Hírlevél feliratkozás
Stubnya Bence
2022. augusztus 18. 12:09 Vállalat

Hiába kapott mentőcsomagot, megint a fizetésképtelenség határán a német állami gázcég

12,3 milliárd eurós veszteséget jelentett be az idei év első hat hónapjára vonatkozóan az Uniper, Németország egyik legnagyobb energetikai cége, amely egyben azt is közölte, hogy az orosz gázszállítások visszaesése miatt újra közel került a fizetésképtelenséghez – írja a Reuters.

Németország legnagyobb orosz gázimportőre a múlt hónapban 15 milliárd eurós kormányzati mentőcsomagot kapott, és a probléma nagyságát mutatja, hogy ennek ellenére is akkora veszteséget könyvelt el, amekkorát még soha nem produkált korábban német vállalat.

Az Uniper hónapok óta jelentős szerepet játszik Németország gázellátásának stabilizálásában az Oroszországból érkező gázszállítások visszaesése miatt keletkezett milliárdos veszteségek árán

– mondta Klaus-Dieter Maubach vezérigazgató a cég pénzügyi eredményeit részletező nyilatkozatában.

Az Uniper már az Északi Áramlat 1 letekerése előtt is csak a szokásos gázmennyiség 40 százalékát kapta meg Oroszországból, és azt is a normálisnál jóval magasabb árakon. Miután az áremelkedést nem háríthatta át a fogyasztókra, júliusban állami pénzen kellett megmenteni a vállalatot. A helyzet azóta még rosszabbodott is, hiszen az orosz állam tulajdonában álló Gazprom 20 százalékra csavarta le a gázszállítást, arra hivatkozva, hogy a nyugati szankciók miatt nem veheti át a szokásos kanadai karbantartás után a gázvezeték turbináját.

A német kormány hétfőn jelentette be, hogy többek között az Uniper gazdasági helyzetének javítása érdekében engedélyezik, hogy a gázszolgáltatók megnövekedett költségeik 90 százalékát október 1-től a fogyasztókra hárítsák. A német kormány emellett azzal igyekszik spórolni a gázfogyasztáson, hogy télen 19 fokban maximalizálnák az állami cégeknél az irodai hőmérsékletet, és ugyanezt ajánlják a magánszektor cégeinek is.

Az Uniper az idei év végén várható eredményére vonatkozóan nem közölt előrejelzést a kiszámíthatatlan üzleti környezetre hivatkozva, de 2023-ban már a veszteség csökkenésére számítanak. A cég közleménye szerint ha más üzletágaik nyeresége nem ellensúlyozza megfelelő mértékben a veszteségeiket, a német kormány készen áll arra, hogy további mentőcsomagot nyújtson a vállalatnak.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkAz elszálló lakossági energiaárak miatt visszavonulót fújt még a német kormány isTöbb nyugat-európai országban is a zöld átállás finanszírozása érdekében kivetett adók jelentős csökkentésével vagy eltörlésével reagáltak az energiakrízisre.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkAz orosz gáz hiánya lehet az utolsó szög a német gazdasági modell koporsójábaA német ipari modell egyik fontos pillére volt, hogy az ország évtizedek óta nyomott áron jutott orosz energiához. Ennek a jelek szerint az ukrajnai háborúval vége.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Vállalat földgáz gazprom import németország uniper Olvasson tovább a kategóriában

Vállalat

Bucsky Péter
2024. április 18. 04:32 Adat, Vállalat

Most lehet hibáztatni Brüsszelt: kamionok áradatát szabadítja az utakra

A zöldnek mondott intézkedések a közúti áruszállítást hozzák helyzetbe, ezek hatására várhatóan jelentős mennyiségű vasúti forgalom terelődik kamionokra.

Hajdu Miklós
2024. április 8. 04:34 Vállalat, Világ

Nincs sok oka bizakodásra a német autógyártóknak

A politika kevésbé tolja most az elektromos átállást, amire egyébként lenne Európa-szerte kereslet, csak kérdéses, hogy ezt a hagyományos német gyártók szolgálják majd ki.

Bucsky Péter
2024. április 4. 04:34 Közélet, Vállalat

Egyre több rossz hitel mögé kell beállnia az államnak, hogy a magyar cégek forráshoz jussanak

Főleg az agrárvállalkozásoknál tolják az állami kezességvállalást annak ellenére is, hogy a hitelfelvevők egyre jelentősebb része végül nem tud törleszteni.

Fontos

Bucsky Péter
2024. április 29. 04:33 Adat, Élet

Külföldi polgármestert is választhatna több magyar település a nagy arányuk alapján

Nem feltétlenül ott él a legtöbb külföldi állampolgár Magyarországon, ahol azt a gazdasági fejlettség alapján várnánk.

Hajdu Miklós
2024. április 28. 04:33 Élet

Ha így megy tovább, az alapkamat helyett a folyók vízállása határozza meg az inflációt

Eddig a globális felmelegedés árakra gyakorolt hatásait többnyire átmenetinek, esetlegesnek tartották az elemzők, de eljött az ideje a szemléletváltásnak.

Avatar
2024. április 27. 04:37 Világ

Amerika részben hátat fordít a fenntarthatóságnak, Európa még kitart

Bár az ESG-célkitűzéseket mindössze néhány évvel ezelőtt állították fel, már annyi feszültséget okoztak, hogy az Egyesült Államokban részben feladták őket.