Szerdán a viharos időjárásnak köszönhetően csúcsra futott a szélerőművek által előállított energiamennyiség Lengyelországban. A 7,6 gigawattos mennyiség az ország áramigénye 30-35 százalékának fedezésére elegendő.
Ez a pillanatnyi termelés volt, de az egyórás sem sokkal maradt el ettől, amely 7576 megawatt volt szerdán este hat és hét óra között. A korábbi rekordot tavaly április 5. tartotta 7205 megawatt pillanatnyi, illetve 7185 megawatt órás termeléssel – írja a money.pl. (Összehasonításként, a paksi atomerőmű maximális teljesítménye mintegy 2 gigawatt, azaz 2000 megawatt; de persze egy atomerőmű sokkal egyenletesebben termel, mint egy szélerőmű.)
A rekorddöntés részben azért érdekes, mert hazánkhoz hasonlóan korábban Lengyelországban is lényegében ellehetetlenítették szárazföldi szélerőművek létesítését (tengeri projektek pedig csak az utóbbi egy-két évben indultak, miután 2021 elején elfogadták az ezt lehetővé tévő törvényt). A 2016-ban bevezetett szabályozás szerint egy szélerőmű és egy lakóház közötti minimális távolság az előbbi magasságának tízszerese (vagyis egy 100 méter magas szélkerék esetén egy kilométer).
Bár ez jóval kevésbé hangzik szigorúnak, mint a Magyarországon sokáig érvényben lévő 12 kilométeres szabály a településektől – amely teljesen megakadályozta a fejlesztéseket -, de Lengyelország területének nagy része ezáltal is kiesett a potenciális helyszínek közül.
Ennek a módosítása ugyanúgy bekerült az uniós pénzek felszabadításának feltételei közé, mint hazánk esetében – ahol még a módosítás után is túl korlátozó lesz a telepítési szabály az Energiaklub szerint. Bár nem kifejezetten a szélerőművek miatt, de az uniós feltételek teljesítése egyébként ugyanúgy nem ígérkezik könnyűnek Lengyelországban, mint idehaza.
Tech
Fontos