A kormány a korábban tervezett 1,5 százalékos gazdasági növekedés helyett nullával számol idén, és már gyakorlatilag augusztusban teljesült az idei hiánycél, ami a legrosszabb adat az elmúlt három évben.
Korábban még csak utalt rá a kormány, kedden viszont Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter elismerte, hogy nem tartható a 1,5 százalékos növekedési előrejelzés.
Miért fontos ez? A gyengébb növekedés miatt az idei hiánycél jó eséllyel nem jön össze, és ez a jövő évi büdzsé elcsúszását is okozhatja. Magyarország ezek miatt vissza fog kerülni az uniós túlzottdeficit-eljárásba.
Számokban: a Pénzügyminisztérium múlt héten tette közzé az előzetes augusztusi államháztartási adatokat, amelyek szerint az idénre tervezett hiány 97 százaléka teljesült augusztusig. Ez alapján gyakorlatilag alig van rá esély, hogy teljesüljön az idei 3,9 százalékos hiánycél.
A költségvetési hiány-előirányzat teljesülése még tavaly vagy tavalyelőtt sem volt ilyen mértékű az adott év augusztusában, ahogy a fenti ábrán is látszik. Ezekben az években végül 50, illetve 120 százalékkal lépte túl a kormány a tervezett hiánycélt.
A költségvetésről Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a szerdai kormányinfón annyit mondott, hogy azt az október eleji kormányülésen vizsgálhatják felül.
Igen, de: a visszatartott uniós pénzek esetleges megérkezése enyhítheti az idei költségvetési problémákat. Friss nyilatkozatok alapján azonban továbbra sincs jelentős esély erre.
Óva intene mindenkit attól, hogy heteken vagy hónapokon belül várja az uniós pénzek megérkezését – mondta Bóka János európai uniós ügyekért felelős miniszter kedden a Portfolio.hu kérdésére. Bóka azt reméli, a pénzek kérdése a jövő júliusban kezdődő magyar elnökséget „már nem fogja beárnyékolni”.
A G7 szerkesztősége, volt munkatársai díjat alapítanak a tavaly elhunyt Szentkirályi Balázs emlékére, aki a G7 2017-es alapítástól súlyos betegségéig a gazdasági portál vezérigazgatója, szerkesztője volt.