Hírlevél feliratkozás
Kasnyik Márton
2018. augusztus 1. 09:16 Tech, Világ

Űrállomásról és hiperszonikus utasszállítóról álmodik egy délolasz kisváros

A légi ipar összehozhatja az amerikai és az olasz technológiát, ezért amilyen hamar csak lehetséges, új repülőket indítunk, amelyek másfél óra alatt hasítanak keresztül a légtéren az Egyesült Államok és Olaszország között

mondta Giuseppe Conte olasz miniszterelnök Donald Trump amerikai elnök oldalán hétfőn. A néhány hónapja hivatalban lévő vezető nem a levegőbe beszélt, hanem egy valódi tervről, ami eddig Olaszországban gyakorlatilag közröhej tárgya volt.

Az olasz csizma sarkánál lévő Puglia régió kormányzója, Michele Emiliano ugyanis hosszú ideje arról beszél, hogy európai űripari Szilícium-völgyet szeretne varázsolni a leszakadó térségből. Az egyik álma az, hogy Los Angelesből repüljenek a luxusvendégek a Virgin Galactic rakétameghajtású gépein egy helyi kisvárosba, Grottagliéba másfél óra alatt, hogy aztán ott nyaralva helyi termékekre költsék a pénzt. Ezt eddig jellemzően nem vették komolyan, a politikusról ilyen karikatúrák jelentek meg olasz újságokban:

Közzétette: Michele Emiliano – 2018. július 6., péntek

Most már senki nem nevet!

– mondta Emiliano a New York Timesnak, miután az olasz miniszterelnök Trump mellett karolta fel ügyét.

A Richard Branson milliárdos tulajdonában álló Virgin Galactic olasz cégekkel, az Altec-kel és a Sitaellel közösen fejleszti forradalmi űrutasszállítóját. Az elképzelés szerint a WhiteKnightTwo űrrakéta vinné fel a SpaceShipTwo nevű repülőt az űrbe, ahol a kisebb egység leválna, és – őrületes sebességre kapcsolva az űr határán – a 100 kilométer magasan húzódó Kármán-vonalon haladna úti céljához.

Az előjelek azonban nem igazán jók: mérnöki problémák miatt már több mint egy évtizedet csúszott a projekt, négy éve pedig a SpaceShipTwo űrrepülő prototípusa a darabjaira hullott a kaliforniai sivatag felett, nem sokkal azt követően, hogy átlépte a hangsebességet (a balesetben a pilóta súlyosan megsérült, a másodpilóta pedig életét vesztette). Közben viszont már vagy 600 utas lefoglalta az űrutazást Új-Mexikóból, ami elővételben 200 ezer dollárba kerül nekik.

Az olaszok viszont komolyan veszik a dolgot, Grottaglie repterét például már július elején elnevezték Grottaglie Űrállomásnak (ez lett az első olasz űrkikötő), ami egyelőre elég ironikus húzás, a reptér ugyanis inkább hasonlít egy ötvenes évekbeli vonatállomásra, mint egy sci-fi űrdokkolóra. Ráadásul az olasz törvények egyelőre nem is teszik lehetővé az utazási célú űrrepülést, igaz, a most kormányon lévő szélsőjobb-populista koalíció ebből a szempontból biztosan nem ismer lehetetlent.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Tech Világ guieseppe conte Olaszország űrrepülő Olvasson tovább a kategóriában

Tech

Pletser Tamás
2024. november 10. 06:08 Tech, Vállalat

Atom- és gázenergia fogja táplálni a jövőt meghatározó technológiát

Versenyt futnak az energiaellátásért a mesterséges intelligencia fejlesztésére hatalmas összegeket költő amerikai informatikai vállalatok.

Vermes Nikolett
2024. november 2. 06:06 Tech, Vállalat

A Temu ellen derül ki igazán, mennyit érnek az új uniós szabályok

Már egy éve formálják az ágazatot az új digitális piaci szabályok, amelyeket most a kínai e-kereskedelmi behemót ellen vet be az Európai Bizottság.

Torontáli Zoltán
2024. október 10. 16:44 Élet, Tech

Úgy tiltották be az erkélynapelemeket, hogy nyitva hagytak pár kiskaput

Mi az erkély, a loggia és az előtető? Ez a kérdés kulcsa.

Fontos

Jandó Zoltán
2024. november 21. 06:04 Közélet

Újabb nagy ingatlant vett a Balatonnál a csopakiakkal hadakozó kormányközeli üzletember

Egyetlen cég tett ajánlatot azon az árverésen, amelyet a nemzeti vagyonkezelő a csopaki honvédségi üdülő értékesítésére írt ki. A vevőt már ismerik a helyiek.

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.