Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2019. szeptember 25. 14:37 Tech

Szórakoztató és kissé ijesztő, ahogy megtanult bújócskázni a mesterséges intelligencia

Figyelemre méltó bemutatóval jelentkezett a héten a mesterséges intelligenciával kapcsolatos kutatások egyik vezető műhelye, az OpenAI. A projekt során a szoftvert egy bújócskázási játékra eresztették rá, ahol a szabályok nagyon egyszerűek: a hunyó (csapat) akkor kap pontot, ha megtalálja a másik felet, míg az elrejtőzők értelemszerűen akkor, ha minél tovább láthatatlanok maradnak a tagjai.

A meccsek különböző mértékben összetett pályán zajlottak, az elrejtőzőknek az indulás után volt pár másodpercük arra, hogy elemeket tologassanak. Később ezt már mindkét fél megtehette, de ha egyet rögzítettek, akkor azt a másik fél nem tudta elmozdítani. Ezt leszámítva azonban a programozók semmit nem tanítottak meg a mesterséges intelligenciának, az egyszerűen abból vont le következtetéseket a követendő stratégiára, hogy milyen eredményességgel tudta irányítani a csapatokat. Ahogy a szakemberek mondják, a megerősítéses tanulásra bízták a tudásának a csiszolását.

A projekt során összesen 481 millió meccs futott végig. Kezdetben egyszerűen szaladgáltak a virtuális játékosok, idővel azonban mindkét oldal egyre összetettebb, a szereplők koordinációját igénylő stratégiákat kezdett megvalósítani. Amikor a rejtőzők elsáncolták magukat, akkor a másik csapat egy idő után megtanulta, hogyan kell egy rámpa segítségével mögéjük kerülni. Ezt követően a rejtőzködők már azt is bevitték a sánc mögé.

A legmeglepőbb viszont talán az volt, hogy egy másik típusú pályán a hunyó arra is rájött, hogy egy dobozon szörfölve is át tudja törni a védelmet. Egészen addig, amíg a másik oldal le nem blokkolja az összes elérhető elemet.

A problémamegoldás magas foka persze nem meglepő azok után, hogy a mesterséges intelligenciák a sakkban és a góban is magasan az ember fölé nőttek, és már az igen összetett stratégiai játékokban is jobbak. A bújócska azért érdekes, mert egyszerű szabályainál fogva jól mutatja folyamatában, ahogy kikupálódik a mesterséges intelligencia a megerősítéses tanulás során.

Emellett a VOX cikke szerint azt is mutatja, hogy kiszámíthatatlan, milyen megoldásokkal áll elő, ezért vigyázni kell, ha olyan dolgokra akarjuk használni, mint mondjuk a rákkutatás vagy az erőművek hatékonyságának a növelése.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkKivel fog először találkozni a mesterséges intelligencia?Kínaiak vagy amerikaiak fejlesztik ki először az embereknél értelmesebb mesterséges intelligenciát? Erről szól az emberiség jövője szempontjából legfontosabb verseny, ami éppen most folyik.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Tech megerősítéses tanulás mesterséges intelligencia openAI Olvasson tovább a kategóriában

Tech

Pletser Tamás
2024. november 10. 06:08 Tech, Vállalat

Atom- és gázenergia fogja táplálni a jövőt meghatározó technológiát

Versenyt futnak az energiaellátásért a mesterséges intelligencia fejlesztésére hatalmas összegeket költő amerikai informatikai vállalatok.

Vermes Nikolett
2024. november 2. 06:06 Tech, Vállalat

A Temu ellen derül ki igazán, mennyit érnek az új uniós szabályok

Már egy éve formálják az ágazatot az új digitális piaci szabályok, amelyeket most a kínai e-kereskedelmi behemót ellen vet be az Európai Bizottság.

Torontáli Zoltán
2024. október 10. 16:44 Élet, Tech

Úgy tiltották be az erkélynapelemeket, hogy nyitva hagytak pár kiskaput

Mi az erkély, a loggia és az előtető? Ez a kérdés kulcsa.

Fontos

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.