Budapest után a balatoni régióban nőttek a legjobban az ingatlanárak az utóbbi öt évben. Megnéztük a több mint félszáz Balaton-parti települést, hogyan változtak a négyzetméterárak 2018 és 2021 között – a 2022-es adatokat ősszel teszi közzé a statisztikai hivatal.
Az adatokat a Központi Statisztikai Hivatal Ingatlanadattár kiadványából nyertük, amely – adatvédelmi okokból – akkor tartalmaz egy utcáról vagy településről adatot, ha ott az adott évben legalább három tranzakció történt. Alacsony tranzakciószám esetén ezek nem fedik az adott település ingatlanjainak átlagárát, hiszen egy-egy kiemelkedően jó adottságú vagy éppen rossz állapotú ház adásvétele pozitív, illetve negatív irányba torzítja el a statisztikát. Kellően nagyszámú tranzakciónál viszont ezek a hatások kisimulnak.
Kezdjük a rekordokkal:
Balatonfüreden már volt akkora, éves szinten 160 feletti tranzakciószám, amely jól tükrözi az árak alakulását: 2018 és 2021 között 310 ezer forinttal nőttek a négyzetméterárak, 755 ezer forintra. Siófokon még élénkebb volt az ingatlanpiac, 2018-ban 319, 2021-ben 336 ingatlant értékesítettek, és az árak is több mint 70 százalékkal nőttek, 364 ezer forintról 630 ezer forintra. Keszthelyen is hasonló számban adtak el ingatlanokat, mint Siófokon, de jóval olcsóbban, 2018-ban 251 ezer, három évvel később 398 ezer forintos négyzetméteráron.
Összehasonlításképp: Budapesten 2018-ban a legolcsóbb, 279 ezer forintos négyzetméterár a 23. kerületben volt, a fővárosi átlag 498 ezer forint volt ekkor. 2021-ben a még mindig a legolcsóbb 23. kerületben már 453 ezer forint volt egy négyzetméter, a fővárosi átlag pedig 686 ezer forint volt – amely nagyjából megfelel a siófoki áraknak.
Az alábbi térképen lehet böngészni az ingatlanárakat, ha egy településre rákattintunk, akkor megjelenik a lejátszás szerinti évben érvényes átlag négyzetméterár. Ha például a 2020-as évre vagyunk kíváncsiak, szüneteltessük a lejátszást, amikor odaér a csúszka, és böngésszük a térképet – ahol nincs adat, ott vagy nem volt, vagy nem volt elég tranzakció az adott évben. De ne feledjük, a kisebb települések esetében ez minimális tranzakciószám átlagát tükrözi, tehát nem az adott település ingatlanjainak átlagárát mutatja.
A négyzetméterárak feltehetően nem változtak annyit 2022-ben vagy az idén, mint 2019/20 és 2021 között.
A Google Trends adatai szerint 2020 augusztusában kerestek a legtöbben rá a „Balaton ingatlan” kulcsszavakra. A koronavírus-járvány miatti lezárások idején sokan gondolkoztak ideiglenesen vagy hosszabb távon egy tóparti ingatlanba, nyaralóba költözésen. Egy másik csúcs a keresésekben 2021 februárjában, a harmadik járványhullám idején volt, amikor a fertőzőbb brit mutáns megjelenése miatt kezdtek egyre többen megbetegedni. Tavaly augusztusban és idén februárban sem volt akkora kiugrás a keresések számában, feltehetően a reálbérek csökkenése miatt.
Adat
Fontos