A német autóipar viszi sírba 300 magyar dolgozó munkahelyét
Nem tervezhette túl régóta a magyarországi gyártás megszüntetését a japán Siix Corporation. A cég honlapját megnyitva még mindig automatikusan a magyar leánycég karrieroldalára irányítják át a látogatót, és több nyitott pozíciót is hirdetnek.
Az elektronikai termékeket gyártó vállalatcsoport pénteken jelentette be (pdf), hogy felszámolja alig nyolc éve alapított magyarországi érdekeltségét, a gyártást Szlovákiába helyezi át, az itteni több mint 300 alkalmazottját pedig elbocsátja.
Előzmények: a világ egyik legnagyobb elektronikai gyártója 2016-ban jelentette be, hogy gyárat épít Nagykőrösön. A közel 17 ezer négyzetméteres üzemet a következő évben fel is húzták. A beruházás 6,4 milliárd forintba került, amihez a kormány 1,27 milliárdos támogatást adott (pdf).
A fejlesztés bejelentésekor a japán cég vezetője azt mondta, hogy az új gyárban ipari, autóipari és háztartási gépek elektronikus részegységeit gyártják majd, és az autóipari fókuszt emelte ki akkor Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter is.
A vállalat 2020-ban is kapott állami támogatást egy bő félmilliárdos, a versenyképességi programban vállalt beruházáshoz (pdf).
A fejlesztések ellenére azonban a cég az elmúlt években folyamatosan masszív veszteséget termelt, ami miatt a tulajdonosnak lényegében megállás nélkül öntenie kellett a pénzt a magyar leányba.
Számokban: a Siix Hungary Kft. árbevétele viszonylag gyorsan felpörgött, már 2020-ban meghaladta a 10 milliárd forintot, az előző három üzleti évben pedig 15-20 milliárd forint környékén alakult.
Ezzel párhuzamosan ugyanakkor a vállalat folyamatosan masszív veszteséget termelt. Az elmúlt öt évben adózott soron közel 12 milliárd forintos hiányt mutattak ki.
A veszteség fedezéséhez folyamatosan tőkeemelésekre volt szükség. Tavaly 17 millió eurót (közel 7 milliárd forintot) fizetett be a japán anyacég tőkerendezés címén, de az idén februárban és augusztusban újra tőkét kellett emelni összesen 20 millió euró értékben.
Ennek ellenére a beszámolók alapján nem tűnt úgy, hogy a csoport ne hosszútávra tervezne Magyarországon. Az éves jelentés szerint 2023-ban is nagyjából 17 millió eurót költöttek beruházásokra.
Idézet: a csoport a kedvezőtlen gazdasági környezettel indokolta döntését. Mint fogalmaztak, a makrogazdasági környezet figyelembe vételével, az európai üzleti stratégia áttekintése után döntöttek úgy, hogy a termelési tevékenységét 2025. március végére megszüntetik.
Tágabb kontextus: a döntés hátterében elsősorban a német piac gyengélkedése állhat. A Siix Hungary Kft. szinte 100 százalékban exportra termelt, és bevételének közel fele Németországból származott. A korábbi tájékoztatások alapján főleg ottani autóipari cégeknek szállított.
A német autóipar gyengélkedésének hazai gazdaságra gyakorolt kedvezőtlen hatásáról a G7-en is többszörírtunk. Ez az egyik fő oka annak, hogy az idei harmadik negyedévben újra technikai recesszióba süllyedt az ország.
Mi várható? Bár a német felvevőpiac gyengélkedése hosszú hónapok óta látható, ennek ellenére még az előző hónapokban sem utalt sok minden a Siix kivonulására. Még most is elérhető például javító műszerészi, minőségellenőri és PCBA operátor álláshirdetésük.
A japán cég döntésében a magyar gazdaság szempontjából különösen az aggasztó, hogy miért az itteni és nem a szlovák telephely megszüntetése mellett döntöttek, mikor saját bevallásuk szerint a világ egyik legfejlettebb gyárát húzták fel Nagykőrösön.
Az elmúlt hónapokban több jelentősebb gyárbezárás is volt az országban. A nagyatádi cérnagyárban 200 munkahely szűnik meg, az üvegipari öntőformákat előállító Omco International pedig pár hónap alatt 150 embert küldött el.
A G7 szerkesztősége, volt munkatársai díjat alapítanak a tavaly elhunyt Szentkirályi Balázs emlékére, aki a G7 2017-es alapítástól súlyos betegségéig a gazdasági portál vezérigazgatója, szerkesztője volt.