Hírlevél feliratkozás
László Pál
2022. július 16. 10:04 Podcast, Támogatói tartalom

Van még visszaút a pokolból az emberiségnek, de nagyon körülményes, egyedi és nem automatikus

A sokat vitatott globális minimumadó sem lenne elég ahhoz, hogy elkerüljük az összeomlást Bánfi Tamás, a Budapesti Corvinus Egyetem Pénzügy Tanszékének professor emeritusa, egyetemi tanár szerint. A világgazdaság és a kapitalizmus állapotáról adott helyzetképről, valamit az egyetemi tanárnak a feszítő problémák kezelésére adott javaslatairól beszélgetünk a G7 podcastban.

Bánfi Tamásnak még a koronavírus-járvány előtt, 2019-ben jelent meg APOKALIPSZIS? avagy ismét a PARADICSOMBAN? című könyve, majd két évvel később, 2021-ben az APOKALIPSZIS! és ismét a PARADICSOMBAN! című, ami a műsor apropóját adta.

A beszélgetést ide kattintva vagy bármely podcast lejátszóban lehet meghallgatni.

 

A globális élelmiszer- és édesvízhiány miatt népvándorlás fog bekövetkezni, és ha erre kerül a sor, azt csak fegyveresen lehet megakadályozni. Hogy az országok minimális eltartóképességét garantálni lehessen, hogy ne legyen népvándorlás, oda kell tenni a pénzt, ahonnan elvándorolnának az emberek.

Azt gondolom, hogy a kutya a pénzügyekben van elásva – mondta. Olyan mértékű központi állami pénzalapot kell a fejlettebb világnak összeállítani, amiből kezelni tudják a súlyos globális konfliktusokat. Az alap forrása csakis adóbevétel lehet, amihez alapvető változásnak kell bekövetkeznie az adórendszerben. Azt a fajta vagyoni- és jövedelmi koncentrációt, ami létrejött, progresszív adókkal kellene kezelni, főleg a fejlettebb világ országaiban. De mivel a politikai vezetés négyéves ciklusokban gondolkodik, a fejlettebb gazdaságokban nincs hosszú távú stratégia erre.

Az összes adórendszert kellene harmonizálni úgy, hogy ne alakulhasson ki adóverseny – nemcsak a társasági adót, hanem az összes adónemet, kiemelten a termékadót. A kezelhetetlenné váló hulladéktermelést, a növekvő szén-dioxid-kibocsátás okozta környezeti károkat csak úgy lehet elhárítani, ha sikerülne csökkenteni a fogyasztást a fejlettebb világban. Ehhez áremelés és olyan termékadó-emelés kellene, ami finanszírozná a túlfogyasztásból eredő károkat.

Az automatizáció és digitalizáció miatt kevesebb munkahely lesz a jövőben világszerte. A könyvben ajánlott megoldási javaslat szerint állami finanszírozásúvá kellene tenni a háztartási munkát és a gyermeknevelést. Azaz a család egyik tagja engedhesse meg magának, hogy otthon van és gyermeket nevel, miközben a jövedelme annyi, mint amennyit egy munkahelyen kapna.

A podcast elkészítését az OTPédia támogatta.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Podcast Támogatói tartalom Olvasson tovább a kategóriában

Podcast

Bucsky Péter
2025. március 29. 06:06 Podcast

Lemarad a gazdaság a népesség növekedése mögött, ha nem csökken Afrika kizsákmányolása

A nehézségekben a rossz kormányzási gyakorlatoknál is nagyobb szerepe lehet az adóelkerülésnek és az egyoldalú kereskedelmi kapcsolatoknak.

Stubnya Bence
2025. február 1. 06:08 Podcast

Mosolygósnak mondják a filippínó vendégmunkásokat, de sokuk lesz depressziós Magyarországon

Többszörösen kiszolgáltatott, sérülékeny csoport az itthon dolgozó EU-n kívüli vendégmunkásoké, a magyarok pedig saját kiszolgáltatottságuk miatt bizalmatlanok velük szemben. G7 Podcast!

Holtzer Péter
2025. január 25. 06:01 Podcast

Amikor jön a gyerek és beléd rúg, akkor nem az az első gondolatod, hogy ez a gyerek bajban van

A pedagógusok, nevelők nincsenek felkészülve a viselkedészavaros gyerekek kezelésére, ebben igyekszik segíteni a NoBadKid – Pressley Ridge Alapítvány.

Fontos

Stubnya Bence
2025. március 31. 06:01 Élet, Pénz

Meglepő városokban kell keresni a leggyorsabban dráguló lakótelepi lakásokat

Az abszolút listán Pest és Debrecen kiszorította Győrt és Sopront, de a leggyorsabb áremelkedés Komlón, Várpalotán, Miskolcon és Szegeden ment végbe.

Vámosi Ágoston
2025. március 30. 06:07 Élet

Feles reggelire, cigi helyett Xanax, ebben a közegben indul kirakatháború a drogok ellen

Nem várható kedvező változás a kábítószer-ellenes felbuzdulástól, az egymilliárdos kocsmaprogramnak pedig nagyon rossz az üzenete szakemberek szerint.

Hajdu Miklós
2025. március 29. 15:04 Világ

Európában a klímavédelem nyírta ki az olcsó kisautókat, Amerikában Trump vámjai fogják

Az áremelkedés miatt jellemzően az olcsóbb és kisebb típusok tűnhetnek el az amerikai autópiacról. Ilyeneket már Európában is egyre nehezebb találni.