Hírlevél feliratkozás
Wiedemann Tamás
2018. június 29. 11:56 Pénz, Vállalat

A magyarok és a németek is imádják a készpénzt, de ott már korlátozzák a pénzfelvételt

Németországban július egytől néhány bank betiltja az ötven eurónál kisebb összegű készpénzfelvételt. A saját fiókhálózattal nem rendelkező pénzintézeteknek elegük lett abból, hogy az ügyfelek tíz-húsz eurókat vesznek fel a számláikról.

Az ING-DiBa például nem engedi meg vasárnaptól, hogy az ügyfelek ötven eurónál kevesebb pénzt vegyenek fel az automatákból. Csak abban az esetben vehetnek ki ennél kisebb összeget, ha előfizetnek a bankban erre a szolgáltatásra. Havi tíz euróért az ING-DiBa továbbra is biztosítja a kisebb készpénzfelvételeket.

A pénzintézet szóvivője szerint sok olyan ügyfelük van, aki naponta több alkalommal vett ki tíz-húsz eurót az automatából. Az ügyfeleknek ingyenes a készpénzfelvétel, a bank azonban tranzakciónként 1,6 eurót fizet az automatát üzemeltető társaságnak. Ez a sok apró készpénzfelvétel komoly veszteség a saját bankautomatával nem rendelkező pénzintézeteknek. Az ING-DiBa-n kívül a Deutschen Kreditbank és a Commerzbank leánycége, a Comdirect is úgy döntött, hogy korlátozza az automatákból való készpénzfelvételt.

A német jegybank adatai szerint tavaly a kiskereskedelmi vásárlások 74 százalékát készpénzzel fizették ki a vásárlók. A Magyar Nemzeti Bank 2016-os adatai szerint ugyanez hazánkban 71 százalék, vagyis itthon kicsit gyakrabban nyúlnak a bankkártyájukért a magyarok.

 

Hiába fizetünk egyre többet bankkártyával, a készpénzforgalom még mindig jelentős. A grafikonból is jól látszik, hogy hiába emelkedik évről évre a kártyás tranzakciók száma, egyre nő a bankautomaták száma. Ehhez persze az is hozzájárul, hogy a kormány 2014 januárjától ingyenessé tette havonta kétszer alkalommal – 150 ezer forint összegig – a lakossági készpénzfelvételt. És úgy tűnik, ez nem is fog egy darabig változni.

Éppen 61 évvel ezelőtt helyezték üzembe a világ első bankautomatáját Nagy-Britanniában. Az elmúlt években a bankkártyák, mobiltelefonos és egyéb online fizetési megoldások elterjedésével sokan már temetni kezdték a bankautomatákat, Magyarországon is rohamosan a bankkártyás terminálokkal felszerelt üzletek száma. A magyar statisztikai adatok alapján azonban még van pár jó évük az ATM-eknek.

Az MNB adatai szerint 2005-ben még csak 25 ezer kereskedőnél lehetett kártyával fizetni. Mára megnégyszereződött, és az idei első negyedévre elérte a 110 ezret azoknak az üzleteknek a száma, ahol kártyával lehet fizetni. A magyarok háromnegyede azonban továbbra is kitart a készpénzes vásárlás mellett.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Pénz Vállalat bankkártya fizetés készpénz Olvasson tovább a kategóriában

Pénz

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Avatar
2024. november 14. 10:36 Pénz

Futóhomokra épül az adócsökkentő dubajozás

Számos magyar vállalkozó akarja csökkenteni adóterhét Dubajon keresztül, ám az ezt szolgáló megoldások sokkal kockázatosabbak, mint azt a legtöbben hiszik.

Jandó Zoltán
2024. november 14. 06:01 Pénz, Vállalat

Atlantiszi pénzt forgató csalók terepe az ezermilliárdos magyar cégeket duzzasztó biznisz

Világszerte pénzügyi csalók repültek rá a 70-es években kibocsátott brazil nemzeti kincstárjegyekre, és igyekeznek pénzt csinálni belőlük.

Fontos

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.

Torontáli Zoltán
2024. november 19. 14:03 Élet, Közélet

Alig érezné meg a gazdaság, ha december 24. piros betűs ünnep lenne

Az első évben körülbelül az egy napra eső GDP 20 százaléka esne ki, utána talán annyi sem, vagyis a lépésnek csekély gazdasági következménye lenne.