Kínában a hivatalos adatok szerint 2016-ban közel félmillió ember próbált ki életében először kábítószert. Ez önmagában is mutatja, hogy az elmúlt évtizedben számottevően nőtt Kínában a droghasználók száma, pedig a valós szám még ennél is nagyobb lehet. Egy kutatás szerint 2010-ben a 61 évnél fiatalabb felnőttek 2,1 százaléka próbált ki valamilyen kábítószert, 2015-ben pedig már a 3,6 százaléka, tehát több mint tízmillióval nőtt a számuk.
A drogok kipróbálása nem a tinédzserekre jellemző, hanem inkább a 25-29 évesekre, és még inkább a 30 és 34 év közöttiekre. Egy kínai kutatás szerint erre az a magyarázat, hogy ebben a korban óriási társadalmi nyomás nehezedik a kínai fiatalokra, akik leginkább kikapcsolódásból használnak drogokat.
A megnövekedett droghasználatra a hatóságok is próbálnak reagálni. A Nature arról számolt be, hogy a Pekingi Egyetem kutatói több tucat kínai városban kezdték el vizsgálni a szennyvíz összetevőit, és az abban talált ketamin- vagy metamfetamin-koncentráció alapján a rendőrség igyekszik eljutni a droglaborokhoz.
A Kína déli részén fekvő Csungsant a drogkereskedelem egyik központjának tartják, és tavaly hét kereskedőt fogott el a rendőrség, miután a szennyvízben talált drogalapanyagok elvezették hozzájuk. Egy másik kínai városban, Foshanban a helyi egyetemben állítottak fel a labort, amelynek a segítségével a rendőrök 50 droghasználót fogtak el egy hónapon belül. Ez tízszeres növekedést jelentett a korábbi hónapokhoz képest.
A technológiát több európai országban is használják, például Belgiumban, Hollandiában, Spanyolországban és Németországban, de ott alapvetően tudományos kutatásokra használják az eredményeket.
Korábban több kutatás is adott becslést a szennyvíz összetevői alapján a drogfogyasztásra. A módszer előnye, hogy jó összehasonlítási alapot jelent, és kifejezetten megbízható. Egy 2016-os kutatás nyolc európai várost vizsgálva erős kapcsolatot talált a szennyvízben talált kokain és a rendőrök által lefoglalt mennyiség között.
Élet
Fontos