Immár harmadjára találkozott idén egymással Kim Dzsongun észak-koreai vezető és Mun Dzsein dél-koreai elnök. Az első történelmi találkozót élőben közvetítették a világ vezető hírcsatornái, a múlt heti vizitről már kevesebb szó esett. Pedig a két Korea szétszakadása óta először látogatott Észak-Koreába egy déli vezető.
Sőt, több mint 150 fős küldöttséggel érkezett Phenjanba Mun Dzsein, köztük rengeteg üzletemberrel. Úgy tűnik, nem zárultak eredménytelenül a tárgyalások, bár konkrétumokról egyelőre nem sikerült megegyezni. Sohn Kyung-shik, a koreai munkaadók szövetségének a vezetője a Bloomberg hírügynökségnek azt mondta, hogy Észak-Korea nagyon akarja a gazdasági együttműködést a déli országrésszel.
„Leginkább ipari beruházásokat szeretne Észak-Korea” – mondta Sohn, aki ott volt az északon tárgyaló delegációban. Ennek az együttműködésnek a legnagyobb akadálya jelenleg az, hogy ENSZ-szankciók vannak érvényben Észak-Koreával szemben.
De nemcsak Phenjan keresi a gazdasági együttműködés lehetőségét. A dél-koreaiak érdeklődését jól jelzi, hogy a delegációban ott volt a Samsung alelnöke, Jay Y. Lee és az LG vezérigazgatója, Koo Kwang-mo is. A két világcég vezetői személyes megbeszéléseket folytattak Észak-Korea miniszterelnök-helyettesével, Ri Ryong Nammal is, aki a gazdasági ügyekért felelős. A Samsung alelnöke a találkozót követően azt mondta, reméli, hogy kialakul a bizalom a két fél között.
Jelenleg szinte semmilyen gazdasági együttműködés nincs a két Korea között.
A 2004-ben létrehozott Keszong ipari parkot 2016-ban leállították, és azóta sem nyitották újra. Az Észak-Korea déli határterületén fekvő ipari parkban fénykorában 800 dél-koreai és 50 ezer északi munkás dolgozott lényegében déli cégek alkalmazottaként. A fizetést azonban Szöul Phenjannak utalta, az északi rezsim pedig feltehetően nem sok pénzt fizetett a munkásoknak, noha éves szinten mintegy 90 millió dollár utaltak a déli vállalatok munkabérre.
A Neue Zürcher Zeitung című svájci napilap információi szerint hamarosan újranyitják az ipari parkot. (Az ENSZ-szankciókról nem tesz említést a lap). Emellett egy másik fontos projekt is újraindul, a Kumgang hegyi turizmus. A déliek 1998 óta látogathatták a hegyet és a parkot, de csak 2008-ig, amikor egy észak-koreai katona lelőtt egy déli turistát.
Dél-Koreában a munkanélküliségi ráta tavaly 3,7 százalék volt, vagyis a gazdaság igényli a munkaerőt. Az olcsó munkaerő vonzó a déli cégeknek és még csak nyelvi problémákkal sem kell megküzdeni.
Élet
Fontos