Hírlevél feliratkozás
Jandó Zoltán
2024. augusztus 1. 09:55 Adat, Közélet

Mennyibe kerül nekünk, hogy ingyen nézzük az olimpiát és a foci Eb-t?

Napi több mint 30 órányi olimpiai műsort közvetít csak a televízióban a közmédia. A Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) éves szinten tízmilliárdokat költ sportközvetítésekre, de ezek is hozzák a legnagyobb nézettséget az állami médiának.

Miért fontos ez? Magyarországon évek óta teljes természetes, hogy az emberek ingyenesen elérhető csatornákon nézhetik a legfontosabb sporteseményeket, ám nemzetközi szinten ez korántsem egyértelmű.

  • Az olimpiát ugyan szinte minden országban a közmédia közvetíti, ám ez már a fontosabb labdarúgó eseményeknél sem törvényszerűen van így. Sok országban fizetni kell, ha valaki a nagy nemzetközi tornák meccseit élőben szeretné követni, különösen, ha az összeset.
  • Az MTVA azonban rengeteg közpénz fordít arra, hogy megvásárolja ezeknek az eseményeknek a közvetítési jogát, majd arra is, hogy a közvetítések meg is valósuljanak.

Számokban: a párizsi olimpia közvetítési jogát a 2020-as nyári és a 2018-as, illetve 2022-es téli játékokéval közösen vette meg a közmédia még 2017-ben, valamivel több, mint 4,6 milliárd forintért. Az is eldőlt már, hogy a következő két-két nyári és téli olimpiát ugyancsak az MTVA tűzheti műsorra, ám ezért már több mint 6,2 milliárdot fizettek (pdf).

  • A néhány héttel ezelőtt zárult labdarúgó-Európa-bajnokság közvetítési lehetőségére 2021-ben 7 millió eurót (akkori árfolyamon 2,67 milliárd forintot) költöttek, a 2028-as Eb pedig ennél is egymillió euróval többe került.
  • A közvetítési jogokon felül egyéb járulékos költségei is vannak a közmédiának egy-egy ilyen eseményen. Az Eb-n például csak jegyekre 22 ezer eurót (8,55 millió forintot) fordítottak, míg a technikai, tervezési, szervezési munkák közel 400 ezer euróba (155 millió forintba) kerültek.
  • Az olimpián is felmerülnek hasonló kiadások. Csak a szállásra közel 220 ezer euró ment el, de a forgatási engedélyre is majdnem 240 ezer eurót kellett költeni két részletben.

Felülnézet: Magyarországon jogszabályban rögzítették, hogy a „társadalom számára kiemelten nagy jelentőséggel bíró eseményeket” a hazai közönség legalább 80 százaléka számára ingyenesen (előfizetési díj nélkül) elérhetővé kell tenni.

  • Az ilyen, koronaékszerként (pdf) is emlegetett események listáját a Médiatanács állította össze még 2017-ben, és természetesen az olimpia is szerepel rajta. Emellett például a magyar labdarúgó-válogatott meccseit, a Forma-1-es Magyar Nagydíjat, illetve a kézi- és vízilabda világversenyek magyar vonatkozású mérkőzéseit is elérhetővé kell tenni a társadalom nagy része számára.
  • A foci Eb-t, és vb-t azonban már nem teljes egészében: ezeknél csak a nyitómeccs és az egyenes kiesése szakasz mérkőzéseinek többsége szerepel a listán. A labdarúgó Bajnokok Ligája esetében pedig kizárólag a döntő és a magyar vonatkozású meccsek számítanak koronaékszernek.
  • A közmédia ugyanakkor ennél a sportesemények sokkal szélesebb körét fedi le közvetítéseivel, amikre éves szinten tízmilliárdokat költ. Az egyik leginkább kiugró tétel, a hazai élvonalbeli labdarúgó-bajnokság közvetítése, amit látványosan túlárazottan vásárolt meg az MTVA: szezononként közel 10 milliárdot fizetnek érte.
 

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Adat Közélet közmédia labdarúgó Eb MTVA olimpia sportközvetítések Olvasson tovább a kategóriában

Adat

Stubnya Bence
2024. november 21. 10:31 Adat, Közélet

Fogy a levegő a jövő évi magyar gazdasági növekedés körül

1,8 és 2,2 százalékos növekedési előrejelzés is megjelent az elmúlt egy hétben, aligha lesz így ebből uniós szinten is kiemelkedő gazdasági teljesítmény.

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Torontáli Zoltán
2024. november 18. 11:30 Adat

Szlovákia előttünk van az egészségügyi költésekben, Románia és Lengyelország mögöttünk

Ha az országok saját lehetőségeihez viszonyítunk, az egészségügyre legkevesebbet áldozó öt uniós ország között van hazánk.

Fontos

Hajdu Miklós
2024. november 22. 11:05 Közélet, Vállalat

Négy gyártól várja a gazdasági csodát a kormány, és mindannyian megérezzük, ha nem jön el

A kormány mintha túl gyors felfutással számolna az új autó- és akkumulátorgyáraknál, ami fokozza a jövő évi pénzügyi terveket övező kockázatokat.

Torontáli Zoltán
2024. november 22. 06:04 Élet, Vállalat

Rá fognak kényszerülni a kisebb boltok is, hogy visszavegyék a palackokat

Az eddigi számok arra utalnak, hogy ha továbbra sem szerződnek le a MOHU-val, akkor maguk alatt vágják a fát.

Hajdu Miklós
2024. november 21. 14:01 Vállalat

Éledezik az európai autópiac, de több ezer ember állását ez már nem menti meg

Az e-autók iránti kereslet továbbra is hanyatlik, de összességében kicsit erősödött az uniós autópiac októberben. A Volkswagennél és a Fordnál így is leépítések jönnek.