A választással kapcsolatos anomáliákat jelezhet, ha az egyes jelöltekre leadott szavazatok vagy az érvényes voksok szavazókörönkénti aránya nem követi a normális eloszlást. Most a főpolgármester-választás szoros eredménye és a fideszes jelölt visszalépését követő zűrzavar miatt vált aktuálissá a kérdés, Vitézy Dávid ugyanis vitatja a vasárnapi szavazatszámlálás helyességét.
Miért fontos ez? A vasárnapi eredmények tükrében alulmaradt jelölt szerint a 24 592 érvénytelenített szavazólap között előfordulhatnak az értékelésből tévesen kizárt példányok. Ezek figyelembevétele mellett viszont megfordulhat a Karácsony-Vitézy párbaj eredménye, az ugyanis mindössze 324 szavazatnyi különbség mellett dőlt el Karácsony Gergely javára.
Számokban: az érvényes szavazatok aránya átlagosan 96,84 százalék volt az 1354 darab fővárosi szavazókörben a vasárnapi összesítés szerint. Az átlagtól vett átlagos eltérésként értelmezhető szórás nem egészen két százalékpont, vagyis a szavazóköri eredmények zöme meglehetősen közel esik az átlaghoz. Mindez az alábbi, hisztogramnak nevezett ábrán is jól látszik.
Rendszerszintű, általános anomáliák tehát aligha fordulhattak elő a vasárnapi szavazatszámlálás során.
Mi várható? A Nemzeti Választási Iroda ma számolja újra a szavazatokat, aminek eredményei a nap végén válnak nyilvánossá. Fél 11 körül több tucat érvényes szavazat megtalálását jelentette a Telex, majd egy órával később kiderült, hogy pontos számok délutánig nem várhatók. Karácsony Gergely a főpolgármester-választás megismétlését tartja a helyzet megoldásának.
Háttér: a normális eloszlást a fentebbihez hasonló ábrákon az oszlopok haranggörbe-szerű alakzata jelzi. Ez akkor fordul elő, ha az adatok (itt az érvényes szavazatok aránya) szélső értékei mindkét oldalon a megfigyelések (ezek a szavazókörök) egyre kisebb részére jellemzőek, míg a megfigyelések döntő része az átlag vagy más kifejezéssel élve a várható érték köré sűrűsödik.
Adat
Fontos