Ausztria támogatja azt a belga álláspontot, hogy az unió határozottan lépjen előre a Magyarország ellen folyó, úgynevezett 7-es cikk szerinti eljárásban – írja a Politico.
Miért fontos ez? Az Európai Unióról szóló szerződés 7-es cikke azt az eljárást írja le, amelyet alkalmazhatnak, ha egy tagállamban súlyosan és akár tartósan megsértik az unió alapelveit. Az eljárásnak három szakasza van, Magyarországgal szemben az első folyik, és a folyamat vége az ország szavazati jogának felfüggesztése is lehet az Európai Tanácsban.
Előzmények: az Európai Bizottság az unió történetében először Lengyelországgal szemben indított ilyen eljárást 2017 végén, de ezt nemrég megszüntette az új kormány intézkedéseinek hatására.
Háttér: az eljárás második szakasza annak a megállapítása lenne, hogy Magyarországon (az első szakasz ellenére is) súlyosan és tartósan sérülnek az uniós alapelvek. A harmadik szakaszban felfüggeszthetik az ország szavazati jogát, vagyis gyakorlatilag kizárják a döntéshozatali mechanimzusból.
Felülnézet: az unió soros elnökségét vivő Belgium júliustól épp Magyarországnak adja át a stafétát, de a belga kormány tart attól, hogy Magyarország megnehezít, blokkol vagy lassít számos fontos témát, köztük Ukrajna segítését és felvételi eljárását. Ezt akarja megelőzni a szavazati jog felfüggesztésének reális veszéllyé tételével.
Igen, de: Magyarország egyelőre csak annyit reagált, hogy ha a háború eléri az uniót, akkor a 7-es cikk szerinti eljárás lesz a legkisebb gond.
Közélet
Fontos