Hírlevél feliratkozás
Torontáli Zoltán
2020. június 14. 14:30 Vállalat, Világ

Olcsóbb lehet a világ egyik legfontosabb gyógyszere

Az amerikai Élelmiszer és Gyógyszerügy Hatóság (FDA) befogadta egy új inzulin piacra vitelének kérelmét, ami a gyakorlatban az előszobája egy új gyógyszer bevezetésének. A hír önmagában nem lenne érdekes, hiszen a kérelmek befogadása mindennapos gyakorlat a világ gyógyszerpiacának körülbelül felét adó Egyesült Államokban, ezúttal azonban mégis fontos lépésről van szó.

A kérelmet két cég, az angol-holland bejegyzésű Mylan és az indiai székhelyű Biocon adta be, és egy olyan inzulinra (a cukorbetegség kezelésénél széles körben használt terméktípusra) vonatkozik, amely lényegében megegyezik egy 20 éve kapható inzulinnal, a Sanofi által kifejlesztett és gyártott úgynevezett glargin típusú termékkel (amelynek eléggé közismert márkanevét laikus hírportálként nem írhatjuk le). A lényeg azonban nem a márkanevekben, hanem gazdasági értelemben abban van, hogy egy nagyon sokak által használt, nagy forgalmi potenciállal rendelkező biológiai gyógyszer kap a világ legnagyobb piacán versenytársat.

A nem biológiai, hanem szintetikus módon előállított termékeknél már megszokhattuk, hogy létezik az eredeti, vagy más néven originális gyógyszer, és egészen addig csak ezt lehet kapni, ameddig a szabadalmi védettsége le nem jár. Utána léphetnek piacra az úgynevezett generikus változatok, amelyek lényegében az originálissal egyező szerek, de mivel nem kellett a gyártóknak beletenniük a horribilis fejlesztési költségeket, sokkal olcsóbban gyárthatók.

Ettől kezdve indul be az a szimpla árverseny, amely lefelé viszi az árszintet, és többek között tehermentesíteni tudja a társadalombiztosítási rendszereket is. Közkedvelt példa erre a magas vérnyomás elleni szerek többsége, amelyek hosszú ideje ugyanazok a molekulák, és árversenyben vannak egymással.

Az inzulin viszont egy hormon, azaz bonyolult felépítésű fehérje, amelyet alapesetben az élőlények szervezete “gyárt le”, és a gyógyszerváltozatokat is biológiai módszerekkel állítják elő. Az ilyen termékek generikusnak megfelelő változatait biohasonlóknak nevezik, de ezeket jóval nehezebb előállítani és elfogadtatni, mint a szintetikusok generikus változatait.

A Mylan glargin inzulinja egyébként tavaly október óta Ausztráliában már kapható, de egyrészt ott nem sikerült megvetnie a lábát, másrészt egy ilyen gyógyszer igazi piaci életképessége az Egyesült Államokban mérhető csak le.

Nem nagy meglepetésre a Sanofi egyébként a szokásos módszerrel száll versenybe a kihívóval, legyártott egy magasabb koncentrátumú, ezért hosszabb ideig eltartható saját biohasonló glargin inzulint, amit olcsóbban tud adni az eredeti verziónál. Így tehát eredeti gyártóként sem szorul ki a piacról, részt vesz az induló árversenyben.

A biológiai gyógyszerek általában jóval drágábbak a szintetikus termékeknél, és azokban az országokban, ahol az egészségügyi biztosítási csomagokban a betegnek is kell önrészt fizetnie a különböző inzulinokért, nem mindegy, hogy a verseny le tudja-e szorítani a patikai árakat. A modernebb szerekhez való olcsóbb hozzáférés egészségpolitikai szempontból is kulcskérdés.

Magyarországon a leginkább elterjedt inzulinkezelési formákat 100 százalékban téríti a társadalombiztosítás, így az a furcsa helyzet állhat elő, hogy a betegek a patikában semmit sem érzékelnek a piaci verseny árleszorító hatásaiból. A tb-kassza kiadásainak viszont egyértelműen az kedvez, ha ugyanazt a szert több gyártótól is be lehet szerezni, vagyis meg lehet őket versenyeztetni. Ez azért különösen fontos, mert egyébként az inzulinok piaci ára folyamatosan emelkedik – igaz, egyre újabb termékekkel állnak elő a gyártók, és ezek kifejlesztése sokba kerül.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Vállalat Világ Amerika Biocon cukorbetegség gyógyszer inzulin Mylan Sanofi társadalombiztosítás tb Olvasson tovább a kategóriában

Vállalat

Jandó Zoltán
2025. április 1. 10:54 Pénz, Vállalat

A NER-t is egyre jobban elérheti a kormány inflációs harca

A bankoknál árstopot vezetne be a kormány, a távközlési cégektől pedig 10 százalékos árcsökkentést várnak. Ezt már a NER milliárdosai is megérezhetik.

Jandó Zoltán
2025. március 28. 06:09 Közélet, Vállalat

A NER legpazarlóbb lopása lehet a jegybanki alapítványok botránya

Voltak már hasonló nagyságú korrupciógyanús ügyek, de olyan valószínűleg még nem, ahol ennyire hatékonytalanul forgatták át magánkezekbe a közvagyont.

Bucsky Péter
2025. március 27. 06:08 Közélet, Vállalat

Rejtélyes közvetítőnek is csurran-cseppen az ezermilliárdos orosz-magyar olajbizniszből

A magyarországi orosz olajimport számottevő része egy olyan közvetítő cégen keresztül érkezett, amely rendre Mol-közeli ügyletekben tűnt fel.

Fontos

Stubnya Bence
2025. március 31. 06:01 Élet, Pénz

Meglepő városokban kell keresni a leggyorsabban dráguló lakótelepi lakásokat

Az abszolút listán Pest és Debrecen kiszorította Győrt és Sopront, de a leggyorsabb áremelkedés Komlón, Várpalotán, Miskolcon és Szegeden ment végbe.

Vámosi Ágoston
2025. március 30. 06:07 Élet

Feles reggelire, cigi helyett Xanax, ebben a közegben indul kirakatháború a drogok ellen

Nem várható kedvező változás a kábítószer-ellenes felbuzdulástól, az egymilliárdos kocsmaprogramnak pedig nagyon rossz az üzenete szakemberek szerint.

Hajdu Miklós
2025. március 29. 15:04 Világ

Európában a klímavédelem nyírta ki az olcsó kisautókat, Amerikában Trump vámjai fogják

Az áremelkedés miatt jellemzően az olcsóbb és kisebb típusok tűnhetnek el az amerikai autópiacról. Ilyeneket már Európában is egyre nehezebb találni.