Hírlevél feliratkozás
Hajdu Miklós
2018. május 24. 16:40 Közélet, Világ

Erdogan keményen dolgozik a török gazdaság bedöntésén, éppen a választások előtt

Törökországban egy hónap múlva tulajdonképpen arról szavaznak, hogy Recep Tayyip Erdogan török elnökből diktátor válhasson-e vagy sem. Az országgyűlési és elnökválasztást június 24-én tartják, és ha újra Erdogan nyer, akkor hozzáférhet azokhoz a jogkörökhöz, amelyeket tavaly szavazott meg a török nép.

Úgy néz ki, Erdogan, aki magát a “kamatok ellenségének” tartja, nem a stabil és szakmai alapú monetáris politika ígéretével kampányol, ugyanis folyamatosan nyomás alatt tartja a török jegybankot, ráadásul az elnökválasztás után a tervei szerint még keményebben fog beavatkozni a monetáris politikába. Az államfő túl magasnak tartja az alapkamatot, és megnyilatkozásaival arra késztette a központi bankot, hogy ne kezdjen kamatemelésbe*Az alapkamat emelése rendszerint a valuta erősödését vonja magával., annak ellenére sem, hogy a török líra az amerikai dollárhoz képest idén 27 százalékot veszített az értékéből.

Végül tegnap jegybank az alapkamatot idén először 300 bázisponttal, azaz három teljes százalékkal megemelte, így a már eleve nagyon magas, 13,5 százalékos szintről 16,5 százalékra növekedett az irányadó kamatláb (összehasonlításképp a magyar alapkamat 0,9 százalék). A jegybanki ülés kezdetekor már rekordmélységben járt a líra árfolyama, több, mint 4,8 lírát kellett fizetni egy dollárért, míg ez az érték az év elején 3,8 líra környékén volt, 2013 előtt pedig 2 líra alatt volt.

Kérdéses, hogy a kamatemelés mire elég, ugyanis a török gazdaság annak ellenére, hogy öt százalék feletti GDP-növekedést produkál alacsony államadósság mellett, mégis nagyon sérülékeny. A következők miatt:

  • a török infláció rendkívül magas, 11 százalék, miközben a jegybanki cél 5 százalék,
  • a gazdasági növekedés a túlzott hitelezésre épül és a külföldi finanszírozásra van utalva,
  • közben emelkednek az amerikai kamatok, ami miatt a befektetők egyre inkább elfordulnak a kockázatosabb, feltörekvő országoktól,
  • és még Erdogan is rombolja a befektetői bizalmat.

A líra egyre szélsőségesebb gyengülése miatt a korábban devizában felvett céges hitelek törlesztése egyre drágább lesz, ami akár tömeges csődöket is okozhat a török gazdaságban. Az import drágulása pedig az inflációnak ad még nagyobb lendületet, ami a török háztartások fogyasztásra költhető pénzét morzsolja le.

A kamatdöntés után rövid időre 4,5 környékére csökkent egy dollár értéke lírában kifejezve, de ma délután már ismét a 4,8-as szint közelébe nőtt az árfolyam. Ez arra utal, hogy a jegybank lépése legfeljebb arra volt elég, hogy a líra gyengülését megfékezze. Lehet, hogy ezt Erdogan nem is bánja.

A dollár árfolyama török lírában a május 23. 13.00-át követő 24 órában Forrás: XE.com

 

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet Világ alapkamat Erdogan jegybank Törökország Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Jandó Zoltán
2024. november 21. 06:04 Közélet

Újabb nagy ingatlant vett a Balatonnál a csopakiakkal hadakozó kormányközeli üzletember

Egyetlen cég tett ajánlatot azon az árverésen, amelyet a nemzeti vagyonkezelő a csopaki honvédségi üdülő értékesítésére írt ki. A vevőt már ismerik a helyiek.

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.

Fontos

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Torontáli Zoltán
2024. november 19. 14:03 Élet, Közélet

Alig érezné meg a gazdaság, ha december 24. piros betűs ünnep lenne

Az első évben körülbelül az egy napra eső GDP 20 százaléka esne ki, utána talán annyi sem, vagyis a lépésnek csekély gazdasági következménye lenne.

G7.hu
2024. november 19. 09:27 Élet

Szentkirályi Balázs-díjat alapít a G7

A G7 szerkesztősége, volt munkatársai díjat alapítanak a tavaly elhunyt Szentkirályi Balázs emlékére, aki a G7 2017-es alapítástól súlyos betegségéig a gazdasági portál vezérigazgatója, szerkesztője volt.