Hírlevél feliratkozás
Jandó Zoltán
2022. szeptember 15. 13:08 Adat, Pénz

Most tetőzhet az infláció az építőiparban, 26 százalékon

Belassult az infláció emelkedése a harmadik negyedévben az építőiparban. A statisztikai hivatal ma közzétett adatai alapján júliusban nagyjából 26 százalékkal voltak magasabbak az árak, mint egy évvel korábban. Ez ismét több,mint két évtizedes csúcs, de már nem annyira éles növekedés az előző negyedévhez képest, mint ami az elmúlt egy évet jellemezte.

A KSH külön is közöl negyedéves adatokat az építőipari árak alakulásáról, de csak jelentős csúszással. A becsült ágazati inflációt ugyanakkor a termelési adatokból is ki lehet számolni. A ma nyilvánosságra hozott ágazati jelentés alapján pedig júliusban 25,9 százalékos volt az áremelkedés mértéke a szektorban. A hivatal gyakorlata szerint az egész második negyedévben ezzel fognak számolni.

A második negyedéves szintnél ez alig egy százalékponttal magasabb, miközben 2021 eleje óta minden negyedévben 3-4 százalékponttal ugrott az építőipari infláció. A mutatót eddig leginkább húzó épületek esetében még szembetűnőbb a megtorpanás: itt inkább 4-5 százalékpontos növekedés volt jellemző az előző negyedévekben, most viszont változatlan szinten maradt a drágulás mértéke.

Ágazati szakértők lapunknak azt mondták, hogy

a szektorban nyár vége óta látják a megtorpanás jeleit.

Éppen ezért egyre többen gondolják úgy, hogy míg eddig viszonylag könnyen át lehetett hárítani a költségek növekedését a vevőkre, a következő hónapokban már nem ez lesz a jellemző, azaz megállhat, de legalábbis jelentősen lassulhat az árak emelkedése.

A kereslet csökkenését a júliusi termelési adatok egyelőre még nem tükrözik vissza. Bár a teljes építőiparban csak 3 százalékos volt a növekedés az előző év azonos hónapjához képest, az épületek építésénél továbbra is 10 százalékot meghaladó mértékű a bővülés.

A szerződésállományban ugyanakkor már lehet látni, hogy csökken a cégek megrendelése. Júniusban és júliusban közel 260 milliárd forinttal esett az építőipari vállalatok szerződéseinek összesített értéke, ami ha nem is példátlan, de nem túl gyakori jelenség.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Adat Pénz áremelkedés építőipar infláció Olvasson tovább a kategóriában

Adat

Vámosi Ágoston
2025. április 4. 11:21 Adat, Vállalat

Sikerülhet ellenszélben külpiacra lépniük a magyar vállalkozásoknak?

Örök téma a magyar cégek exportjának fellendítése, egy budapesti üzleti rendezvényen egyebek mellett arról lesz szó, hogyan kerülhetők el a folyamat buktatói.

Jandó Zoltán
2025. április 3. 10:11 Adat

Másfélszeresére nőtt a bűncselekmények száma Magyarországon 2021 óta

Hét éve nem regisztráltak annyi bűncselekményt Magyarországon, mint 2024-ben. Főleg a csalások és a lopások száma ugrott meg a közelmúltban.

Torontáli Zoltán
2025. április 2. 11:12 Adat, Pénz

Fél év után elengedte a miniszterelnök növekedési álmait a kormány

Az év első hónapjai nem úgy alakulnak, ahogy várták, az inflációs előrejelzés is változott, de a minimálbéres megállapodáshoz nem nyúlnak hozzá.

Fontos

Jandó Zoltán Váczi István
2025. április 3. 06:01 Közélet, Világ

Nagyon veszélyes vizekre tévedt a KSH a hamisnak tűnő szegénységi adatokkal

Manipulálhatták az elmúlt években a hazai szegénységi mutatókat, ez pedig megrengetheti a hivatalos hazai statisztikákba vetett, eddig is törékeny bizalmat.

Gajda Mihály
2025. április 2. 17:00 Világ

Fosszilis reneszánszot hozhat az USA-ban, hogy a globális háború ijesztőbb lett a felmelegedésnél

Az új amerikai kormányzat úgy ítéli meg, az újraiparosítás fontosabb a klímavédelemnél. Trump céljai világosak, de semmi sem garantálja, hogy azok teljesülnek is.

Váczi István
2025. április 2. 14:26 Vállalat

Újra azzal úszta meg a sokmilliárdos büntetést a Mercedes, hogy feldobta kartelltársait

Olcsóbban akarták letudni a roncsautókkal kapcsolatos kötelezettségeiket a gyártók, de lebuktak, mert a Mercedes kibeszélt a kartellből – nem először.