Hírlevél feliratkozás
László Pál
2023. szeptember 29. 14:12 Podcast, Támogatói tartalom

Akár heti egy munkanapot is spórolhatunk a ChatGPT-vel

Nagyságrendileg heti két munkanapot töltünk repetitív munkákkal, e-mailezéssel és meetingekkel, a Microsoft 365 metaadatai szerint. Ha ezt 4-5 órára lehetne csökkenteni a mesterséges intelligencával, már sokkal beljebb lennénk.

Szabó Péter, a Microsoft Magyarország ügyvezető igazgatója volt a G7 podcast vendége. A beszélgetést ide kattintva, vagy bármelyik podcast-lejátszón lehet meghallgatni:

A repetitív munkák nem hagynak időt arra, hogy kreatívan gondolkozzanak a kollégák, miközben ez a fő elvárás tőlük: a vállalatvezetők 60 százaléka szerint a vállalat sikere kreatív gondolkodáson, innováción fog múlni.

Az emberek fele fél attól, hogy a mesterséges intelligencia (MI) elveszi a munkáját, de 70 százalékuk szívesen lepasszolna neki olyan feladatot, amit nem szeret csinálni, az idei Microsoft Work Trend Index kutatás eredményei szerint.

Mint minden nagy gyártó, a Microsoft is szeretné a MI technológiát első körben másodpilóta jelleggel a felhasználó kezébe adni. Ilyen megoldás, hogy a már ismert Microsoft alkalmazások, mint a Word, Excel vagy a PowerPoint copilottal kiegészülve szabadszavasan lesznek irányíthatóak.

Az Excelnek általában 5-10 százalékát használjuk, annyira összetett lett, hogy már a szakértők sem tudják, mi van benne. De ha van egy másodpilóta alkalmazás, amelyik ismeri az összes funkciót, és irányítható, sokkal gyorsabban megcsinálja a kért feladatot, ráadásul az sem nem gond, ha 10-15-ször újra kell csinálnia.

A MI hatalmas számítási kapacitását biztosító szerverparkok, adatközpontok évi 250-350 terawatt órányi energiát fogyasztanak világszerte – összehasonlításképp, Magyarország éves fogyasztása 50 terrawatt óra körüli. A Microsoft adatközpontok tervezésének egyik kulcseleme a fenntarthatóság, 2025-ig nullára csökkentik a vízfelhasználást és a hulladékfelhasználást is. Mivel az e-hulladékok nehezen feldolgozhatók, a Microsoft közvetlenül az adatközpont mellé újrafeldolgozó üzemet is telepít, ahogy arra Hollandiában már van példa.

A podcast megjelenését a Microsoft Magyarország támogatta.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Podcast Támogatói tartalom email mesterséges intelligencia Microsoft Olvasson tovább a kategóriában

Podcast

Bucsky Péter
2024. november 9. 06:02 Podcast

Sikeres, innovatív magyar cégekhez kiszámítható oktatás és kutatás is kellene

Csehország és Észtország állva hagyta innovációban Magyarországot. A G7 Podcastban Cséfalvay Zoltánt kérdeztük, hogy mit lehetne jobban csinálni.

Bucsky Péter
2024. október 26. 06:10 Podcast

Sok pénzzel nyomul a Balkánon a kormány, de miért jó ez Magyarországnak?

200 milliárd forint kedvezményes kölcsönt nyújt hazánk Észak-Macedóniának. A térség szakértőjével készített podcastunkból kiderül, hogy mire fordíthatják ezt az összeget.

Holtzer Péter
2024. október 19. 06:04 Podcast

Már azt sem tudjuk pontosan, hogy hány gyerek jár a magyar iskolákba

Egyre kevesebbet tudunk a közoktatásról, pedig szakpolitikai elemzések nélkül át sem lehet gondolni, hogy mit kellene hosszú távon csinálni.

Fontos

Torontáli Zoltán
2024. november 22. 06:04 Élet, Vállalat

Rá fognak kényszerülni a kisebb boltok is, hogy visszavegyék a palackokat

Az eddigi számok arra utalnak, hogy ha továbbra sem szerződnek le a MOHU-val, akkor maguk alatt vágják a fát.

Hajdu Miklós
2024. november 21. 14:01 Vállalat

Éledezik az európai autópiac, de több ezer ember állását ez már nem menti meg

Az e-autók iránti kereslet továbbra is hanyatlik, de összességében kicsit erősödött az uniós autópiac októberben. A Volkswagennél és a Fordnál így is leépítések jönnek.

Stubnya Bence
2024. november 21. 10:31 Adat, Közélet

Fogy a levegő a jövő évi magyar gazdasági növekedés körül

1,8 és 2,2 százalékos növekedési előrejelzés is megjelent az elmúlt egy hétben, aligha lesz így ebből uniós szinten is kiemelkedő gazdasági teljesítmény.