Hírlevél feliratkozás
Stubnya Bence
2022. november 17. 13:25 Tech, Világ

Írország eddig jól járt az amerikai tech-cégekkel, de most lehet, hogy visszaüt az elköteleződés

Írország IT-szektorának hat legnagyobb munkaadója is érintett az elmúlt hetekben bejelentett globális létszámleépítésekben, ami várhatóan ugyan nem vezet majd tömeges munkanélküliség kialakulásához, de arra ösztönözheti az ország vezetését, hogy megpróbálja csökkenteni az ország iparágnak való kitettségét.

Az Írországban leányvállalattal rendelkező Metánál, Twitternél, Stripe-nál és más multinacionális techcégeknél bejelentett elbocsátások a Financial Times cikke szerint együttesen ugyan nagyjából 1000 embert érintenek a körülbelül 5 milliós lakosságú országban. Írországban minden 9. munkavállaló, nagyjából 275 ezer dolgozik multinacionális cégeknél, ezen belül 37 ezer ember dolgozik techmultiknál.

A kormány adóbevételeit viszont érzékeny érintheti a tech szektor lassulása, ezért a külföldi befektetések bevonzásáért felelős Ír Iparfejlesztési Hatóság az Irish Times cikke szerint be is jelentette, hogy itt az ideje az ország fejlesztéspolitikájának felülvizsgálatának.

Habár még a közelmúltban is jelentettek be új beruházásokat az iparágban, az ír lapnak névtelenül nyilatkozó kormányzati források elismerték, hogy az Írországba és Európába érkező külföldi beruházások lassulására számítanak. Leo Varadkar miniszterelnökhelyettes megjegyezte, hogy a fejleményeket nem tekintik “jelentősebb válságnak”. Jean Cushen, a Maynooth Egyetem emberi erőforrás menedzsment kutatója a Financial Timesnak nyilatkozva hasonló véleményt fogalmazott meg, az elbocsátásokat inkább “figyelmeztetésként” értelmezve. Szerinte a kockázat abban van, hogy ha az iparági beruházások csökkenek, akkor nem igazán lesz más szektor, ami az ország gazdasági növekedését hajthatná.

Az ír gazdasági modellel kapcsolatban a lapnak nyilatkozó több szakértő is elismerte, hogy habár nagyon jól járt az ország azzal, hogy az 1980-as évektől kezdve az amerikai techszektor külföldi befektetéseinek bevonzásának rendelte alá a gazdaságpolitikáját, mindez megnehezítette a hazai cégek fejlődését. A leépítési hullámban szerintük ezért benne van a hazai techcégek felfuttatásának lehetősége is.

Hosszabb távon a nagyobb probléma az ír állam adóbevételeinek visszaesése lehet, ugyanis a nagy technológiai és gyógyszeripari multinacionális vállalatok fizetik be az országban a társasági adóbevételek több mint felét. Rövidebb távon viszont egyelőre ezzel sincsenek nagyobb bajok, ugyanis az év első kilenc hónapjában a társasági adóbevételek eddig 14 milliárd eurót tettek ki, hat milliárd euróval többet, mint az előző év hasonló időszakában. Írország is csatlakozott a globális minimumadóról szóló egyezményhez, ami alapján 15 százalékra kell emelniük a társasági adó kulcsát, bár az egyelőre nem ismert, hogy erre mikor kerül majd sor.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA multik helyett a magánembereknek fog fájni az adóegyezményünk amerikai felmondásaForrásaink szerint a magyar vétóval az EU-ra akart nyomást gyakorolni Orbán Viktor, a példátlanul kemény válasz mégis Washingtonból érkezett.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Tech Világ állás Írország it leépítés multinacionális cégek tech Olvasson tovább a kategóriában

Tech

Torontáli Zoltán
2025. április 1. 14:51 Tech, Vállalat

Jöhetnek a pénztárgépek, amelyek már csak kérésre adnak papíros nyugtát

Az online pénztárgépet 2028 közepéig minden kereskedőnek e-pénztárgépre kell majd cserélnie, ezek már csak külön kérésre fogják kinyomtatni a nyugtát és az áfás számlát.

Torontáli Zoltán
2025. március 3. 06:01 Tech, Vállalat

Világító kutyanyakörvektől jutott milliárdos regionális webshopig három magyar testvér

A pendrive, a longboard és a rovartelep nem jött be, a kutyatáp viszont nagyon, ez a Vargyas testvérek tanulságos útja a nullától az egymilliárdig.

Vámosi Ágoston
2025. február 15. 17:41 Tech

Magyarországon alig ismert márkák hajtják a világ okostelefon-piacát

Az Apple és a Samsung egyaránt visszaesett, a hasító kínai márkáknak köszönhetően azonban tavaly újra nőttek az eladások.

Fontos

Torontáli Zoltán
2025. április 1. 05:58 Vállalat

Ezért nem tud ma beszállni az árversenybe a sarki élelmiszerbolt

Az árrésstop minden korábbinál jobban megmutatta, milyen hatalmas előnyben vannak a nagy boltláncok a beszerzések terén a kisboltokhoz képest.

Stubnya Bence
2025. március 31. 06:01 Élet, Pénz

Meglepő városokban kell keresni a leggyorsabban dráguló lakótelepi lakásokat

Az abszolút listán Pest és Debrecen kiszorította Győrt és Sopront, de a leggyorsabb áremelkedés Komlón, Várpalotán, Miskolcon és Szegeden ment végbe.

Vámosi Ágoston
2025. március 30. 06:07 Élet

Feles reggelire, cigi helyett Xanax, ebben a közegben indul kirakatháború a drogok ellen

Nem várható kedvező változás a kábítószer-ellenes felbuzdulástól, az egymilliárdos kocsmaprogramnak pedig nagyon rossz az üzenete szakemberek szerint.