Hírlevél feliratkozás
Wiedemann Tamás
2018. június 4. 06:51 Közélet, Pénz

Kormányközeli üzleti körök repültek rá a naperőműves uniós pályázatokra

A választások előtt egy hónappal furcsa közjáték zajlott le az egyik uniós pályázat körül. Egy korábban már felfüggesztett programot hirtelen újra megnyitottak, de csak egy napra.

Az uniós tendereket árgus szemmel figyelő pályázatíró tanácsadócégek is meglepődve tapasztalták, hogy március 9-én hirtelen ismét elérhetővé vált a KKV Energiahitel nevű pályázat, ahol lényegében naperőműves beruházásra lehetett „ingyen” hitelre pályázni.*A tenderen megújulóenergia-termelő egységek létesítésére lehetett pályázni, gyakorlatilag naperőművekre. A pályázatban részt vevő bankok lényegében ingyen hitelt ajánlottak a beruházás 90 százalékára. A tenderen indulóknak csupán a tíz százalékos önrészt kellett előteremteni. A hitelszerződést 15 évre kötötték, de úgy, hogy az első két üzleti évben nem kell törlesztőrészletet fizetni. Az állam vállalta, hogy kilowattóránként 32 forintért veszi át az áramot.

Sok ideje nem volt sem a szakmának, sem a potenciális pályázóknak, mivel másnap, március 10-én már fel is függesztették a pályázatot. Egy ilyen projekt esetében a pályázati kérelem beadásához sok időre van szükség, a pályázatot leíró eljárásrend 87 oldalas. Vagyis csak olyanok jelentkezhettek a tenderre, akik fülest kaptak arról, hogy egy napra ismét be lehet adni a kérelmeket.*A kiírás szerint 2017. február 28-tól lehet hitelkérelmet benyújtani, ebben a pályázatban erre utoljára idén június 30-án van erre még lehetőség. A pályázatot tavaly július 3-án ideiglenesen felfüggesztett, majd idén március 9-én ismét megnyitották, ezt követően március 10-én ismét felfüggesztették ideiglenesen. Elvileg még ebben a hónapban újra megnyithatják.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkEz az OLAF-ot is érdekelheti, pár óra alatt lezavarták a 12 milliárd forintos tendertAmíg te aludtál egyet, a kormány szétosztott 12 milliárd forintot egy olyan tenderen, amelyre hónapokig kell készülnie a pályázóknak.

Erre utal az is, hogy miközben a legtöbb felfüggesztett pályázat esetében nem történt semmi, minden ügy állt az áprilisi választások előtt, a naperőműves projektet mégis megnyitották. Az uniós programért a nemzetgazdasági miniszter felel, a végrehajtó szerv az állami MFB Bank, úgynevezett MFP Pontokon keresztül.*A gazdaságfejlesztési uniós fejlesztési program (GINOP) keretében, meghirdetett uniós pályázathoz első körben a Takarékbank, a B3 takarék, a Budapest Bank és az FHB csatlakozott. A konzorcium 2017-ben új tagokkal bővül, ekkor csatlakozott hozzá OTP, az MKB, a Gránit és a Növekedési Hitel Bank is. Jelenleg országosan 642 bankfiókban érhetők el különböző támogatások, ezeket MFB Pontoknak nevezik.

Közérdekű adatigénylésben kértük ki az MFB-től a pályázók névsorát. Az MFB adatszolgáltatása szerint 147 cég adott be kérelmet azon a napon. A cégek neveit nem küldték el, furfangos módon a kérdésünket megkerülve egy olyan, 151 vállalkozást tartalmazó listát küldtek, amelyek a jelzett márciusi időpontot megelőző egy évben adtak be kérelmeket. Ezenkívül van még 130 vállalkozás, amelyekről semmit sem tudni, mert az MFB nem küldött adatokat a cégekről. Emiatt a programban részt vevő cégek felét tudtuk csak megvizsgálni, de így is rengeteg kormányközeli szereplőt találtunk.

Egymilliárd forintról szóló kérelmet adott be az Orbán Viktor miniszterelnök vejéhez, Tiborcz Istvánhoz köthető Elios Zrt. volt vezérigazgatója, Sájer Gábor, a Solar Engine Kft. nevű cégén keresztül. Sájer Gábor, a Solar Engine ügyvezetője és az SRG Invest Kft.-n keresztül 100 százalékos tulajdonosa is a vállalkozásnak.

A cég korábbi ügyvezetője dr. Baji Bonita volt. Róla annyit lehet tudni, hogy sajtóhírek szerint a Miniszterelnökség munkatársa volt. Ezt azonban a földművelésügyi államtitkár tagadta egy parlamenti felszólalásában. Mindenesetre 2015-ben Baji Bonita, a tulajdonában lévő Dél-Alföld Agrikultúra Kft.-n keresztül 52 hektárt nyert az állami tulajdonban lévő Mezőhegyesi Ménesbirtok földárverésén.

