian várjuk, hogy hány önkormányzat próbálja majd hasonló eszközökkel bevonni a polgárokat a helyi döntéshozatalba. A G7 egyébként Hol a pénzünk? néven indított egy honlapot a KFIB-bel közösen, ahol az országos központi költségvetést lehet hasonló logikával végigkövetni.
Közélet
Fontos