Hírlevél feliratkozás
Jandó Zoltán
2018. április 1. 07:27 Vállalat

Ezek a gyógyszerek hozták tavaly a legtöbb pénzt

Soha egyetlen gyógyszer sem hozott annyi pénzt gyártójának egy éven belül, mint tavaly a Humira nevű készítmény az Abbvie-nek – derül ki a Pharmacompass összesítéséből, amiben a legnagyobb bevételt hozó gyógyszereket összesítették. Az elsősorban ízületi gyulladások kezelésére használt szer forgalma 2017-ben elérte a 18,9 milliárd dollárt (jelenlegi árfolyamon 4784 milliárd forint). Ez annyira magas összeg, hogy a második és a harmadik legnagyobb bevételt generáló gyógyszer összesen sem hozott ennyit.

A toplista egyébként elég jól mutatja a trendeket. A tíz legkeresettebb termék közé a Humirán kívül még két immunológiai betegségek kezelésére szolgáló szer, két véralvadásgátló és négy onkológiai készítmény került be. Az egyetlen olyan gyógyszer a Top 10-ben, amely nem ebbe a három kategóriába tartozik, a szembetegségek gyógyítására használt Eylea. Ez tavaly még nem szerepelt a tízes listán.

 


A Humira 2017-es teljesítményével a második olyan gyógyszer lett, amelynek mindenkori árbevétele átlépte a 100 milliárdos határt. Erre eddig kizárólag az amerikai Pfizer ismert koleszterincsökkentője, a Lipitor volt képes, igaz, utóbbi már 150 milliárdnál tart. Éven belül azonban még ez utóbbi készítmény sem hozott akkora bevételt, mint most a Humira. A Lipitor legjobb évében, 2006-ban 12,9 milliárd dollár értékben fogyott.

 

A listán egyébként nagyon komoly mozgás nem volt. Az Eliquis növekedett a legnagyobb mértékben (másfélszereződött a forgalma), míg a legnagyobb vesztes a tavaly még második helyen szereplő Harvoni volt, ami ezúttal a 15 legnagyobb bevételű gyógyszer közé sem került be. A 18 éves és idősebb felnőttek krónikus hepatitisz C vírusfertőzésének kezelésére használt készítményből alig feleannyi fogyott, mint egy évvel korábban. A hatalmas esés magyarázata, hogy bár a termék szabadalmi védettsége elvileg még nem járt le, a piacon megjelentek olcsóbb termékek, amik erősen visszavetették a keresletet a Gilead nevű gyártó legfontosabb termékének számító Harvoni iránt.

Ha a 2017 nem is hozott látványos változásokat, az idén már lehet ilyen. Az szinte biztosnak tűnik, hogy a Humira nem javítja tovább tavalyi rekordját, a gyógyszer szabadalmi védettsége ugyanis Európában 2018-ban lejár. Ez azt jelenti, hogy az egyik legfontosabb piacon megjelenhetnek az azonos hatóanyagú, úgynevezett generikus készítmények, ilyenkor pedig mindig bezuhan az adott eredeti gyógyszer iránti kereslet.

 

A Lipitor esete jól szemlélteti ezt a folyamatot. A koleszterincsökkentő még a szabadalom kifutásának évében, 2011-ben sem járt messze a 10 milliárd dollártól, a következő esztendőkben azonban ennek már csak ötödét hozta.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Vállalat Olvasson tovább a kategóriában

Vállalat

Jandó Zoltán
2025. április 1. 10:54 Pénz, Vállalat

A NER-t is egyre jobban elérheti a kormány inflációs harca

A bankoknál árstopot vezetne be a kormány, a távközlési cégektől pedig 10 százalékos árcsökkentést várnak. Ezt már a NER milliárdosai is megérezhetik.

Torontáli Zoltán
2025. április 1. 05:58 Vállalat

Ezért nem tud ma beszállni az árversenybe a sarki élelmiszerbolt

Az árrésstop minden korábbinál jobban megmutatta, milyen hatalmas előnyben vannak a nagy boltláncok a beszerzések terén a kisboltokhoz képest.

Jandó Zoltán
2025. március 28. 06:09 Közélet, Vállalat

A NER legpazarlóbb lopása lehet a jegybanki alapítványok botránya

Voltak már hasonló nagyságú korrupciógyanús ügyek, de olyan valószínűleg még nem, ahol ennyire hatékonytalanul forgatták át magánkezekbe a közvagyont.

Fontos

Stubnya Bence
2025. március 31. 06:01 Élet, Pénz

Meglepő városokban kell keresni a leggyorsabban dráguló lakótelepi lakásokat

Az abszolút listán Pest és Debrecen kiszorította Győrt és Sopront, de a leggyorsabb áremelkedés Komlón, Várpalotán, Miskolcon és Szegeden ment végbe.

Vámosi Ágoston
2025. március 30. 06:07 Élet

Feles reggelire, cigi helyett Xanax, ebben a közegben indul kirakatháború a drogok ellen

Nem várható kedvező változás a kábítószer-ellenes felbuzdulástól, az egymilliárdos kocsmaprogramnak pedig nagyon rossz az üzenete szakemberek szerint.

Hajdu Miklós
2025. március 29. 15:04 Világ

Európában a klímavédelem nyírta ki az olcsó kisautókat, Amerikában Trump vámjai fogják

Az áremelkedés miatt jellemzően az olcsóbb és kisebb típusok tűnhetnek el az amerikai autópiacról. Ilyeneket már Európában is egyre nehezebb találni.