Egykori uránkutató céget vesz az állam, de nem az urán miatt
Megvásárolna egy, a 90-es évek előtt uránt kutató, napjainkban pedig elsősorban a geotermikus fúrások területén aktív céget az állami vagyont kezelő MNV Zrt. – derül ki a Gazdasági Versenyhivatal közleményéből. A tranzakcióra a hatóságnak még rá kell bólintani, ám ez valószínűleg csak formalitás.
Mi történt? A GVH engedélyét kérte a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt., hogy megvásárolja a Rotaqua Geológiai-, Bányászati Kutató Mélyfúró Kft-t. A MNV a tranzakciót azzal indokolta, hogy az állam erősíteni szeretné szerepvállalását „a stratégiai fontosságú ásványi nyersanyagok, valamint a geotermikus energia kutatásának, kitermelésének, illetve kinyerésének a területén” (pdf).
Előzmények: a Rotaqua több évtizedes tapasztalattal rendelkezik a mélyfúrás területén. A cég jogelődje, a Mecseki Ércbányászati Vállalat az ötvenes évek közepétől végezte a magyarországi uránkutatáshoz kapcsolódó fúrásos kutatási munkálatokat.
A társaság fő profilja azonban mostanra nem az uránkutatás. Bár földtani szerkezetkutató fúrásokat továbbra is végeznek, ezekkel jellemzően nemesfém után kutattak. Teljesen azonban nem távolodtak el az alaptevékenységtől sem: a cég 1993 óta vesz részt a Magyarországon létesítendő Nukleáris hulladéktároló kutatási programjaiban.
Az állami felvásárlás szempontjából azonban sokkal fontosabb ezeknél, hogy a Rotaqua komoly tapasztalattal rendelkezik a geotermikus kutak kivitelezése területén: számos magyar településen fúrtak kutakat ilyen céllal, sőt nemzetközi referenciájuk is van.
Miért fontos ez? Az elmúlt hónapokban egyre hangsúlyosabban jelenik meg a kormányzati kommunikációban a geotermikus energia mint a hazai energiabiztonság egyik meghatározó eleme. A kabinet törvényt is módosított a szektor fejlesztése érdekében.
Lantos Csaba energiaügyi miniszter többször is beszélt arról, hogy a kormány előrelépéseket tervez ezen a területen. Szakértői vélemények szerint egy átfogó geotermikus fejlesztési programmal 2030-ra évi 1-1,5 milliárd köbméter földgázt tudna az ország kiváltani. Ez a teljes hazai fogyasztás 10-15 százaléka.
Magyarország geotermikus adottságai globális összevetésben is kifejezetten jók. Annyira ugyan nem, hogy áramot lehessen termelni a földhővel, a távfűtésben azonban érdemi szerepe lehetne a termálvíznek. A kormány is ezzel számol. Lantos Csaba pár hete azt mondta: szeretnék a geotermia jelenlegi 10 százalékos arányát a távhőben jelentősen megnövelni.
Mi várható? A Rotaqua felett a tulajdonosi jogokat az Energiaügyi Minisztérium fogja gyakorolni, ami elég jól jelzi, hogy a felvásárlásra is elsősorban azért került sor, hogy a kormányzat gyorsítsa a geotermikus átállást.
Mindez arra utal, hogy a kabinet nem elégedett a fejlesztések tempójával, és úgy döntött, hogy nem bízza teljesen a piacra a dolgot. Lantos Csaba korábban arról is beszélt, hogy a törvénymódosítás hatására nőtt a befektetői érdeklődés a szektorban, de csak kisebb projektek indultak meg.
A vételár egyelőre nem ismert, de becslésünk szerint 3-4 milliárd forint között alakulhat.
Az e-autók iránti kereslet továbbra is hanyatlik, de összességében kicsit erősödött az uniós autópiac októberben. A Volkswagennél és a Fordnál így is leépítések jönnek.
1,8 és 2,2 százalékos növekedési előrejelzés is megjelent az elmúlt egy hétben, aligha lesz így ebből uniós szinten is kiemelkedő gazdasági teljesítmény.
Egyetlen cég tett ajánlatot azon az árverésen, amelyet a nemzeti vagyonkezelő a csopaki honvédségi üdülő értékesítésére írt ki. A vevőt már ismerik a helyiek.