Hírlevél feliratkozás
László Pál
2022. október 27. 15:17 Podcast, Vállalat

A 35 százalékos díjnövekedésnél az irodabérlők már megkérdezik, hogy mi van most

Beütött az áremelkedés az irodapiacon is, sokan az elmúlt hetekben szembesültek azzal, hogy a havi üzemeltetési költség a korábbi 4-4,5 euróról 8-9, sőt 12 euróra emelkedett négyzetméterenként. Ez a vártnál nagyobb növekedés a szakértők szerint, de egyben szükségszerű is.

Pál Tamás, a JLL Magyarország  kereskedelmi ingatlan tanácsadó vállalat senior üzletfejlesztési igazgatója és Décsi Gábor, a létesítménygazdálkodással foglalkozó Dome Group Hungary vezérigazgatója voltak a G7 beszélgetések podcast vendégei. Az adást ide kattintva vagy bármely podcastlejátszóban meghallgatható:

2019-ig viszonylag könnyű helyzetben volt az ingatlanszolgáltatási szektor, csökkenő energiaárak, kiegyensúlyozott forintárfolyam ellensúlyozta a 2015-től beindult bérinflációt. Ez a trend 2019-től megfordult, elkezdett gyengülni a forint, és a megugró energiaárak miatt forintalapon számolva a korábbi többszöröse lett a rezsi mostanra.

Idén tavasszal azt jelezték előre a bérbeadók, hogy 2022 végén érkezik el az az időszak, amikor majd nehéz lesz megmagyarázni a bérlőknek ezt az emelkedést. Ehhez képest már októberben eljött a pillanat, amikor a bérlők megkérdezik, hogy mi zajlik most. Erre egyelőre senki nem tudja a választ, mert teljesen új helyzetben vagyunk – mondta Décsi Gábor. Néhány éve egy átlagos irodabérleti díj havi 13-15 euró volt négyzetméterenként, amihez 4 euró üzemeltetési költség és 2 euró rezsi adódott. Ez a 20 euró most akár 30-ra megy fel, a rezsi- és közműköltség növekedése miatt, amivel már muszáj foglalkozni.

Fontos különbség az is a korábbi évekhez képest, hogy régebben jól lehetett tervezni, mert fix ár volt a villamosenergiára és a gázra is. Így egy irodaház fogyasztása nagyon pontosan, akár negyedórás bontásra előre volt tervezhető. Most azonban már hónapok óta nem adnak fix árat a kereskedők, folyamatosan, akár negyedóránként változik az energiaköltség, amivel lehetetlen előre dolgozni.

Emellett fontos hosszútávú trend, hogy az iroda már nemcsak szigorúan vett munkahely, hanem közösségi térré is válik. A home office-ban megtanultuk, hogy dolgozni bárhonnan tudunk, de ideje újraértelmezni, hogy mire való az iroda: egyre inkább a csoportmunka, együtt gondolkozás közösségi tere, egyfajta szociális hely – a munka mellett, de nem kizárólag arra koncentrálva. Itt van egy jelentős fordulat, szemléletváltás a szakértők szerint. Amikor évente több tízezer munkavállalóval csökken a piac, és tényleg harc folyik az irodistákért, már nem lehet csak a bérrel versenyezni. Szolgáltatás is kell, és a szolgáltatás legláthatóbb része az iroda.

Erről  az átalakulásról szól a workplace tanácsadási szolgáltatás, amelynek során átnézik a cég teljes folyamatát, és segítenek átstrukturálni az irodát a jelenlegi és jövőbeni munkavégzéshez. Ez már nem csak ingatlanspecifikus, bőven humántanácsadás, a vállalat szervezeti felépítésének megfelelően, hatékonyabban segítenek használni az irodát: felmérik például, kiket érdemes közel ültetni, hogyan lehet csökkenteni a közlekedést, kiknek szükséges fix napokon találkozni és kiknek nem. Ehhez olyan szinten kell belemenni egy vállalat életébe, amihez elengedhetetlen a bizalom, ez pedig jellemzően megvan a nagy nemzetközi irodapiai tanácsadó cégek felé. Amikor ezek elkezdik az új szolgáltatásokat terjeszteni a piacon, akkor tudnak a helyi innovatív vállalkozások is hozzájuk felzárkózni.

A podcast elkészítését a Jones Lang LaSalle Kft. támogatta.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Podcast Vállalat Olvasson tovább a kategóriában

Podcast

Bucsky Péter
2024. március 26. 13:11 Pénz, Podcast

A folyószámlán parkoltatott pénz aktív kezelésével több kolléga bérét kereshetik meg a kkv-k

A magyar vállalatok tízezer milliárd forintot tartanak érdemi kamat nélkül folyószámláikon, pedig tisztes hozamot kínáló, mégis likvid befektetések is elérhetők.

Bucsky Péter
2024. február 10. 04:38 Podcast

Egy évszázaddal később is kimutathatók az oktatáspolitikai döntések hatásai

A Klebelsberg-korszak általános iskolái jobban ellenálltak a falusi iskolák bezárásának. A népességfogyás miatt ma a kisvárosi gimnáziumok kerültek veszélybe.

László Pál
2024. február 6. 15:35 Podcast, Támogatói tartalom

Űrhajós nem, influencer annál inkább lenne a legtöbb általános iskolás

Az alfa generációs magyar gyerekek 55 százaléka már pénzt is keresett, kétharmaduk a technológia segítségével, felük közösségi média platformokon, míg negyedük online streamelésen keresztül jutott bevételhez.

Fontos

Bucsky Péter
2024. április 25. 04:39 Adat, Élet

Több ezer milliárdos rezsivédelem után a magyarok harmada fával fűt

Az energiaválság megmutatta, hogy miért tévút hosszú távon a rezsicsökkentés, amelyből ráadásul az igazán szegények többsége ki is marad, hiszen fával fűt.

Elek Péter
2024. április 24. 04:35 Pénz

Olyan gazdagok a nyugdíjba vonuló amerikaiak, hogy azt még a forint is megérzi

Amerikai infláció: volt, van, lesz; és az emiatt magasan ragadó dollárkamatokhoz mérik minden más deviza hozamát - a forintét is.

Bucsky Péter
2024. április 23. 04:33 Élet, Tech

Sikerült volna csökkenteni az autók fogyasztását, helyette jöttek a SUV-ok

Hiába szorgalmazza az Európai Unió, hogy legyenek egyre kevésbé szennyezők a személyautók, a városi terepjárók miatt egyre rosszabb a helyzet.