Baji Bonita egy másik cége, a Fynasys Solarpark Kft.-n keresztül is beadott egy napelemes pályázatot, amely 930 millió forintos kérvényről szólt. A Napraforco Operations Kft. egymilliárdos hitelre pályázott, a cég tulajdonosa Seres Anetta. A vállalkozás korábbi ügyvezetője az a Váradi Adrienn volt, aki egyben az Allin Media Group egyik tulajdonosa. Ez utóbbi cégnek 2015-ös megalakulásakor Baji Bonita is tagja volt.

Pócs János fideszes országgyűlési képviselő gyermekei, Katalin, Mónika és János is pályáztak a tulajdonukban lévő Jász-Napfény Kft.-n keresztül. A kérvényük 149,9 millió forintról szólt.

Igazi nagyágyúnak tekinthető a Békés Solar Kft., amely egymilliárd forintos hitelkérelmet nyújtott be. A cég ügyvezetője és tulajdonosa a mátészalkai Dicső László. Egyben ő volt a két és fél évvel ezelőtt alapított Andrssy-Rezidencia Kft. első ügyvezetője is, a cég száz százalékban Szíjj László tulajdonában áll. Szíjj László a Duna Aszfalt nevű építőipari cégekkel sorra nyeri az állami közbeszerzéseket, csak tavaly 12 milliárd forintos osztalékot vett ki a vállalatból. (Igaz, az Andrssy-Rezidencia Kft. biztosan nem az ékköve Szíjj vállalatbirodalmának, a most leadott beszámoló szerint 2017 végéig nem folytatott üzleti tevékenységet. Talán azért, mert a hasonló nevű tokaji hotelt végül Szíjj üzlettársa, Mészáros Lőrinc vette meg.)

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkHatalmasat kaszálnak az ingyenhitellel az egy nap alatt lefuttatott uniós pályázat nyerteseiUgyanabban a vidéki bankfiókban adták be a 12 milliárd forintos titokzatos pályázatra a jelentkezéseket.

Egy állami cég vezérigazgatója, Móró Lajos és lánya tulajdonában van a Pareto Solar Kft., a vállalat 149,6 millió forintos hitelkérelmet adott be a pályázaton. Móró a honvédség egyik cégének, a HM EI Zrt.-nek a vezérigazgatója. Ez a vállalat tevékeny részt vállalt a déli határszakaszon felépített kerítésben, ahol a cég részvétele körül volt néhány zavaros ügy, ezekbe a Honvédelmi minisztérium egyik államtitkára bele is bukott.

Ez az uniós pályázat, bár nem konkrét támogatásról szól, hanem lényegében ingyen hitelről, megfelelően nagy projekt esetében óriási és biztos profitot hoz a nyertes cégeknek. Ha egymilliárd forintos beruházással számolunk, akkor a tenderen 900 millió forintos hitelhez juthatott a jól értesült vállalkozó. Mivel az első két évben nem kell törleszteni a hitelt, általunk megkeresett szakértők óvatosabb számításai szerint éves szinten 20 százalékos tiszta profit realizálható.

A jelenlegi alacsony kamatkörnyezet mellett nem tűnik rossz üzletnek ez a több oldalról bebiztosított befektetés. A beruházáshoz szükség van még egy hektáros telekre, lehet akár szántóföld is, amely viszonylag közel fekszik egy olyan vezetékhez, amelyre rácsatlakozhatnak a naperőművel.

Az egyik uniós pályázati rendszerben jártas szakember szerint nem volt legális a Nemzetgazdasági Minisztérium és az MFB döntése, amikor az újraindított pályázatot egy nap után felfüggesztették. A tendert szabályozó kormányrendelet szerint a „benyújtási lehetőség felfüggesztése vagy a felhívás lezárása csak az erről szóló döntés közzétételét követő harmadik naptól lehetséges”.

Az állami szereplők azonban nem hagytak három napot erre, a március 9-én megnyitott pályázatot már másnap lezárták. Fónagy János, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium államtitkára szerint az ideiglenes felfüggesztésre azért volt szükség, mert a „rendelkezésre álló 12,14 milliárd forintos keretösszeg terhére 147 projekt kapcsán összesen 23,7 milliárd forint összegű forrásigény érkezett be”.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet Pénz kkv MFB naperőmű Nemzetgazdasági Minisztérium uniós pályázat Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.

Torontáli Zoltán
2024. november 19. 14:03 Élet, Közélet

Alig érezné meg a gazdaság, ha december 24. piros betűs ünnep lenne

Az első évben körülbelül az egy napra eső GDP 20 százaléka esne ki, utána talán annyi sem, vagyis a lépésnek csekély gazdasági következménye lenne.

Fontos

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

G7.hu
2024. november 19. 09:27 Élet

Szentkirályi Balázs-díjat alapít a G7

A G7 szerkesztősége, volt munkatársai díjat alapítanak a tavaly elhunyt Szentkirályi Balázs emlékére, aki a G7 2017-es alapítástól súlyos betegségéig a gazdasági portál vezérigazgatója, szerkesztője volt.

Mészáros R. Tamás
2024. november 19. 06:03 Világ

Még nagyobb amerikai függésben várja Trumpot Európa, mint nyolc éve

Trump visszatérésére a gazdasági, védelmi és pénzügyi integráció mélyítése lenne a logikus válasz, de ezt belső ellentétek akadályozzák.