A hazai fogyasztás csaknem ötödét fedezni tudná az MVM új azeri gázforrása
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdán Bakuban bejelentette, hogy Magyarország és Azerbajdzsán megállapodása alapján a magyar állami tulajdonú MVM részesedést vásárol az azeri Shah Deniz földgázmezőben.
Az azeri gázmező termelési megosztási megállapodásában öt, a gázértékesítést végző azeri cégben (Azerbaijan Gas Supply Company – AGSC) négy százalékos részesedést vásárol a magyar energetikai cég a közleménye szerint.
Tágabb kontextus: a Shah Deniz a világ egyik legnagyobb földgázmezője, amely évente körülbelül 29 milliárd köbméter földgázt ad. A mezőről származó földgázt az AGSC szállítja azeri, grúz, török és európai partnereknek csővezetékeken keresztül.
A részesedés megszerzésével az MVM az azeri SOCAR mellett olyan cégekkel működik majd együtt, mint a londoni székhelyű BP, az orosz Lukoil, a török TPAO és az iráni NIOC.
Miért fontos ez? Magyarország földgázfelhasználása 8,5 milliárd köbméter volt tavaly a KSH adatai szerint. A megállapodás alapján mintegy 1,45 milliárd köbméter gáz illeti meg az MVM-et, ami így a hazai fogyasztás csaknem ötödét fedezni tudná.
További potenciális új mezőkben is van kitermelési lehetőség – mondta Lantos Csaba energiaügyi miniszter, aki arról is beszélt, hogy ez az MVM történetének legnagyobb befektetése, amit kizárólag saját tőkéből finanszíroz.
Igen, de: nem egyértelmű, hogyan jut el Magyarországra az azeri gáz. Egy opció a dél-kaukázusi, a transzadriai és a transzanatóliai vezetékrendszer összekötése, de ez még nincs teljesen kész, vagy szűkek a meglevő kapacitások a Telex.hu cikke szerint.
Nem is feltétlenül kell viszont az azeri gázt idehozni, mert a helyben kitermelt gázmolekulákat potenciálisan el is lehet cserélni.
További kockázatokat jelent, hogy Azerbajdzsán autoriter állam, amelynek olykor konfliktusos a viszonya az EU-val, illetve hogy a projektben Nyugaton is elfogadott befektetők mellett orosz és iráni szereplők is vannak.
Felülnézet: Magyarország földgázfogyasztása az elmúlt években jelentősen csökkent, 2021-ben még 10,6 milliárd köbméter volt.
Az orosz földgáz helyettesítése 2021 őszétől kezdve indult be Magyarországon: a teljes import nagyjából 10-15 százalékára rúghat az a mennyiség, amit 2022-ben sikerült orosz forrásról másra cserélni – írtuk tavalyi cikkünkben.
Mi várható? A kormány tervezi a további diverzifikációt. Középtávon, megfelelő mennyiségben Azerbajdzsán, Egyiptom, az észak-afrikai térség irányából és az Öböl-térségből reális a régiónk földgázellátásához új források bevonása, mondta Szijjártó tavaly tavasszal.
A hazai felhasználás csökkenésére is lehet számítani 2021-hez képest. A realista forgatókönyv alapján 2030-ra a magyar földgázfogyasztás 8,82 milliárd köbméter lesz, a pesszimista forgatókönyv 9,3, az ambiciózus 6,7 milliárd köbméterrel számol a Regionális Energiagazdasági Kutatóközpont 2023-as tanulmányában.
Az e-autók iránti kereslet továbbra is hanyatlik, de összességében kicsit erősödött az uniós autópiac októberben. A Volkswagennél és a Fordnál így is leépítések jönnek.
1,8 és 2,2 százalékos növekedési előrejelzés is megjelent az elmúlt egy hétben, aligha lesz így ebből uniós szinten is kiemelkedő gazdasági teljesítmény.
Egyetlen cég tett ajánlatot azon az árverésen, amelyet a nemzeti vagyonkezelő a csopaki honvédségi üdülő értékesítésére írt ki. A vevőt már ismerik a helyiek.