Hírlevél feliratkozás
Kasnyik Márton
2017. december 6. 10:41 Pénz, Világ

Valahogy lemaradtak az EU saját adóparadicsomai az EU szankció nélküli adóparadicsom-feketelistájáról

Hónapok óta tárgyaltak az európai pénzügyminiszterek, hogy mely országok kerüljenek rá az uniós adóparadicsom-feketelistára – pedig az egész dolog kissé értelmetlen, hiszen semmilyen szankciót vagy pénzügyi büntetést nem hordoz, ha egy ország rákerül erre a listára. Arra is vigyáztak az európai kormánytagok, nehogy valamelyik EU-s országhoz tartozó területeket megbélyegezzenk.

Jó ez így bármire? Az Európai Bizottság adóbiztosa, Pierre Moscovici szerint sem nagyon, ez szerinte is elégtelen válasz az adóparadicsomok okozta problémákra. Pedig az utóbbi években nyilvánosságra kerülő, elég felháborító offshore dokumentum-tömegek miatt a nyilvánosság felől egyre nagyobb nyomás van a döntéshozókon, hogy csináljanak végre valamit, és a kormányoknak is hiányoznak azok az ezermilliárd eurók, amiket az adóelkerülők gyakorlatilag kilopnak az országokból. Talán jövőre “megfontolnak majd” pénzügyi szankciókat is az európai pénzügyminiszterek, Moscovici addig is határozottabb egyoldalú fellépést vár az uniós tagországok kormányaitól offshore-ügyekben. 

Végül 17 országot választottak ki a feketelistára, köztük érdekes módon Dél-Koreát, Namíbiát, Mongóliát és Tunéziát, néhány karibi (Barbados, Grenada, Trinidad és Tobago, Saint Lucia, Panama), óceániai (Palau, Guam, Szamoa, Amerikai Szamoa és Marshall-szigetek), közel-keleti (Egyesült Arab Emírségek, Bahrein) és távol-keleti (Makaó) országot. Ezek azok az országok, amelyek nem felelnek meg a méltányosság és az átláthatóság alapvető követelményeinek sem, és még csak határidőt sem vállaltak arra, hogy megoldják ezeket a dolgokat.

De ennél nyilván sokkal több adóparadicsom van (igaz, az EU listája máris egy sokkal erősebb kísérlet, mint az OECD adóparadicsom-fekete-“listája”, amin jelenleg egyetlen egy darab ország van). A legegyértelműbb karibi szigetországok közül nyolcnak azért hagytak időt, mert szeptemberben masszív hurrikán pusztított végig rajtuk. Ebbe a csoportba került többek között a Bahama-szigetek, a Brit- és az Amerikai Virgin-szigetek.

A szintén brit fennhatóság alatt álló Kajmán-szigetek viszont még ide sem került be. Ahogy a szintén hírhedt brit Bermuda, illetva a Csatorna-szigetek (Man-sziget, Jersey, Guernsey) sem. Ez azért van, mert az Európai Tanács indoklása szerint ugyan ezeken a területeken – valamint az óceániai Vanuatun – jelenleg is könyvelnek el profitokat valós tevékenység nélkül offshore jellegű cégek, de vállalták, hogy 2018 folyamán “rendezik” ezt az apró problémát.

A Seychelle-szigetek is vállalta, hogy méltányosabbá teszi adópolitikáját, ahogy Svájc, Törökország, Malajzia és Hongkong is vállalt az eddiginél fokozottabb együttműködést. Ezeket és még több negyven országot és területet egy szürkelistára tett az EU, és “folyamatosan monitorozni fogja haladásukat”, aztán évente frissítik majd a listát. A fejlett országoknak egy évük van a megfelelésre, a fejlődőknek kettő.

Talán sok is lenne azt várni az Európai Tanácstól, hogy az EU saját háza táján is szétnézzen. Pedig amerikai cégek botrányosan egyszerű trükkök segítségével használták Luxemburg, Hollandia és Írország alacsony vállalati nyereségadóját, hogy ott könyveljék el nyereségüket. Ahogy Máltának és Ciprusnak is lenne tennivalója. Sőt, a GE teljesen nyíltan szállította Magyarországra a francia részlegének eladásából származó gigantikus nyereséget.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Pénz Világ adóparadicsom európai tanács offshore Olvasson tovább a kategóriában

Pénz

Torontáli Zoltán
2025. április 2. 11:12 Adat, Pénz

Fél év után elengedte a miniszterelnök növekedési álmait a kormány

Az év első hónapjai nem úgy alakulnak, ahogy várták, az inflációs előrejelzés is változott, de a minimálbéres megállapodáshoz nem nyúlnak hozzá.

Jandó Zoltán
2025. április 1. 10:54 Pénz, Vállalat

A NER-t is egyre jobban elérheti a kormány inflációs harca

A bankoknál árstopot vezetne be a kormány, a távközlési cégektől pedig 10 százalékos árcsökkentést várnak. Ezt már a NER milliárdosai is megérezhetik.

Stubnya Bence
2025. március 31. 06:01 Élet, Pénz

Meglepő városokban kell keresni a leggyorsabban dráguló lakótelepi lakásokat

Az abszolút listán Pest és Debrecen kiszorította Győrt és Sopront, de a leggyorsabb áremelkedés Komlón, Várpalotán, Miskolcon és Szegeden ment végbe.

Fontos

Gajda Mihály
2025. április 2. 17:00 Világ

Fosszilis reneszánszot hozhat az USA-ban, hogy a globális háború ijesztőbb lett a felmelegedésnél

Az új amerikai kormányzat úgy ítéli meg, az újraiparosítás fontosabb a klímavédelemnél. Trump céljai világosak, de semmi sem garantálja, hogy azok teljesülnek is.

Váczi István
2025. április 2. 14:26 Vállalat

Újra azzal úszta meg a sokmilliárdos büntetést a Mercedes, hogy feldobta kartelltársait

Olcsóbban akarták letudni a roncsautókkal kapcsolatos kötelezettségeiket a gyártók, de lebuktak, mert a Mercedes kibeszélt a kartellből – nem először.

Vámosi Ágoston
2025. április 2. 05:59 Vállalat

Olyasmiben látott értéket, amiben más nem, erre alapozva válna globális céggé a magyar Datapao

A magyar adatelemző cég az egyike az ezer leggyorsabban növekvő európai cégnek a Financial Times szerint. De hogyan jutottak ide?