50 bázisponttal mérsékelte az amerikai kamatokat a Federal Reserve (Fed), ami két szempontból is figyelemre méltó lépés: egyrészt a kamatvágások jellemző léptéke 25 bázispont, másrészt négy év után most csökkent először az amerikai alapkamat. A lépést követően gyengült a dollár árfolyama, a fellendüléskor jól szereplő részvényeké viszont nagyot növekedett.
Előzmények: noha az amerikai infláció még nem süllyedt a Fed célsávjába, a pénzromlás ellenében ható magas kamatok nem kedveznek a gazdaságnak. Az Egyesült Államok munkaerőpiacán már válságtünetek mutatkoztak a nyáron, a munkanélküliségi ráta például hároméves csúcsra nőtt. A kamatcsökkentés tehát nem volt kérdéses, a mértéke azonban okozott némi meglepetést.
Miért fontos ez? A kamatcsökkentéssel a Fed más jegybankok számára is több teret enged a lazításra vagy épp az általuk kezelt valuta árfolyamának megerősítésére, ha a szigor fenntartása mellett döntenek. A jegybanki alapkamatok – illetve azok pályája – közötti különbségek is számítanak ugyanis abban, hogy mennyire vonzók az egyes devizák a befektetők számára.
Tágabb kontextus: az Európai Központi Bank idén már kétszer, júniusban és szeptemberben csökkentett az eurózóna alapkamatán, ami jelenleg 3,5 százalék – a dolláré a szerdai döntéssel 4,75-5 százalékra csökkent.
Alulnézet: a kormány és hozzá közel álló szervezetek gyakran róják fel a jegybanknak a konzervatív monetáris politikát, ami miatt túlságosan lassan csökken az alapkamat – ehhez az amerikai döntés újabb munícióval szolgálhat az MNB kritikusainak. A jegybank célja a magas kamatokkal a még mindig viszonylag magas, de már a toleranciasávba süllyedt infláció csillapítása.
Mi várható? A forint alapkamatáról jövő kedden hoz újabb döntést a Monetáris Tanács, amely január és július között minden alkalommal a csökkentés mellett döntött a havonkénti kamatmeghatározó ülésein, de augusztusban már nem változtatott, jobbára a változékony pénzügyi piaci folyamatok, a geopolitikai feszültségek és az inflációs kilátásokat övező kockázatok miatt.
Közélet
Fontos