Idén legalább 6,7 milliárd forintot érő céggel kellett rendelkeznie annak, aki fel akart kerülni a Concorde MB Partners által most már harmadszor elkészített 100-as listára. Ez a rangsor azért érdekes, mert nem a hagyományos módon, vagyis az éves bevétel alapján állítják össze, hanem a becsült értéket veszik figyelembe. Tehát azt, hogy ideális esetben mennyiért lehetne ma eladni az adott céget.
A legértékesebb magyar vállalkozást ma a szakértői becslések szerint 115 milliárd forintért lehetne eladni, de hogy konkrétan melyik cégről van szó, azt nem tudni, hiszen a cégértékelés nem annyira egzakt dolog, mint egy árbevétel vagy profit adat, ezért a lista szándékosan csak értéktartományokkal dolgozik. Az viszont biztos, hogy a 25 milliárd forintos cégértéket összesen (csak) 21 cég lépte át, amint az az alábbi ábráról kiderül.
A top100 társaság összesített értéke egyébként 1918 milliárd forint a 2017-es adatokból kiindulva, ami például csaknem 500 milliárddal több, mint az Orbán-kormány összes eddigi sportköltése 2011 óta.
A lista készítői a kiadványukban részletesen bemutatják az alkalmazott módszertant, a legfontosabb elemek között van például, hogy nem értékelnek állami, önkormányzati és magántőkealap tulajdonában lévő társaságokat, de szakmai okokból pénzügyi szolgáltatókat és ingatlanfejlesztőket sem. Nem szerepelnek a listán a tőzsdén lévő, és oda készülő társaságok sem, ezért nem található a nevek között például néhány Mészáros Lőrinchez köthető társaság sem.
A cégek esetleges politikai beágyazottságát azzal próbálták érvényesíteni az értékeléskor, hogy az ilyenkor szokásos pénzügyi adatokra vetített szorzószámokat a kockázatoknak megfelelően módosították, illetve szándékosan két egymás utáni év (2016 és 2017) adataiból indultak ki, hogy az üstökösszerűen berobbanó cégeket kiszűrjék.
Vállalat
Fontos