Hírlevél feliratkozás
Torontáli Zoltán
2024. október 2. 14:32 Közélet, Vállalat

Már a sokkok nélküli, lassított kimúlás lehet a fő cél a Dunaferr történetében

Felszámolási eljárást kezdeményezett az ISD Power áramszolgáltató a Dunarolling Dunai Vasmű Kft.-vel szemben, mert utóbbi nem tudja rendezni az elmúlt egy évben felhalmozott jelentős tartozását. A céggel szemben egy NAV-végrehajtás is zajlik.

Miért fontos ez? A Dunarolling az egykor sokkal nagyobb, mára alaposan összezsugorodott dunaújvárosi vasmű megmaradt két cége közül a nagyobbik, hengereléssel foglalkozik, és ha tényleg felszámolnák, az sok szempontból megrendítő lépés lenne a cégcsoport agóniájában. A társaságnak közel kétezer alkalmazottja lehet még, bár a lemorzsolódás folyamatos.

  • A másik, kisebb cég az acél- és a kokszelőállítást végző, azaz kohászattal foglalkozó Duna Furnace, de annak alkalmazottai többnyire állásidőn vannak, a két kohót korábban már leállították, az egyiket valószínűleg nem is lehet/érdemes már újraindítani.
  • A helyzet komolyságát az is jelzi, hogy a felszámolást megindító ISD Power is felszámolás alatt áll, azért is fut a pénze után, mert maga is bajban van.

Mit mondanak ők? Az indiai-brit hátterű tulajdonos, a Liberty Steel – amely 2023-ban a magyar kormány közbenjárásával került házon belülre – a Portfolio cikke szerint vitatja a felszámolás megindítását arra hivatkozva, hogy a helyzet egy korábbi megállapodás következménye.

Felülnézet: a Dunaferrt akkor működtető cég már 2023-ban is felszámolás alá került, a kormány szerepvállalásával úgy mentették meg, hogy a Liberty átvette az eszközöket és a dolgozókat a két említett cégbe. A béreket fél évig az állam fizette, ez 16 milliárd forintot emésztett fel, de a vasmű fenntartása az elmúlt években a kormány szerint 70 milliárd adófizetői forintba került.

  • A Liberty számos vállalást tett a belépésekor, a kormány szerint ezeket nem teljesítette, a vállalat ezt nem látja ennyire végletesen, illetve a kedvezőtlen nemzetközi piaci viszonyokkal indokolja.
  • Fordulatra utal, hogy ezúttal már a kormány is inkább azt hangsúlyozza, hogy a Liberty sikertelen, mint azt, hogy bármi áron belépne a megmentésbe, bár azt mondja, hogy készen áll minden forgatókönyvre.

Tágabb kontextus: ahogy többször részletesen bemutattuk, a nemzetközi piaci folyamatok, a dunaújvárosi vasmű mérete és eddigi leépülése, illetve többszöri sikertelen fejlesztése mind arra utal, hogy hosszabb távon nincs jövője a gyártásnak.

  • A környezetvédelmi szempontok ma már annyira befolyásolják az iparágat, hogy Dunaújváros egyetlen fennmaradási esélye a zöld acélgyártás lenne, a Liberty is ebbe az irányba akart indulni, a kormány is ezt erőltetné, de a jelek szerint ez nem sikerült. Ehhez 200 milliárd forint kellene, de a finanszírozás a jelenlegi piaci környezetben szinte lehetetlen.
  • A Liberty két magyar cége már nem is az alaptevélkenységből, hanem például a szén-dioxid-kvótákkal való kereskedelemből, esetleg bérmunkából szerzi bevételének döntő részét.

Mi várható? A kormány vélhetően azt mérlegeli, hogyan kellene beavatkoznia annak érdekében, hogy az összesen mintegy 3 ezer alkalmazott minél kevésbé sokkszerűen – és lehetőleg minél kisebb politikai zajjal – kerüljön ki hosszabb távon a cégekből.

  • A vas- és acélipar Európában több helyen is halódik, a társadalmi hatások miatt a politikai szempontok máshol is előtérbe kerülnek, hosszabb távon a dunaújvárosinál jóval nagyobb vasművek is bezárhatnak, erről részletesen ebben a cikkünkben írtunk.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkNehéz hinni a fényes jövőben, miközben késve érkezik a fizetés a DunaferrnélNagy tervei vannak a dunaújvárosi üzem brit-indiai tulajdonosának, de a régiós üzemeinek közelmúltbeli történései nem sok bizakodásra adnak okot.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkInnen szép nyerni, de van-e még visszaút a Dunaferr számára?Nem tudnak mit kezdeni a mélyben lévő acélárakkal, a Dunai Vasműben lényegében csak állagmegóvás történik, akárcsak a tulajdonos más közép-európai üzemeiben.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkGyötrelmes a nehézipari vidékek sorsa Európában, de Dunaújváros szerencsés lehetA mostani acélipari válság újabb európai kohókat ránthat magával, de Dunaújváros térségében legalább így is maradnak munkalehetőségek.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet Vállalat Dunaferr Dunaújváros felszámolás vasmű Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Jandó Zoltán
2025. március 31. 11:06 Közélet

Törlik az ezermilliárdos brazil kamukötvényt birtokló céget, mert nincs bankszámlája

Elrendelte a Brasil Zrt. kényszertörlési eljárásának megindítását a cégbíróság. A döntés még február végén született, de csak múlt héten tették közzé.

Vámosi Ágoston
2025. március 28. 11:29 Adat, Közélet

Megint kényszerhitelezik a nyugdíjasok a magyar államot, de nem ez a legrosszabb hír

Elismerte a kormány a korábbi inflációs terv tarthatatlanságát, de a növekedésre és a hiányra vonatkozó előrejelzések is egyre rosszabbul néznek ki.

Jandó Zoltán
2025. március 28. 06:09 Közélet, Vállalat

A NER legpazarlóbb lopása lehet a jegybanki alapítványok botránya

Voltak már hasonló nagyságú korrupciógyanús ügyek, de olyan valószínűleg még nem, ahol ennyire hatékonytalanul forgatták át magánkezekbe a közvagyont.

Fontos

Torontáli Zoltán
2025. április 1. 05:58 Vállalat

Ezért nem tud ma beszállni az árversenybe a sarki élelmiszerbolt

Az árrésstop minden korábbinál jobban megmutatta, milyen hatalmas előnyben vannak a nagy boltláncok a beszerzések terén a kisboltokhoz képest.

Stubnya Bence
2025. március 31. 06:01 Élet, Pénz

Meglepő városokban kell keresni a leggyorsabban dráguló lakótelepi lakásokat

Az abszolút listán Pest és Debrecen kiszorította Győrt és Sopront, de a leggyorsabb áremelkedés Komlón, Várpalotán, Miskolcon és Szegeden ment végbe.

Vámosi Ágoston
2025. március 30. 06:07 Élet

Feles reggelire, cigi helyett Xanax, ebben a közegben indul kirakatháború a drogok ellen

Nem várható kedvező változás a kábítószer-ellenes felbuzdulástól, az egymilliárdos kocsmaprogramnak pedig nagyon rossz az üzenete szakemberek szerint.