Hírlevél feliratkozás
Pálos Máté
2023. április 6. 10:16 Közélet

A meddőség nem válogat: hatból egy ember terméketlenségi problémákkal küzd

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) friss fertilitási gyakoriságot vizsgáló jelentése szerint a világon minden hatodik ember tapasztal élete során termékenységi problémákat, meddőséget.

A metaanalízis két további, gyakori közvélekedésekkel ellentétes tanulsággal is szolgált. Nem látható szignifikáns különbség az alacsony jövedelmű és magas jövedelmű országok között, illetve a gyakoriság az adatok szerint nem nőtt, vagyis a terméketlenség nem mutat “terjedést” az elemzett idősávban. 

A szervezet terméketlenségnek, meddőségi problémának azt nevezi, amikor rendszeres védekezés nélküli közösülés nem vezet terhességhez. A jelentés az 1990 és 2021 közötti globális adatokat vizsgálta, noha az adatsorok nem végig egységes minőségűek és jellegűek. Több mint 12 ezer tanulmányból válogattak ki 133-at, ezeknek végezték el az összesítését és metaanalízését. 

Mindezek alapján a szervezet arra jutott, hogy a magas bevételű országokban a terméketlenséget az emberek mintegy 17.5 százaléka tapasztal élete során, míg a közepes és alacsony jövedelmű országokban ez a szám 16,5 százalék. 

Vagyis a különbség nem mondható jelentősnek, viszont mindkét szám meglehetősen magas – ahhoz képest főleg, hogy a fertilitási kezelések, a meddőségi ellátás hozzáférhetősége a világ számos pontján szűkös, akár a magas költségek, akár a kapacitáshiány, akár a társadalmi megbélyegzés miatt, írja egy helyen a jelentés. 

A WHO szerint a terméketlenség az egész világon jelentős közegészségügyi feladatot jelent.

A szervezet figyelmeztet: a jobb szabályozás és ellátás szűkítené a fenti egyenlőtlenséget. 

“A terméketlenség nem válogat”,

foglalta össze a világszervezet egyik vezetője a jelentés legfontosabb tanulságát.

Ugyanakkor a régiók között láthatók különbségek az előfordulásban, vagyis a népesség alábbi százaléka tapasztal élete során legalább egyszer a fent meghatározott értelemben meddőséget a kutatók szerint:

  • a kelet-mediterráni térségben a legalacsonyabb, 10,8 százalék,
  • az afrikai régióban 13 százalék,
  • az európai régióban 16,8 százalék,
  • az amerikai régióban 20.5 százalék,
  • a nyugat-csendes-óceáni régióban pedig 23,4 százalék. 

(Délkelet-ázsiai régiós adatok nem állnak rendelkezésre.)

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet egészségügy meddőség WHO Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Avatar
2024. április 16. 04:36 Közélet

Ha fegyelem van és rend, nincs több gond az oktatással?

Mintha az lenne az oktatásirányítás meggyőződése, hogy ha valahol gondok vannak, akkor nem érdemes vizsgálni az okokat, elég a szigorítás.

Ha tíz olcsó zsemle helyett nyolc drágábbat veszünk, akkor gazdasági fordulat van, csak még nem látszik

Gyenge kereskedelmi adatokkal indult az év, amely mögött szakértő szerzőink szerint három fontos tényező állhat, és a számokban talán csak az év második felében látszik majd a kilábalás.

Bucsky Péter
2024. április 12. 04:34 Adat, Közélet

Nem látszik, hogy ellenzéki vezetés alatt dübörögne a budapesti kerékpáros fejlesztés

A biciklizés aránya már nem nő a fővárosban, és a budapesti infrastruktúra sok összehasonlításban le van maradva, még régiós szinten is.

Fontos

Mészáros R. Tamás
2024. május 2. 04:32 Világ

Egyre több az elektromos autó, egyre több a panasz is Kínában

A kínai vásárlók nagyobb hatótávolságot és jobb tölthetőséget várnak, nő az elektromos autókkal elégedetlenek aránya. Délkelet-Ázsiában ugyanakkor egyre jobban megy a biznisz a kínai gyártók számára.

Torontáli Zoltán
2024. május 1. 04:34 Élet, Vállalat

Hogyan lehet olcsóbb az Afrikából ideszállított eper, mint a magyar?

Az semmi, hogy a görög-spanyol-egyiptomi szamóca olcsóbb, mint a magyar, de lassan a német-holland-belga is az lesz, ha nem fejlesztjük sürgősen az ágazatot.

Váczi István
2024. április 30. 04:37 Világ

Olyan lehetőség előtt áll az orosz hadsereg Ukrajnában, mint utoljára két éve

Nem sikerült kihúzniuk az ukránoknak jelentősebb területveszteség nélkül a lőszerutánpótlás és létszámbeli erősítés beérkezéséig, és az is kérdés, nem kerülnek-e még nagyobb bajba.