Hírlevél feliratkozás
Jandó Zoltán
2024. augusztus 2. 10:12 Adat, Vállalat

A kormány lubickol a Lukoil-ügyben, de közben a megoldás is körvonalazódik

Nagyon erősen kihozta a politikai konfliktusokat Magyarország és Ukrajna, illetve az Európai Bizottság között a Lukoil-ügy. A sztoriról a kezdetektől lehet tudni, hogy nagyobb a füstje, mint a lángja, és már a megoldás is körvonalazódik.

Mi történt? Ahogy korábban írtunk róla, egy júniusban hatályba lépett ukrán szankció miatt leállt az orosz Lukoil olajszállítása Ukrajnán keresztül Magyarország és Szlovákia felé. A szankcióig ez az orosz cég biztosította a hazai olajimport harmadát.

  • A magyar kormány az első pillanattól azt állította, hogy a lépéssel az ukránok a hazai üzemanyag-ellátás biztonságát veszélyeztetik. Ez azonban még hosszabb távon sem igaz: Magyarország olajimportja Horvátország felől is teljes egészében biztosítható, és elképzelhető, hogy ez is lesz a megoldás.
  • A magyar és a szlovák fél mindenesetre az Európai Bizottság fellépését kérte Ukrajnával szemben az olajszállítások tiltása miatt, mondván Kijev megsérti az EU-Ukrajna társulási megállapodást.

Fejlemények: Szijjártó Péter külügyminiszter kedden Facebook-posztban kritizálta az Európai Bizottságot, hogy egy hét alatt semmit nem tett az ügyben. Azt is felvetette, hogy a szankció nem is Ukrajna, hanem a bizottság ötlete volt.

  • Az Európai Bizottság magyarországi képviselete egy nappal később szintén a Facebookon reagált. Azt írták, hogy felvették a kapcsolatot az érintett hatóságokkal, jelenleg várják tőlük a részletes válaszokat, mivel ezek hiányában nem tudnának megalapozott döntést hozni.
  • Szerdán az ukrán miniszterelnök is megszólalt az ügyben. Azt mondta, hogy mivel a szankció nem veszélyezteti az európai országok ellátását, így a tiltás megszüntetéséről szó sem lehet. Állítása szerint a lépést az Európai Bizottság is megérti.
  • Új információ, hogy a Portfolio szerint a korábbi hírekkel ellentétben nem lépett új importőr a Lukoil helyére, így júliusban valóban kevesebb orosz olaj érkezett Magyarországra, mint korábban. Ezt azonban nem az ukrán szankció okozta: valójában az oroszok blokkolták a szállítók kapacitásfoglalási lehetőségét.

Felülnézet: bár az oroszok felelősségéről szóló új információ szembemegy a magyar kormány kommunikációjával, a sztori politikai habosítása így is kifejezetten kedvező a kabinet számára.

  • Megfelelő tálalással jól felhasználható a legfontosabb belpolitikai üzenetek erősítésére: egyszerre támadható vele a „Magyarország szuverenitását veszélyeztető” EU és Ukrajna, illetve védhető az orosz kapcsolatok fenntartása.
  • Brüsszelben ugyanakkor az ügy elég erősen kihozta a bizottság és Magyarország konfliktusát. A Politico arról írt, hogy bár az Európai Bizottság vizsgálja az ügyet, de hajtani biztos nem fogja. Úgy látják ugyanis, hogy Magyarország nemhogy nem tett eleget az orosz olajról való leválás érdekében, de még növelte is függőségét. „Ki mint vet, úgy arat” – idézett egy bizottsági forrást a lap.

Mi várható? Közben a Portfolio szerint a helyzet megoldására két elképzelés körvonalazódik. Az egyik az, amit a kezdetektől mondtak szakértők: az eddigi gyakorlattal ellentétben az oroszok nem szállítják háztól házig az olajat, hanem már az orosz-ukrán határon átadják egy európai vevőnek.

  • Így az ukránok nem közvetlenül a háborút finanszírozó cégektől fogadnának el pénzt. Egy ilyen konstrukcióban a magyar Mol-nak is központi szerepe lehet.
  • A másik megoldás, ha lényegében megtörténik az orosz olaj kiváltása, és magyar kőolajimport (szinte) teljes egészében a Horvátországon keresztül futó Adria vezetéken érkezik be a jövőben. A vezeték kapacitása elég a magyar és a szlovák igények kielégítésére is.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA Lukoil-blokád csak újabb ürügy az ukrajnai magyar vétóra, meddig mehet ez?A fegyverszállításokat ugyan nem tudja blokkolni Magyarország, de a támogatások kifizetését igen, és minden jel szerint meg is teszi, amíg lehet.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA Lukoil-blokád csak újabb ürügy az ukrajnai magyar vétóra, meddig mehet ez?A fegyverszállításokat ugyan nem tudja blokkolni Magyarország, de a támogatások kifizetését igen, és minden jel szerint meg is teszi, amíg lehet.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkMiért van egyáltalán Lukoil-ügy, és ki lesz a haszonélvezője?Magyarország orosz energiafüggősége már nem létezik, amit látunk, az a kormány politikai figyelemelterelő művelete - írja szakértő szerzőnk.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Adat Vállalat kőolaj Lukoil Mol olajimport szankció Olvasson tovább a kategóriában

Adat

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Torontáli Zoltán
2024. november 18. 11:30 Adat

Szlovákia előttünk van az egészségügyi költésekben, Románia és Lengyelország mögöttünk

Ha az országok saját lehetőségeihez viszonyítunk, az egészségügyre legkevesebbet áldozó öt uniós ország között van hazánk.

Váczi István
2024. november 15. 12:49 Adat, Közélet

Nem látszik a béke a jövő évi magyar költségvetésen

Elvileg visszavette a kormány a honvédelmi kiadásokat a büdzsé első verziójához képest, de így is kifejezetten sokat szán honvédségi beszerzésekre.

Fontos

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.

Torontáli Zoltán
2024. november 19. 14:03 Élet, Közélet

Alig érezné meg a gazdaság, ha december 24. piros betűs ünnep lenne

Az első évben körülbelül az egy napra eső GDP 20 százaléka esne ki, utána talán annyi sem, vagyis a lépésnek csekély gazdasági következménye lenne.