Bezár az egyik legnagyobb kriptobankként ismert Silvergate, miután az elmúlt másfél évben mintegy 780 millió dollárnyi profitra tettek szert az ellene spekuláló befektetők. A bank részvényárfolyama 96 százalékot zuhant egy év alatt, aminek során a kriptovaluták értéke jókora kilengéseket mutatott, csődbe ment az FTX kriptotőzsde, és az Egyesült Államok igazságügyi minisztériuma is vizsgálni kezdte a bank működését.
A fent említett nyereséget jórészt a Silvergate-papírok shortolásával érték el a brókerek, akik az árfolyam bezuhanására számítva előbb kölcsönvesznek értékes részvényeket, és még magas áron gyorsan eladják őket, majd az árzuhanást követően olcsón visszavásárolják és -adják azokat a kereskedőknek. A részvények mindössze 15 százaléka maradt ki a shortolásból a Business Insiderben idézett adatok szerint, ám a művelet most már nem kecsegtet akkor lehetőségekkel, mint korábban:
A kút kiszáradt.
– mondta a Bloombergnek egy elemző.
A shortolás mellett a befektetők eladási (put) opciókkal is fogadtak a Silvergate ellen. Ebben az esetben az opció vevője a papírok egy előre meghatározott áron történő eladására szerez jogot, míg aki adja az opciót, kötelezettséget vállal a vásárlásra. A bank papírjaira vonatkozó eladási opciót tartott Soros György alapja is, a család decemberi közlése szerint százezer részvényre terjedt ki a pozíció.
Az önkéntes felszámolás mellett döntő Silvergate közleménye szerint a bank az összes betét teljes visszafizetését tervezi.
Pénz
Fontos