Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2018. december 17. 11:28 Pénz

Több mint százmilliárdot kaszált egy egyetemi professzor egy befektetésén

Meglehetősen ritkának számít, hogy valaki egyszerre elismert tudós és vagyonokat kereső befektető, de Timothy Springernek sikerült ez a bravúr. A Harvard Medical School orvos professzora korábbi tevékenységének köszönhetően már tehetősnek számított, amikor 5 millió dollárt fektetett a Moderna nevű társaságba. A személyre szabott rák elleni oltások kifejlesztésén és piacra vitelén dolgozó cég nemrég lépett tőzsdére a biotechnológiai iparág egyik legnagyobb részvénykibocsátása keretében. Ez olyan jól sikerült, hogy Springer 17,3 millió részvénye – amellyel ő a Moderna negyedik legnagyobb tulajdonosa – körülbelül 400 millió dollárt (mintegy 114 milliárd forint) ért.

Igaz, az első kereskedési napon közel 20 százalékot estek a részvények, így Springer részesedésének értéke is 320 millióra csökkent. Ez valószínűleg nem realizált veszteség, mert a tőzsdére lépéskor a társaságok nagytulajdonosai általában vállalnak egy bizonyos hosszúságú – például egyéves – moratóriumot, amíg nem adnak el a részvényeikből.

Springer 1999 óta számít az egyik leggazdagabb amerikai tudósnak, amikor 100 millió dollárra tett szert első vállalkozása, a gyógyszerfejlesztő LeukoSite eladásából. A pénz egy részét azóta rendre kezdő biotechnológiai vállalkozásokba fekteti. A Modernát alapító harvardi kollégája, Derrick Rossi – miután saját próbálkozásai sikertelenek maradtak – azzal kereste meg, hogy segítsen tőkét szerezni. Springer ezt meg is tette, emellett pedig saját maga is tett pénzt a vállalkozásba.

Más befektetéseinek sorsa szintén jól alakult, Springer a Bloombergnek azt mondta, hogy becslése szerint 

2008 decemberétől idén novemberig évente átlagosan 57 százalékos hozamot sikerült elérnie.

Hatalmas vagyona ellenére a professzor nem szállt el, továbbra is kerékpárral jár munkába, farmert hord, baráti körét pedig tudósok alkotják. Igaz, Boston egyik felkapott negyedében él, ahol fölös energiáit kertészkedéssel köti le. „Nincs nyaralónk, mert ha nyáron elutaznánk, nem tudnánk betakarítani a zöldségeket” – mondta a több, általa segített vállalat igazgatótanácsában vagy tudományos tanácsadó testületében is szerepet vállaló szakember.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Pénz biotechnológia rák elleni oltás részvénykibocsátás vagyon Olvasson tovább a kategóriában

Pénz

Torontáli Zoltán
2025. április 2. 11:12 Adat, Pénz

Fél év után elengedte a miniszterelnök növekedési álmait a kormány

Az év első hónapjai nem úgy alakulnak, ahogy várták, az inflációs előrejelzés is változott, de a minimálbéres megállapodáshoz nem nyúlnak hozzá.

Jandó Zoltán
2025. április 1. 10:54 Pénz, Vállalat

A NER-t is egyre jobban elérheti a kormány inflációs harca

A bankoknál árstopot vezetne be a kormány, a távközlési cégektől pedig 10 százalékos árcsökkentést várnak. Ezt már a NER milliárdosai is megérezhetik.

Stubnya Bence
2025. március 31. 06:01 Élet, Pénz

Meglepő városokban kell keresni a leggyorsabban dráguló lakótelepi lakásokat

Az abszolút listán Pest és Debrecen kiszorította Győrt és Sopront, de a leggyorsabb áremelkedés Komlón, Várpalotán, Miskolcon és Szegeden ment végbe.

Fontos

Gajda Mihály
2025. április 2. 17:00 Világ

Fosszilis reneszánszot hozhat az USA-ban, hogy a globális háború ijesztőbb lett a felmelegedésnél

Az új amerikai kormányzat úgy ítéli meg, az újraiparosítás fontosabb a klímavédelemnél. Trump céljai világosak, de semmi sem garantálja, hogy azok teljesülnek is.

Váczi István
2025. április 2. 14:26 Vállalat

Újra azzal úszta meg a sokmilliárdos büntetést a Mercedes, hogy feldobta kartelltársait

Olcsóbban akarták letudni a roncsautókkal kapcsolatos kötelezettségeiket a gyártók, de lebuktak, mert a Mercedes kibeszélt a kartellből – nem először.

Vámosi Ágoston
2025. április 2. 05:59 Vállalat

Olyasmiben látott értéket, amiben más nem, erre alapozva válna globális céggé a magyar Datapao

A magyar adatelemző cég az egyike az ezer leggyorsabban növekvő európai cégnek a Financial Times szerint. De hogyan jutottak ide?