Az Energiaügyi Minisztérium kiírt egy pályázatot, amellyel azt szeretné elérni, hogy két év múlva a jelenleginek a kétszeresére növekedjen a villamosenergia hálózat tárolókapacitása.
Miért fontos ez? A magyar villamosenergia hálózat jelenleg nem bírja rugalmasan kezelni azt az energiamennyiséget, amelyet a lakossági és céges napelemes rendszerek termelnek. Olyannyira nem, hogy tavaly ősszel átmenetileg be is tiltották a betáplálást.
Mi a probléma? Amikor süt a nap, a napelemes rendszerek országszerte jóval több áramot termelnek, mint amennyi a tulajdonosaik épp elhasználnak, a fölösleget pedig mindenki igyekszik feltölteni a közműhálózatra. Amikor nem süt a nap, de nagy igény van fogyasztásra, akkor épp ellenkező a helyzet. A megoldás az, hogy a feleslegben keletkező energiát el kell tárolni addig, amíg fel nem használják.
Mi következik most? A minisztérium 58 milliárd forintos keretösszegből két év alatt 146 MWh tárolókapacitást (gyakorlatban: akkumulátort) akar kiépíteni a hálózatüzemeltetőknél. Mivel a támogatáshoz nem kell önerő, lényegében állami beruházásról van szó – teljes mértékben uniós forrásból. Más intézkedések mellett ettől várják azt, hogy a megújuló energiaforrásokból származó mennyiséget a magyar hálózat 2025 közepére kezelni tudja.
Elkésett és lassú a fejlesztés, amellett, hogy a célja egyértelműen a modernizáció. A kormány ugyanis nagyon régóta tudta, hogy az időjárásfüggő megújuló energiás termelésre a hálózatot fel kell készíteni, ám ezt mégsem tette meg, amíg baj nem lett belőle. Sok más mellett ezt a pályázatot is évekkel ezelőtt kellett volna elindítani ahhoz, hogy ne kelljen megtenni azt a drasztikus és váratlan tavaly őszi lépést, amely felforgatta a teljes magyar napelemes piacot.
Most látszik, hogy a tárolókapacitások kiépítése éveket vesz igénybe, önmagában csak a támogatási felhívás megjelenéséig fél évnek kellett eltelnie azóta, hogy a betáplálási lehetőséget (az új rendszerekre vonatkozóan) betiltották. Mivel a fejlesztés teljes mértékben uniós forrásból valósul meg, a pénz lehívásához teljesíteni kell minden olyan feltételt, amely az úgynevezett Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszközhöz való hozzáférést biztosítja.
Várható, hogy a tavaly október végi stop után beadott napelemtelepítési kérelmeknél a betáplálás tiltását csak lassan és fokozatosan, a tárolókapacitások kiépülésével összhangban szüntetik majd meg, esetleg területi alapon, erre még akár éveket is várni kell.
Közélet
Fontos