Általános jelenség, hogy a populista politikai mozgalmak hatalomra kerülve jóval kevésbé radikálisak, mint ahogy azt korábban állították magukról. Erre utaló jelek vannak a nagy nehezen összeállt olasz kormánykoalíciónál. A választáson győztes Öt Csillag korábban rendszeresen ostorozta az EU-t, az euró lecseréléséről pedig népszavazást akartak, most viszont az új kormánykoalíció egyértelműen kiállt az euró mellett.
Május végén a pénzpiacokon érezhető aggodalmat keltett, amikor a választáson győztes populista mozgalmak a 81 éves Paolo Savonát jelölték pénzügyminiszternek, aki leginkább arról ismert, hogy a németeket hibáztatja Olaszország bajaiért, és lépéseket tenne az eurózónából való kilépés irányába.
Az olasz elnök éppen arra hivatkozva vétozta meg Savona kinevezését, hogy korábban kritikusan beszélt az euróról. A kormányalakítási válság végül úgy oldódott meg, hogy Savona végül EU-ügyi miniszter lett. Keddi könyvbemutatóján viszont Savona már arról beszélt a Reuters szerint, hogy az új olasz kormány támogatja a monetáris uniót, nélkülözhetetlennek nevezte az eurót, és tagadta, hogy bármikor az euró elhagyását javasolta volna (korábban történelmi hibának nevezte az euró bevezetését).
Az euróval kapcsolatos ellentmondásról azt mondta, hogy elemzőként bírálta az eurót, de sosem támogatná az eurózónából való kilépést. A korábban bírált Németországról is beszélt. Szerinte Németország sok szempontból egy remek ország, kulturálisan, gazdaságilag és politikailag is, bár azt is mondta, hogy azért máshogy látja az országot, mint a német közgazdászok többsége. “Ők hajlamosak úgy látni, hogy a stabilitás szükségszerű feltétele a növekedésnek, én viszont azok közé tartozom, akik szerint a növekedés a feltétele a stabilitásnak” – mondta.
Az eurózónán belül Ciprus mellett Olaszországban a legrosszabb az euró megítélése, egy Eurobarométer felmérés szerint az olaszok mindössze 41 százaléka tartja jó dolognak. Az euró bevezetése rendkívül kedvezett a nagy hozzáadott rendelkező német exportnak, 1998 óta a német gazdaság egy főre jutó reál GDP növekedése 26 százalék volt a Bloomberg tavalyi számítása szerint. Az olasz versenyképességnek azonban nem kedvezett az euró bevezetése, Olaszország az egyetlen ország az eurózónában, ahol csökkent ez az egy főre jutó GDP reál értéken.
Világ
Fontos