Hírlevél feliratkozás
Hajdu Miklós
2024. szeptember 19. 17:19 Közélet, Pénz

A magyar kormány is örülhet az amerikai kamatvágásnak

50 bázisponttal mérsékelte az amerikai kamatokat a Federal Reserve (Fed), ami két szempontból is figyelemre méltó lépés: egyrészt a kamatvágások jellemző léptéke 25 bázispont, másrészt négy év után most csökkent először az amerikai alapkamat. A lépést követően gyengült a dollár árfolyama, a fellendüléskor jól szereplő részvényeké viszont nagyot növekedett.

Előzmények: noha az amerikai infláció még nem süllyedt a Fed célsávjába, a pénzromlás ellenében ható magas kamatok nem kedveznek a gazdaságnak. Az Egyesült Államok munkaerőpiacán már válságtünetek mutatkoztak a nyáron, a munkanélküliségi ráta például hároméves csúcsra nőtt. A kamatcsökkentés tehát nem volt kérdéses, a mértéke azonban okozott némi meglepetést.

Miért fontos ez? A kamatcsökkentéssel a Fed más jegybankok számára is több teret enged a lazításra vagy épp az általuk kezelt valuta árfolyamának megerősítésére, ha a szigor fenntartása mellett döntenek. A jegybanki alapkamatok – illetve azok pályája – közötti különbségek is számítanak ugyanis abban, hogy mennyire vonzók az egyes devizák a befektetők számára.

  • Az alapkamatokhoz igazodnak a hitelek és a betétek kamatai is, a magas kamatkörnyezet tehát a megtakarításra, a fogyasztás és a beruházások elhalasztására készteti a gazdasági szereplőket, míg az alacsony kamatok révén olcsóbbá váló kölcsönök (és a kisebb nyereséggel kecsegtető megtakarítások) épp ellenkezőleg hatnak.

Tágabb kontextus: az Európai Központi Bank idén már kétszer, júniusban és szeptemberben csökkentett az eurózóna alapkamatán, ami jelenleg 3,5 százalék – a dolláré a szerdai döntéssel 4,75-5 százalékra csökkent.

  • A Magyar Nemzeti Bank közel egy éve csökkenti az alapkamatot, ami a 2022 szeptemberében beállított 13 százalékról több lépésben 6,75 százalékig süllyedt ez idő alatt. (Közben egy ideig az egynapos betét volt a meghatározó eszköz, amely bő fél évig 18 százalékon állt, majd fokozatosan csökkent, mígnem összeért az alapkamattal.)

Alulnézet: a kormány és hozzá közel álló szervezetek gyakran róják fel a jegybanknak a konzervatív monetáris politikát, ami miatt túlságosan lassan csökken az alapkamat – ehhez az amerikai döntés újabb munícióval szolgálhat az MNB kritikusainak. A jegybank célja a magas kamatokkal a még mindig viszonylag magas, de már a toleranciasávba süllyedt infláció csillapítása.

  • Magyarországon mostanában különösen gyengén alakult a fogyasztás és a beruházási aktivitás, aminek Nagy Márton gazdasági miniszter szerint a külföldi költésektől kezdve az „óvatossági motívumig” sok oka lehet, és a növekedési lehetőségeket beárnyékoló tendenciák fennmaradásának szempontjából kérdés az is, hogy a jegybank „mikor ereszt ki”.

Mi várható? A forint alapkamatáról jövő kedden hoz újabb döntést a Monetáris Tanács, amely január és július között minden alkalommal a csökkentés mellett döntött a havonkénti kamatmeghatározó ülésein, de augusztusban már nem változtatott, jobbára a változékony pénzügyi piaci folyamatok, a geopolitikai feszültségek és az inflációs kilátásokat övező kockázatok miatt.

  • Nem kérdés, hogy a kormány a csökkentésnek örülne, de a jegybank számára óvatosságra adhat okot, hogy a forint a nagyobb amerikai kamatvágás nyomán sem igazán erősödött.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkMindenki jobban jár, ha a kormány és a jegybank is a saját dolgával foglalkozikHosszabb távon sem a szóbeli nyomásgyakorlás, sem az egyes részpiacok kamatszintjeinek direkt, jegybanktól független irányítása nem célravezető.

 

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkHiába nőnek meglepően a fizetések, nem merjük elkölteniA jelenlegi helyzet jó példát mutat arra, hogy aligha csak a jövedelmek alakulásán múlik, mennyire visszafogott a háztartások fogyasztása.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet Pénz alapkamat dollár fed jegybanki alapkamat Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.

Torontáli Zoltán
2024. november 19. 14:03 Élet, Közélet

Alig érezné meg a gazdaság, ha december 24. piros betűs ünnep lenne

Az első évben körülbelül az egy napra eső GDP 20 százaléka esne ki, utána talán annyi sem, vagyis a lépésnek csekély gazdasági következménye lenne.

Fontos

G7.hu
2024. november 19. 09:27 Élet

Szentkirályi Balázs-díjat alapít a G7

A G7 szerkesztősége, volt munkatársai díjat alapítanak a tavaly elhunyt Szentkirályi Balázs emlékére, aki a G7 2017-es alapítástól súlyos betegségéig a gazdasági portál vezérigazgatója, szerkesztője volt.

Mészáros R. Tamás
2024. november 19. 06:03 Világ

Még nagyobb amerikai függésben várja Trumpot Európa, mint nyolc éve

Trump visszatérésére a gazdasági, védelmi és pénzügyi integráció mélyítése lenne a logikus válasz, de ezt belső ellentétek akadályozzák.

Jandó Zoltán
2024. november 18. 14:35 Világ

Nem álltak le az orosz gázszállítások, de ha leállnának sem lenne gond

Nem okozna ellátásbiztonsági problémát, ha leállnának az orosz gázszállítások Ukrajnán keresztül, és az árakat is csak átmenetileg emelné meg.