A sokat vitatott globális minimumadó sem lenne elég ahhoz, hogy elkerüljük az összeomlást Bánfi Tamás, a Budapesti Corvinus Egyetem Pénzügy Tanszékének professor emeritusa, egyetemi tanár szerint. A világgazdaság és a kapitalizmus állapotáról adott helyzetképről, valamit az egyetemi tanárnak a feszítő problémák kezelésére adott javaslatairól beszélgetünk a G7 podcastban.
Bánfi Tamásnak még a koronavírus-járvány előtt, 2019-ben jelent meg APOKALIPSZIS? avagy ismét a PARADICSOMBAN? című könyve, majd két évvel később, 2021-ben az APOKALIPSZIS! és ismét a PARADICSOMBAN! című, ami a műsor apropóját adta.
A beszélgetést ide kattintva vagy bármely podcast lejátszóban lehet meghallgatni.
A globális élelmiszer- és édesvízhiány miatt népvándorlás fog bekövetkezni, és ha erre kerül a sor, azt csak fegyveresen lehet megakadályozni. Hogy az országok minimális eltartóképességét garantálni lehessen, hogy ne legyen népvándorlás, oda kell tenni a pénzt, ahonnan elvándorolnának az emberek.
Azt gondolom, hogy a kutya a pénzügyekben van elásva – mondta. Olyan mértékű központi állami pénzalapot kell a fejlettebb világnak összeállítani, amiből kezelni tudják a súlyos globális konfliktusokat. Az alap forrása csakis adóbevétel lehet, amihez alapvető változásnak kell bekövetkeznie az adórendszerben. Azt a fajta vagyoni- és jövedelmi koncentrációt, ami létrejött, progresszív adókkal kellene kezelni, főleg a fejlettebb világ országaiban. De mivel a politikai vezetés négyéves ciklusokban gondolkodik, a fejlettebb gazdaságokban nincs hosszú távú stratégia erre.
Az összes adórendszert kellene harmonizálni úgy, hogy ne alakulhasson ki adóverseny – nemcsak a társasági adót, hanem az összes adónemet, kiemelten a termékadót. A kezelhetetlenné váló hulladéktermelést, a növekvő szén-dioxid-kibocsátás okozta környezeti károkat csak úgy lehet elhárítani, ha sikerülne csökkenteni a fogyasztást a fejlettebb világban. Ehhez áremelés és olyan termékadó-emelés kellene, ami finanszírozná a túlfogyasztásból eredő károkat.
Az automatizáció és digitalizáció miatt kevesebb munkahely lesz a jövőben világszerte. A könyvben ajánlott megoldási javaslat szerint állami finanszírozásúvá kellene tenni a háztartási munkát és a gyermeknevelést. Azaz a család egyik tagja engedhesse meg magának, hogy otthon van és gyermeket nevel, miközben a jövedelme annyi, mint amennyit egy munkahelyen kapna.
A podcast elkészítését az OTPédia támogatta.
Podcast
Fontos