A mindenre kiterjedő szkepszis legalább annyira manipulálhatóvá tesz minket, mint a vakhit. A közösségi média olyan illúziót kelt, hogy nagyon rövid idő alatt sokkal informáltabbak lehetünk, csak közben sokan nem veszik észre, hogy ezzel valójában rendkívül felszínes tudáshoz jutnak.
Azok, akik sokkal kevésbé magabiztosak a jóslataikban, általában jobb előrejelzéseket adnak. Aki árnyaltabban gondolkozik és bizonytalan a saját igazságaiban, az nem feltétlenül intelligensebb, de erősebb az önkorrekcióra való hajlama. Ettől nem feltétlen lesz az ember sikeresebb, sőt, a magabiztosság sokszor jobban eladható a politikában és másutt is. A túlzott önhittség viszont hajlamosabbá tesz a szélsőséges gondolkodásra, amire a politika is épít.
A hazai liberális és baloldali sajtó is hemzsegett az összeesküvés elméletektől a választás előtt és után, nem csak a kormánypárti média, szóval senki ne gondolja, hogy rá semmilyen konteó nincs hatással.
Krekó Péterrel, az ELTE pszichológia tanszékének adjunktusával beszélgettünk az Athenaeumnál megjelent könyve, a Tömegparanoia – Az összeesküvés-elméletek és álhírek szociálpszichológiája kapcsán.
Podcast
Fontos