Egy szélturbina teljesítményét alapvetően két módon lehet megnövelni: vagy nagyobb lapátokat kell rá szerelni, vagy magasabbra kell tenni, ahol a szél egyenletesebben és kiszámíthatóbban fúj. Ha mindkét irányban gondolkodnak a mérnökök, az a legjobb, és hogy ez így is van, arra a GE adta a legújabb példát.
Ahogy a Vox emlékeztet, a gigantikus szélkerekeknek Európa az egyik legjobb terepe, mert a tengeri szélerőmű parkokban a mérnöki tudáson kívül semmi sem szab gátat a méret növelésének. A GE megújuló energiákkal foglalkozó ága a napokban jelentette be, hogy 400 millió dollárt fektet egy olyan szélturbina fejlesztésébe, amely a világ legnagyobbja lesz, és várhatóan 2021-től kezdhetik telepíteni.
A Haliade X 260 méterre fog kiemelkedni a tengerből, összehasonlításképp: az Eiffel-torony magassága 300 méter. Egyetlen ilyen torony évente 67 gigawattóra energiát fog termelni, vagyis el lehet vele látni 16 ezer átlagos fogyasztású európai háztartást.
A Voxnak nyilatkozó amerikai szakértő szerint egyébként az Amerikában telepített szélturbinák átlagos magassága jelenleg 142 méter, a medián adat ennél kicsit nagyobb, 152 méter. Ez ott majdnem az elérhető maximum, mert az ennél magasabb építményekre olyan speciális szabályok vonatkoznak, amelyek miatt nem éri meg a felépítésük.
Az óriási méreteknek van még egy nagy előnye, a kiszámíthatóbb, egyenletesebb teljesítménynek köszönhetően a szélturbina által megtermelt áramot sokkal könnyebb beilleszteni az energetikai hálózatokba, mert nem okoz olyan hullámhegyeket és völgyeket, amelyeket állandóan a hagyományos erőművek átállításával kell kompenzálni.
Tech
Fontos