Hírlevél feliratkozás
László Pál
2023. november 29. 15:27 Podcast, Támogatói tartalom

Az energiaválság berúgta a fenntarthatóság ajtaját az ingatlanpiacon, a vártnál több épületet újíthatnak fel a jövőben

Az elmúlt egy évben még inkább fókuszba került a fenntarthatóság az irodabérleti piacon, a szereplők egy látható része, ha kényszerből is, de elkezdett végre komolyan foglalkozni a témával. A következő lépés a meglévő ingatlanállomány növekvő sebességű modernizálása lehet.

Pál Tamás, a iO Partners Hungary ingatlantanácsadó cég szenior üzletfejlesztési igazgatója és Décsi Gábor, a létesítménygazdálkodással foglalkozó Dome Group Hungary vezérigazgatója voltak a G7 beszélgetések podcast vendégei.

Az adás ide kattintva vagy bármely podcastlejátszóban meghallgatható:

Egy bérlőnek érdemes mindig az összköltséget nézni. Sokáig a nominális bérleti díj szint volt hangsúlyos, illetve a vele párhuzamosan elérhető kedvezmények mértéke, majd felerősödött a rezsi és az üzemeltetési költség kérdése, most pedig harmadik szempontként bejön az ESG kapcsán az olcsóbb finanszírozás is – mondta Décsi Gábor. Ha valaki fejlődik a fenntarthatóság terén, akár bérlő vagy fejlesztő, akkor valószínűleg olcsóbb forráshoz fog hozzájutni a jövőben.

A fenntarthatósági fejlesztések összesége lesz várhatóan a belépő a bérleti szerződések tárgyalásához, újratárgyalásához mostantól – mondta Pál Tamás. Sokszor csak azután ülnek le a felek, miután a bérlő meggyőződik arról, hogy a bérbeadó milyen fejlesztéseket tervez az épületen, majd átgondolja, hogy ezek hogyan illeszkednek a saját ESG stratégiájába. Sajnos nem foglalkozunk kellő mértékben a meglévő ingatlanállománnyal. Jó lenne kicsit átállítani a gondolkodást, a régebbi házakkal kezdeni valamit, modernizálni, újra piacra helyezni azokat, bérlőket találni számukra vagy eladni – de ehhez kellene egyfajta hit is, hogy ezzel tényleg foglalkozni kell, ami még nem igazán megy nekünk.

Műszakilag egy új épületet felépíteni kisebb kockázat, mint egy régit modernizálni. Fenntarthatósági szempontból nézve azonban a felújítás felé kell, hogy menjen a világ – mondta Décsi Gábor. Az a fenntartható, amikor például nem egy park helyére húzok fel irodaházat, hanem egy meglévő épületet kezdek újrahasznosítani, újrahasználni. Ha ez a szemlélet át tud menni, nem lesz kérdés, hogy a felújítást fogjuk preferálni, de ehhez ösztönzők kellenének – tette hozzá.

A podcast megjelenését az iO Partners támogatta.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Podcast Támogatói tartalom Olvasson tovább a kategóriában

Podcast

Bucsky Péter
2024. március 26. 13:11 Pénz, Podcast

A folyószámlán parkoltatott pénz aktív kezelésével több kolléga bérét kereshetik meg a kkv-k

A magyar vállalatok tízezer milliárd forintot tartanak érdemi kamat nélkül folyószámláikon, pedig tisztes hozamot kínáló, mégis likvid befektetések is elérhetők.

Bucsky Péter
2024. február 10. 04:38 Podcast

Egy évszázaddal később is kimutathatók az oktatáspolitikai döntések hatásai

A Klebelsberg-korszak általános iskolái jobban ellenálltak a falusi iskolák bezárásának. A népességfogyás miatt ma a kisvárosi gimnáziumok kerültek veszélybe.

László Pál
2024. február 6. 15:35 Podcast, Támogatói tartalom

Űrhajós nem, influencer annál inkább lenne a legtöbb általános iskolás

Az alfa generációs magyar gyerekek 55 százaléka már pénzt is keresett, kétharmaduk a technológia segítségével, felük közösségi média platformokon, míg negyedük online streamelésen keresztül jutott bevételhez.

Fontos

Jandó Zoltán
2024. május 17. 05:48 Pénz, Vállalat

Hiába szeretnék sokan, nem lehet csak úgy lejönni a földgázról

Bár jelentősen csökkent a magyar vállalatok földgázfelhasználása, az ipari szereplők nagy része, ha akarna, sem tudna szabadulni a földgáztól.

Stubnya Bence
2024. május 16. 16:16 Adat, Vállalat

Nem ért véget a magyar cégek szenvedése a tavalyi csődhullámmal

Korlátozott forgalomnövekedés, csökkenő árrés és az exportáló cégek szenvedése a kereslet hiánya miatt: ezek lesznek a legnagyobb idei céges kihívások.

Stubnya Bence
2024. május 16. 13:47 Adat, Közélet

Újra lesz pénzünk fogyasztani, de még mindig túl nagy a lyuk a költségvetésen

Ugyan több előrejelzés is kicsit borúsabban látja az idei növekedési kilátásokat, mint pár hónapja, de legalább reálbér-növekedésre és több fogyasztásra számítanak.