Azt próbálja ellehetetleníteni itthon a kormány, amit nagyüzemben művel külföldön
Sokféle formában igyekszik a magyar kormány politikai befolyást gyakorolni külföldön, akad példa többek között lobbitevékenységre, újságírók támogatására, politikai hirdetésekre és választási kampányba való beavatkozásra.
Miért fontos ez? A héten fogadta el az Országgyűlés a szuverenitásvédelminek nevezett törvényt, ami a külföldi támogatásban részesülő szereplők magyar közügyekbe való beavatkozását hivatott akadályozni – a törvénynek érvényt szerző hatóság politikusok mellett akár szerkesztőségek és civil szervezetek munkáját is vizsgálhatja majd.
Ugyanakkor a költségvetés terhére a kormány más országokban a közelmúltban is épp efféle tevékenységet fejtett ki, méghozzá olyan léptékben, hogy a külföldi sajtó is követi a magyar törekvéseket.
Például: az amerikai magyar követség és a Külügyi Intézet munkatársai arról kívánták meggyőzni a republikánus párt politikusait, hogy akadályozzák meg Joe Biden Ukrajnának tervezett segítségnyújtását. A próbálkozás nem előzmények nélküli, lobbisták és szervezetek is az Orbán-kormány példaértékűségét hirdetik a magyar állam pénzén az Egyesült Államokban.
Szerbiában vasárnap választás lesz, a kampány második legnagyobb Facebook-hirdetője a Fideszhez sok szálon kötődő Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ). Lázár János maga is biztatta a vajdaságiakat a mostani kormányuk támogatására, és munkatársai segítségét is felajánlotta a VMSZ-nek.
A lengyel választók körében bevándorlásellenes videókat terjesztett a Miniszterelnöki Kabinetiroda közvetlenül a választások előtt az ősszel. A Jog és Igazságosság jobboldali párt kampányát ráadásul a Fidesz tanácsadói segítették.
Szlovákiában Szijjártó Péter is részt vett a Szövetség párt kampányrendezvényein, ami miatt az ottani külügyminisztérium behívatta a magyar nagykövetet. A fentebb említett videókampányban továbbá a szlovák választóknak is volt részük.
Marine Le Pen hitelét a Financial Times értesülése szerint Orbán Viktor utasítására adta meg az MKB Bank, attól ugyanis a pénzintézet vezetése mellett még a bankot birtokló Mészáros Lőrinc is vonakodott. A szélsőjobboldali francia politikus a kölcsönt a tavalyi francia választások időszakában kapta, amikor kampányfinanszírozási nehézségekbe ütközött.
A jobboldali szlovén SDS körüli média működtetésében, sőt, a párt kampányában is döntő szerepe lett a 2010-es évek vége felé a Magyarországról, pontosabban a fideszes üzleti körökből érkező pénzeknek.
Mi várható? A kormánypolitikát az Egyesült Államokban népszerűsítő tevékenység lényegében már intézményi kereteket is öltött például Batthyány Lajos Alapítvány révén. Bizonyára lesz feladata a szervezetnek a közeljövőben, hiszen a következő amerikai elnökválasztás 2024 őszén lesz, és az egyik induló Donald Trump, aki mostanában elismerően nyilatkozik Orbán Viktorról.
A G7 szerkesztősége, volt munkatársai díjat alapítanak a tavaly elhunyt Szentkirályi Balázs emlékére, aki a G7 2017-es alapítástól súlyos betegségéig a gazdasági portál vezérigazgatója, szerkesztője volt.