Hírlevél feliratkozás
Hajdu Miklós
2019. augusztus 14. 13:03 Tech

Tényleg lehallgatta és leíratta a Facebook a messengeres telefonbeszélgetéseidet

Több százan végeznek egy tipikus huszadik századi munkát a világ egyik legnagyobb tech-cégének, Facebooknak: gépíróként dolgoznak, a feladatuk pedig a Messenger alkalmazásán keresztül elhangzó beszédrészletek leírása, derül ki a Bloomberg cikkéből. Ez pedig egy újabb adatkezelési botrány, hiszen valószínű, hogy sokan nem örülnek annak, hogy eleve rögzítik a hívásaikat, amiket aztán hús-vér emberek legépelnek.

Az alvállalkozóknál dolgozó gépírók arról nem is tudnak, hogy a leírásra kapott hanganyagokat a Facebook hogyan rögzítette, ahogy azt sem kötötték az orrukra, hogy egyáltalán miért van szükség a munkájukra. Annyi mindenesetre feltűnt nekik, hogy

a közösségi oldal felhasználóit hallgatják naphosszat, akik általában közönséges témákról beszélgetnek egymással.

 

Az értesülést tegnap maga a Facebook is megerősítette, hozzátéve, hogy már egy hete felhagytak a beszélgetések leíratásával. A cég képviselői elmondták azt is, hogy a gépírók munkájára azért volt szükség, hogy a hangfelismeréssel kapcsolatos mesterséges intelligencia működését tesztelhessék. Hanganyagokat pedig csak olyan felhasználóktól gyűjtöttek és írattak le anonimizált módon, akik beleegyeztek ebbe.

Egyáltalán nincs egyedül a Facebook a felhasználók beszéd- és beszélgetésrészleteinek emberi feldolgozásával. Az Amazon, az Apple és a Google is több ezer dolgozót bízott meg azzal, hogy a beszédfelismerő-szolgáltatásaik használata közben rögzített hanganyagokat elemezzék, a cél pedig hasonló volt, mint a Facebook esetében: az Alexa, a Siri, illetve a Google Assistant továbbfejlesztése. Miután azonban tavasszal – szintén a Bloomberg jóvoltából – fény derült minderre, az Apple és a Google a beszédrészletek feldolgozásának megszüntetése mellett döntött, az Amazon felhasználói pedig letilthatják a hangutasításaik elemzését.

A Facebook esete viszont abból a szempontból mégiscsak különlegesebb, hogy rengeteg adatkezeléssel kapcsolatos elmarasztalás és balhé van körülöttük. Talán a legnagyobb ügy az volt, hogy a Cambridge Analytica a közösségi portálról származó adatokat felhasználva befolyásolta a 2016-ös amerikai elnökválasztás eredményét, miután közel százmillió amerikai állampolgár teljes profilját lementették, hogy segítsenek Trump kampányának üzeneteit a lehető legjobban célozni. De mostanában gyakori feltételezés, hogy a Facebook-nál alaposan kielemzik a telefonok mikrofonján keresztül rögzített beszédfoszlányokat, majd az eredményeket a hírek és hirdetések precízebb célzásához használják fel. Egyértelmű bizonyíték erre azonban egyelőre nincs, a cég alapítója, Mark Zuckerberg pedig tagad.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkNégy éve nem zuhant ekkorát a Facebook a tőzsdénÚjabb botrány van a Facebook körül: most éppen 50 millió felhasználójuk adatait lophatta le és használhatta fel kampányhirdetésekre egy republikánus adatbányász cég.

Mindenesetre aggályos, hogy a cég nem figyelmeztette a felhasználókat, hogy a beszélgetéseiket harmadik félnek – jelen esetben a gépíróknak, illetve az őket foglalkoztató alvállalkozóknak – adhatja ki. Az pedig igazán elgondolkodtató, hogy van egy cég Kaliforniában, a TaskUs, ami a világ minden részére képest feladatokat kiszervezni, a legfontosabb ügyfele pedig a Facebook. A közösségi portál nevét a TaskUs  munkatársai mégsem említhetik nyilvánosan, a legjelentősebb megbízóra csak a prizmát jelentő “Prism” jelszóval hivatkoznak.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Tech adatkezelés beszédfelismerés botrány facebook Olvasson tovább a kategóriában

Tech

Torontáli Zoltán
2025. március 3. 06:01 Tech, Vállalat

Világító kutyanyakörvektől jutott milliárdos regionális webshopig három magyar testvér

A pendrive, a longboard és a rovartelep nem jött be, a kutyatáp viszont nagyon, ez a Vargyas testvérek tanulságos útja a nullától az egymilliárdig.

Vámosi Ágoston
2025. február 15. 17:41 Tech

Magyarországon alig ismert márkák hajtják a világ okostelefon-piacát

Az Apple és a Samsung egyaránt visszaesett, a hasító kínai márkáknak köszönhetően azonban tavaly újra nőttek az eladások.

Torontáli Zoltán
2025. február 2. 06:03 Tech

Évente egy kávé áráért elvárhatjuk, hogy kiderüljön, miből áll a világ

A világ legnagyobb részecskefizikai infrastruktúrája közel hárommillió eszközből áll, karbantartásukat egy magyar szakember, Jurcsó Péter menedzseli.

Fontos

Bucsky Péter
2025. március 29. 06:06 Podcast

Lemarad a gazdaság a népesség növekedése mögött, ha nem csökken Afrika kizsákmányolása

A nehézségekben a rossz kormányzási gyakorlatoknál is nagyobb szerepe lehet az adóelkerülésnek és az egyoldalú kereskedelmi kapcsolatoknak.

Hajdu Miklós
2025. március 28. 13:29 Adat

Olyasmiről árulkodhat a rekordalacsony születésszám, amiről a kormány hallani sem akar

Ha folytatódik a kedvezőtlen tendencia, az arra utalhat, hogy a családtámogatások csak előrehozták az amúgy is tervezett gyermekek megszületését.

Vámosi Ágoston
2025. március 28. 11:29 Adat, Közélet

Megint kényszerhitelezik a nyugdíjasok a magyar államot, de nem ez a legrosszabb hír

Elismerte a kormány a korábbi inflációs terv tarthatatlanságát, de a növekedésre és a hiányra vonatkozó előrejelzések is egyre rosszabbul néznek ki.