Hírlevél feliratkozás
Torontáli Zoltán
2018. június 7. 12:27 Élet, Világ

Évente 10 millió kínai óvodás és kisiskolás kezdi a felkészülést az egyetemi felvételire

Ma és holnap tartják Kínában a központi egyetemi felvételi vizsgákat, amelyen közel 10 millióan vesznek részt, nagyrészt utolsó éves középiskolások. A tét óriási, mert lényegében itt dől el, hogy ki melyik egyetemre juthat be. A felvételi eléggé szabványosított, kínaiból, matematikából és egy idegen nyelvből mindenkinek kötelező a teszt, utána pedig gyakorlatilag a természet- és társadalomtudományi vonal között kell csak választani, és a további vizsgákat ennek megfelelően lerakni a két nap alatt.

A kínai családok életében a felvételi nagyon fontos szerepet játszik, hiszen többnyire ettől függ, hogy a gyerek kék vagy fehér galléros pályára kerül, azaz inkább szakmunkás vagy magasabban képzett dolgozó lesz belőle.

A siker érdekében szinte minden pályázó kisiskolás korában elkezdi a felkészülést, az iskola után már 6-8 éves koruktól kezdve különórákat vesznek a gyerekek. Nem ritka az sem, hogy az egyetemre való felkészülést már óvodás korban elkezdik.

Ahogy a CNBC is írja, ma már nem feltétlenül mindig igaz, hogy a szakmunkások rosszabbul keresnek, mint a felsőfokú végzettségűek, lehet olyan összehasonlításokat tenni, ahol ez az elmélet nem igaz, ám ennek ellenére is nagyon erősen él a kínaiakban az a törekvés, hogy a magasabb szintű oktatás irányába tereljék a gyerekeiket.

Ennek következtében a családok 93 százaléka küldi valamilyen formában iskola utáni tanfolyamra a gyerekét, és ez 120 milliárd dolláros (32 ezer milliárd forintos) piacot teremtett az országban.

A CNBC cikkében szereplő 8 éves gyerek például az iskola után hetente négy órát jár zongorázni tanulni, négy órát tollaslabda edzésen tölt, két angolórát vesz és legalább 6 óra külön matematika- vagy egyéb órája is van.

Az iskola utáni képzések általában az iskolai tananyagot követik, de egyrészt mélyebben veszik, másrészt előre is szaladnak vele az iskolához képest. Ennek az az egyik következménye, hogy a túlórákat nem vevő gyerekek és szüleik állandóan úgy érzik, le vannak maradva a többiekhez képest, ami nagy nyomás alá helyezi őket. Ilyenkor nagy a késztetés arra, hogy ők is beszálljanak a versenybe, de ez sok esetben azért nehéz, mert a különórák nem olcsók.

A piac azonban megállíthatatlanul növekszik, mert a tapasztalatok szerint a kínai családok jelentős része a nyomásnak engedve szinte mindent képes feláldozni a gyerek jövője érdekében, és így a növekvő díjakat is megpróbálják kisajtolni valahogy a családi költségvetésből.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Élet Világ egyetem felvételi iskola Kína különóra óvoda Olvasson tovább a kategóriában

Élet

Bucsky Péter
2024. április 25. 04:39 Adat, Élet

Több ezer milliárdos rezsivédelem után a magyarok harmada fával fűt

Az energiaválság megmutatta, hogy miért tévút hosszú távon a rezsicsökkentés, amelyből ráadásul az igazán szegények többsége ki is marad, hiszen fával fűt.

Bucsky Péter
2024. április 23. 04:33 Élet, Tech

Sikerült volna csökkenteni az autók fogyasztását, helyette jöttek a SUV-ok

Hiába szorgalmazza az Európai Unió, hogy legyenek egyre kevésbé szennyezők a személyautók, a városi terepjárók miatt egyre rosszabb a helyzet.

Hajdu Miklós
2024. április 21. 04:36 Élet

Kivételes szerencsével léphettek be a 90-es évek közepe után született fiatalok a munkaerőpiacra

A gazdasági fellendülés időszakában pályára lépő fiatalok viszonylag könnyen találtak munkát jó fizetés mellett, kérdés, hogy ez miként hat a motivációjukra.

Fontos

Elek Péter
2024. április 24. 04:35 Pénz

Olyan gazdagok a nyugdíjba vonuló amerikaiak, hogy azt még a forint is megérzi

Amerikai infláció: volt, van, lesz; és az emiatt magasan ragadó dollárkamatokhoz mérik minden más deviza hozamát - a forintét is.

Bukovszki András
2024. április 22. 04:37 Pénz

Kifulladni látszik a magyar államadósság-ráta csökkenése

Nemcsak rövid, hanem középtávon is magasan ragadhat az adósságráta, ami a gazdasági felzárkózási folyamatunkat is megnehezítheti.

Gergely Péter
2024. április 20. 04:31 Pénz

Az új otthonfelújítási program átrendezheti a lakáshitelek piacát

A támogatás révén több tízmilliárd forint felújítási hitel jut majd a piacra, amelyhez várhatóan jelentős mennyiségű piaci feltételű kölcsön is társul majd.