Kedd este Varga Mihály pénzügyminiszter benyújtotta a jövő évi költségvetéshez kapcsolódó adócsomagot a parlamentben, amiből kiderült, több fontos adóváltozás a foglalkoztatásra rakódó közterheket is érinti.
A legtöbb cafeteria-elem megszűnik, csökken a munkáltatók által fizetendő szocho kulcsa, a nyugdíjasok foglalkoztatása után egyáltalán nem kell majd szochót fizetni, míg új elemként megjelenik a korábban inaktív munkavállalók alkalmazása után járó kedvezmény.
2019-től a közterhek alapjának meghatározásához a béren kívüli juttatások esetében nem kell alkalmazni az 1,18-as szorzót, viszont a SZÉP-kártya marad az egyetlen kedvező adózású cafeteria-elem, csak az annak három alszámlájára (vendéglátás, szállás, szabadidő) utalt támogatás minősül kedvezményes közteher-fizetés mellett adható béren kívüli juttatásnak.
Ennek értelmében megszűnik:
A cafeteria rendszer átalakítása mellett olyan érvek szólnak, hogy az eddig rengeteg adminisztrációs teherrel járt, ami miatt a kisvállalkozások nem is nagyon nyújtottak ilyen bérkiegészítést a dolgozóiknak. Varga Mihály az adócsomag benyújtásakor azt mondta, a kormány azért döntött az egyszerűsítés mellett, mert egyrészt a vállalkozások ezt kérték, másrészt a kormány szerint “munkáért munkabér jár mindenkinek, amely nem helyettesíthető semmilyen utalvánnyal”.
A kétgyermekes munkavállalók számára további változás, hogy családi adókedvezményük havi ötezer forinttal, 40 ezer forintra emelkedik jövőre.
Emellett az öregségi nyugdíj mellett dolgozók munkavállalását azzal ösztönzi tovább kormány, hogy jövő már csak a 15 százalékos szja-t kell leadózniuk.
A vállalkozások által a bruttó bér után fizetendő szociális hozzájárulási adó kulcsa (munkáltatói járulék) jövőre 19,5 százalékról 17,5 százalékra csökken, ami további teret nyújthat a béremelésekre. Ám nem csak az általános kulcs csökken, hanem a szocho-kedvezményrendszer is változik.
2019-től a nyugdíjasok foglalkoztatása után már egyáltalán nem kell szociális hozzájárulási adót fizetni, viszont megszűnik a 25 év alattiak után és az 55 éven felüliek foglalkoztatása után járó adókedvezmény.
Új elemként pedig megjelenik a munkaerőpiacra lépők kedvezménye, amivel a korábban inaktív munkavállalókat segítenék. A meglévő adatok alapján a NAV fogja értesíteni a vállalkozót, hogy melyik dolgozója után vehet igénybe adókedvezményt, amely már nemcsak 100 ezer forintig, hanem a mindenkori minimálbér összegéig lesz érvényesíthető.
Közélet
Fontos