Nem látja a társadalom a nyugdíjasokban rejlő erőt. Emellett pedig a magyar nyugdíjasok is inkább lemondanak magukról, nem tekintenek magukra a társadalom hasznos tagjaiként – hangzott el a Pénz(m)érték podcastsorozat utolsó részében.
A sorozat hatodik epizódjában a baby boomer generáció pénzhez való viszonyáról lesz szó. A most 60-as, 70-as éveikben járókról, akiknek már felnőttek a gyerekei és jórészt nyugdíjasok, de korántsem biztos, hogy a piacra járás kitölti a mindennapjaikat.
A témát Törőcsik Mária közgazdásszal és Meskó Lászlóval, a Nyugdíjasok Országok Szövetségének elnökével jártuk körbe.
A beszélgetést ide kattintva vagy bármely podcastlejátszón meg lehet hallgatni:
Néhány fontos gondolat a hatodik epizódból:
Nincs olyan, hogy idős korosztály, nagy különbség van a fiatal és az idős nyugdíjasok között, a 60, 70 vagy 80-asok között. A férfi-nő, vidék-város ellentét már kevésbé számít, mint az, hogy mikor vonult nyugdíjba valaki vagy hogy mennyi a nyugdíja. (Meskó László)
A nyugati jóléti államokhoz képest a magyar nyugdíjasok inkább lemondanak magukról, nem tartanak ki amellett, hogy hasznos tagjai a társadalomnak, célokkal, jó közérzettel, hanem inkább arra lyukadnak ki, hogy már megint leértékeltek, kiszorulnak a társadalomból. Erre a korosztályra a többség általában lesajnálóan tekint, nem látja az erőt benne. (Törőcsik Mária)
Én nem annyira a pénzhez, hanem inkább az élethez való viszonyt tanítanám a fiataloknak. Számít, milyen mintákat választanak, mihez képest érzik gazdagnak, szegénynek vagy elégedettnek magukat. Most tág tere van annak, hogy akárhonnan jöjjenek minták, és sokan szerintem nem tűznek ki reális célokat maguk elé. (Törőcsik Mária)
Amíg nincs meg a polgári öntudat, polgári felelősségvállalás, addig nagyon nehéz kivonni magunkat a fogyasztásra buzdítás mindenhonnan ránk zúduló hatása alól. Egyetértek azzal, hogy önmagunkkal és környezetünkkel is felelősséget kell vállalni, de amíg minden ez ellen szól, nehéz védekezni. (Meskó László)
A podcast megjelenését az Amundi Alapkezelő Zrt. támogatta.
Podcast
Fontos