November vége óta országosan nagyjából 2200 gyógyszertár nem kap állami gyógyszertámogatást, ami a tb-támogatott gyógyszerek után jár. Mivel ez a patikáknál jelentős bevételi forrás, számos gyógyszertár nagyon nehéz pénzügyi helyzetbe kerülhet – írta a 444.
- A pénzek kiutalásáért felelős Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) a gyógyszertárakat nem tájékoztatta arról, hogy mikor utalja a pénzt, de a Magyar Gyógyszerészi Kamarának elárulták, hogy egy kormánydöntésre várnak a pénzek kifizetésével.
Tágabb kontextus: a kórházi beszállítók is elégedetlenek az egészségügy finanszírozásával, három szakmai szervezet, az ETOSZ, a MediKlaszter és az Orvostechnikai Szövetség képviselői egy közös sajtótájékoztatón arról beszéltek, hogy a szektor számára a környezet fojtogató, az érintett cégek egyre nehezebben tudnak túlélni – írta a Portfolio.hu.
- A kórházi adóssághelyzet már a betegellátás minőségét befolyásolhatja, ha nem változik valami – hangzott el a sajtótájékoztatón, ahol hozzátették, fontos lenne, hogy a kormány a valósághoz igazítsa a dologi költségek finanszírozását.
Előzmények: Takács Péter egészségügyi államtitkár a Portfoliónak adott interjújában elmondta, hogy jövőre 150 milliárd forinttal több pénzt kapnak a kórházak, és azt is megígérte, hogy új finanszírozási rendszert dolgoznak ki.
- Maximálisan tolerálható adósságszintet fognak meghatározni minden magyar kórháznak, és ha a menedzsment ezt túllépi, akkor „a következményei lecsapódnak a vezetőség fizetésében”.
Számokban: kórházi adósságkonszolidáció idén már kétszer volt, összesen 100 milliárd forintra rúgóan, de szeptemberre az összesített tartozás megint 100 milliárd forint fölé ugrott.
- A patikák problémáját az okozta, hogy idén kevesebb pénz volt betervezve a büdzsében gyógyszertámogatásokra. Október végéig az idénre betervezett 500 milliárd forint 90 százaléka elfogyott a Pénzügyminisztérium jelentése szerint, amire a 444 hivatkozott.
Mi várható? Novemberben nagyon alacsony volt az államháztartási hiány, 233,8 milliárd forintos mínuszban zárt az államháztartás központi alrendszere, ami 2019 óta a legalacsonyabb novemberi deficit a Portfolio.hu cikke szerint.
- Ebből a decemberi hiány nagyságától függően következhet az is, hogy a tervezettnél kisebb lesz az idei egész éves költségvetési hiány, de az is, hogy az extra pénzt részben kórházi adósságkonszolidációra és a patikák kifizetésére fordítják.
Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA mézesmadzag mellett a korbácsot is előveszi a kórházakban a kormányKeménykedett már a beszállítókkal, rúgott ki igazgatókat, most a kórházi vezetők anyagi felelősségre vonásával küzdene a kormány az adósságok ellen.
G7 támogató leszek!
Egyszeri támogatás / Előfizetés
Közélet Vállalat állam egészségügy gyógyszertár költségvetés kórházi beszállító Olvasson tovább a kategóriában